רותי שרון - 25/10/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25/10/09

הפתעה בנתוני הלמ"ס: 7400 משרות נוספו בתעשיה בחודש ספטמבר. האבטלה רשמה ירידה של 0.3% ב 3 חודשים. מספר המשרות הפנויות במגזר העסקי זינק ב-15% והגיע ל-49.4 אלף בספטמבר, לעומת 42 אלף בלבד באוגוסט. מהנתונים עולה כי מספר המובטלים בישראל ירד ב-9.5 אלף ב-3 חודשים (ל-230 אלף בלבד באוגוסט), בעקבות חידוש הצמיחה במשק. מספר המשרות הפנויות עלה ל-49.4 אלף בספטמבר, מתוך זה 9.6 אלף בשירותים עסקיים (כולל עו"ד ורו"ח), 7.3 אלף בענף הבינוי, 6.8 אלף במסחר סיטוני, 6.5 אלף בתעשיה, 4.6 אלף במסעדות ומלונות, 4.3 אלף בשירותי בריאות וסעד, 3.1 אלף בחינוך, 2.9 אלף בתחבורה ותקשורת, 900 עובדים בבנקים וביטוח ו-400 עובדים בחברת חשמל ומקורות. באוצר ובבנק ישראל ציפו לעלייה נוספת באבטלה בישראל והופתעו שלשום לגלות כי נרשמה דווקא ירידה.

המדריך לסטודנט: הסטודנטים מתחילים ללמוד, והבנקים יוצאים במבצעי הלוואות, ולא רק הבנקים. 
סטודנט מקבל פטור מעמלת ערוץ ישיר בבנקים לאומי, פועלים ומזרחי טפחות. בדיסקונט, בבינלאומי ובמזרחי טפחות גם פוטרים את הסטודנטים מעלות פנקסי צ'קים ומדמי כרטיסי האשראי השונים. כיום, 30% מהסטודנטים בישראל אינם מסיימים את הלימודים מסיבות כלכליות. זה לא קורה בבת אחת, כמובן. במהלך התואר הם עובדים כדי לממן את הלימודים ואת חייהם, ותוך כך מצמצמים בהדרגה את היקף הלימודים עד שהם נשאבים לשוק העבודה כליל. סטודנטים שזקוקים גם להלוואה לצורכי מחייה יוכלו לקבל הלוואה של עד 100 אלף שקל ולפרוס את ההחזרים לשנים רבות. למרות הפיתוי לחלק את החזר ההלוואה לעשר שנים, כדאי להימנע מכך. חשוב לזכור שמעבר לפינה, לאחר התואר, מחכות הפתעות חדשות כמו ילדים ומשכנתא, ולא הייתם רוצים להתעורר שבע שנים אחרי תום הלימודים ולתהות למה אתם עדיין משלמים עליהם (תודה למשה גולן, על השיתוף).

הפתעה: השמאי לוי יצחק: ירידה של עד 14% מאז הקיץ במחירי השכירויות. הסיבה: עודף בדירות שנרכשו להשקעה. 
יש הרבה דירות להשכרה בשוק, מה שמביא להוזלה בשכירויות והיצע של דירות איכותיות על המדף במחיר סביר. לפי מחירון לוי יצחק, הירידות מגיעות עד לשיעור של 14% ב-3  החודשים האחרונים ופוגעות גם באזורי שיא הביקוש. בצפון תל אביב הירידה עומדת על כ-6% בממוצע, ו-10% בדרומה. ברמת גן וגבעתיים כ-6%, בבאר שבע, בחיפה ובפתח תקווה כ-10% ובירושלים ירידה של כ-8%. "בחודשים האחרונים יש ריבוי עסקאות לצורך רכישה, ולכן מחירי השכירויות ירדו בהתאם," מסביר לוי יצחק. כך למשל, ספטמבר, שנחשב לחודש שיא מבחינת מחירי שכירות ומוביל מבחינת ביקושים, היה הפעם חלש יחסית. עתה, באוקטובר ניכרת ירידה בפעילות הנדל"נית בכל האזורים, לעומת העליות בתחילת השנה. הירידה משמעותית יותר בדירות העממיות והקטנות.

הממשלה תומכת בהארכת חופשת הלידה: חופשת לידה ארוכה - כן, שכר מוגדל - לא. 
בשדולת הנשים בישראל בירכו על הצעת החוק שהגישה ח"כ דליה איציק, אך עם זאת אמרו: "הצעת החוק שמקדמת ח"כ דליה איציק צריכה לשלב גם את הארכת חופשת הלידה ל-16 שבועות בתשלום".  על פי הצעת החוק, החופשה תוארך מ- 14 שבועות לחצי שנה. כיום, נשים רבות אינן זכאיות על פי החוק להאריך את חופשת הלידה, ולרוב, גם כאשר אישה זכאית להאריך את חופשת הלידה, היא נתונה ללחץ מהמעסיק שלא לעשות כן. אשר על כן, מוצע לקבוע בחוק עבודת נשים כי חופשת הלידה תמשך 26 שבועות (חצי שנה). בכדי להימנע, בשלב זה, מהעלות הכבדה של הארכת חופשת הלידה, הציעו איציק וחוטובלי לקבוע בחוק הביטוח הלאומי כי הזכאות לקבלת דמי הלידה תהיה לתקופה של 14 שבועות בלבד.

צרות של עשירים: איך לגדל דור צעיר שאינו מפונק, ויודע להתנהל ולהעריך את ההון המשפחתי. פיגנבוים, לא גבוה, רך דיבור וסגן אלוף במיל' בחיל התותחנים, הוא המנכ"ל של פיננשל גארדיאן, חברה המתמחה בניהול הון משפחתי. במסגרת תפקידו הוא מייעץ למשפחות שברשותן הון ורכוש של מיליוני ועשרות מיליוני דולרים כיצד להרגיל את הילדים לכסף, כיצד להתחתן וגם איך לכתוב צוואה. "חלק גדול מאוד מהלקוחות שלנו בוחרים שלא לספר לילדיהם על ההיקף האמיתי של הנכסים שלהם. הם רוצים לאפשר להם לצמוח ולהתפתח בזכות עצמם". "בעלי ההון עומדים בפני הכרעה קשה", הוא אומר, "במקרה שמשהו יקרה לי, האם יהיה נכון שילד בן 18 עד 30 יקבל את חלקו בירושה שמסתכמת אף במאות מיליוני דולרים, בגיל שבו הוא עוד לא קנה שיקול דעת וכלים המאפשרים לו להתמודד עם סוגיית ניהול הכסף והשימושים בו?".

HOT משיקה את הרשת המהירה שלה: תשתית של 100 מגה ביט תעלה 600 ש"ח בחודש, 32 מגה ביט ב 350 ש"ח. בנוסף, HOT השיקה חבילות שדרוג לרשת המהירה, ללקוחות הגולשים היום במהירויות נמוכות יותר. לדוגמה, בחבילות טריפל נבחרות מחיר השדרוג ל-12 מגה יהיה 39 שקל בחודש. הרשת היא חלק מפרויקט רחב, שלטענת HOT יסתיים בסוף 2010, ובו נותנת HOT מענה להשקת רשת ה-NGN של בזק. הפרויקט, שחברות כבלים רבות בעולם כבר החלו בו מזמן ו-HOT נכנסת אליו באיחור ניכר. במסגרת הנחת תשתית ה-NGN, בזק צריכה לבצע חפירות פיזיות ולהניח סיבים אופטיים ומרכזיות קטנות, שכן למרחק מבית הלקוח יש חשיבות רבה בשל נחיתות האותות ככל שהמרחק גדל. ברשתות כבלים מדובר בעיקר בהחלפת כרטיסים במרכזיית הכבלים (ה-CMTS), מבלי שצריך לקרב אותה ללקוחות ולחפור לשם כך.

אתר ישראלי חדש: השוואת מחירים בין חנויות מזון מקוונות. 
אתר רסיפינג מאפשר להכין רשימת קניות באמצעות הקלדת שמות המוצרים והכמות המבוקשת בשפה טבעית (למשל, 3 קרטוני חלב). לכל אורך הליך ההזמנה מציג האתר את עלות המוצרים שהוזמנו לפי המחירים באתרי הקניות של שופרסל והרבוע הכחול. עם סיום איסוף המוצרים ניתן לבחור את הסל הזול ביותר, ולהזמין את המצרכים מבלי צורך להיכנס לאתר הרשת שנבחרה.


בשורה אחת:
חוק לרון נכנס לתוקפו: נכים שמקבלים קצבת נכות מהביטוח הלאומי - יכולים לצאת לעבוד - מבלי שתפגע הקצבה.
בקרוב: צרכנים יוכלו להתחרט בתוך 14 יום, על עסקה טלפונית של צריכת שירות, בדמי ביטול קבועים מראש.
חברת סולל נרכשה על ידי סימנס, ותשקיע 400 מיליון שקל בהקמת מפעל חדש בהר-טוב ליד בית שמש, שיעסיק מאות עובדים.
שירות חדש בבינלאומי: חשבון השקעות - פתוח גם למי שאין לו חשבון עו"ש בבינלאומי.
נסרדישי: רשות המיסים תאתר בעלי דירות שלא משלמים מס הכנסה, על הכנסה משכירות מעבר ל 4200 ש"ח הפטורים ממס.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio