רותי שרון - 25/12/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25/12/11

*** חג חנוכה שמח ***


תני גולדשטיין: 2011: שנת המפנה בנדל"ן הישראלי. מחירי הדירות היו העניין החם ביותר. וכעת הביקוש פחת, והמחירים יורדים. השנה החלה, כמו שתי קודמותיה, בריצת אמוק של עליות מחירים. ובקיץ אלפי ישראלים בילו באוהלים במחאה שפרצה עקב השתוללות הנדל"ן. במבט שנתי, לא ניתן לומר לומר שמחירי הדירות ב-2011 היו בכללותם גבוהים או נמוכים ביחס ל-2010. לאחרונה התפרסמו שני מחקרים סותרים. על פי מינהל הכנסות המדינה, נרשמה ברבעון השלישי של השנה (יולי-ספטמבר) ירידה של 16% במכירת דירות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, וירידה של 3% במחירים. לעומתם בהתאחדות הקבלנים מצאו שמכירות הדירות החדשות, ירדה באוקטובר בכ-30% לעומת ספטמבר וב-40% לעומת אוגוסט, ועלתה בנובמבר ב- 200% לעומת אוקטובר שהיה עמוס בחגים וחופשות. האוצר הסיק מהצניחה בביקושים כי המחירים צפויים להמשיך לרדת. הקבלנים הסיקו מהנתונים שלהם את ההיפך. הסיבה העיקרית להיפוך במגמה בשוק היא הצניחה בביקוש, בעיקר בגלל גובה הריבית. ובנוסף, "המחאה החברתית והיציאה לרחובות נתנה לפרט כוח וחוסן נפשי. במקום ללכת כעדר ולהעשיר את היזמים, הבין 'מר ישראלי' שיש לו כוח לשנות את המציאות, ולהפסיק לקבל כגזירה משמים את התחושה המחליאה שמישהו 'חולב' אותו. זה מה שעוצר את הביקושים ומקפיא את שוק הנדל"ן".

בילי פרנקל: לפי סקר השמאים של מזרחי טפחות מחירי הדירות ירדו עד 7%: בקרב כ-50 משרדי שמאים עולה, כי למעלה מ-90% מהשמאים מעריכים שבשנת 2012 צפויה ירידה של כ-7% במחירי הדיור למגורים. בתחום השכירות, יותר מ-70% ממשתתפי הסקר סבורים, כי בשנה הקרובה המחירים לא צפויים להשתנות.

גיל אורלי: אין דבר כזה כסף קטן - תפנימו ותחסכו בגדול. הקפה בתחנת הדלק, השוקו לילד, הממתק בסופר, והסייל שראינו. כשמבקשים ממשפחות לרשום מהזיכרון בצורה המדויקת ביותר את הוצאותיהם, עולה שהמספרים שרושמים רחוקים מאוד מההוצאה שנעשתה בפועל. ההוצאה האמיתית עומדת על כ-2,000 שקל יותר (בממוצע) ממה שמעריכה כל משפחה. רוב הפער מתרכז בסעיפי המזומן וההוצאות הקטנות, שאין להם הסבר - למשפחות קשה לשחזר ולהיזכר בעבור מה הוצאו הסכומים הללו. רבים מבני המשפחות מצהירים כי אינם מוציאים כסף על מותרות, אך בדיקה מדוקדקת מראה כי מדובר בסכומים גדולים שמצטברים על הוצאות קטנות שפשוט קשה לזכור. אנו נוטים שלא לייחס חשיבות לסכומים קטנים וכאשר הסכום נתפס בעינינו כקטן, אין לנו בעיה להוציא אותו. תכנון כלכלי מקצה סכומים ספציפיים לכל תקציב, ואין שקל שנותר ללא יעד ברור ומובחן. מנגד, כאשר לא מנהלים תקציב ובהעדר גבולות או כללים ברורים, אנו נוהגים להוציא באופן ספונטני סכומים קטנים על כל מיני פינוקים באופן ספונטני ולא מתוכנן. הוצאות אלו כוללות את העיתון של הבוקר, הקפה והמאפה בדרך לעבודה, ארוחת הצהריים בחוץ, חפיסת הסיגריות היומית, בקבוק השתיה הקלה או המים המינרליים והחטיפים או הנשנושים, כניסה לא מתוכננת לחנויות נוחות, ומבצעים שפשוט "אסור לפספס".

חן שליטא: גועל נפש בורגני במסיבות ימי הולדת: ספא, לימוזינה או יאכטה, בוק דוגמנות. אז מי הפגין חברתית באוגוסט ? הכתבה הבאה לא מתיימרת ללעוג, אלא לשרטט תמונת מצב שנראית כמעט מובנת מאליה בקרב מעמד הביניים - אותו מעמד שיצא לרחובות בהמוניו רק לפני חודשים ספורים במחאה על יוקר המחיה. ילדים עם סלולרי, ימי הולדת לפעוטות באולם שכור, בת-מצווה במועדון לחברים מהשכבה, כשבכניסה כספת למעטפות עם הכסף כאילו מדובר בחתונה. זה מתחיל, כמו כל טרנד, באזורים היותר אמידים, אבל זולג די מהר לפריפריה. הסטנדרטים הצרכניים הקשורים בילדים נראים מופרכים. איך ייתכן שהורה שדואג לילדיו נותן להם סלולרי, כשידוע שהקרינה המיוחסת לו מסוכנת במיוחד לילדים? מדוע אנשים מוכנים להוציא אלפי שקלים כדי לחגוג יום הולדת המוני לילד שהם אוהבים, ובלבד שלא ייאלצו להתמודד עם הפעלת ילדים אצלם בסלון? "הורים עם רגשות אשם שעובדים קשה, ומרגישים צורך לפצות את הילדים, יוצרים סטנדרט בלתי אפשרי, וגם לא בריא". 

הביטוח הלאומי: חדש: משיק אפליקציה לטלפונים החכמים לאייפון וגם ואנדרואיד. בקרוב, גם תשלומים דרך האפליקציה. שם האפליקציה "הביטוח הלאומי" וניתן להוריד אותה לשימוש באייפון דרך ה-APP-STORE ובמכשירי טלפון המופעלים בתכנת האנדרואיד דרך ה- MARKET. באפליקציה מצויים מדריכים מפורטים וגם מחשבונים בהם תוכלו לחשב את סכום קצבת הילדים, גיל הזכאות לקצבת זקנה וסכום תגמולי המילואים המגיעים לכם. האפליקציה תשמש אתכם גם למציאת מקומו של סניף הביטוח הלאומי אליו אתם מתכוונים להגיע, בעזרת מפה אשר תוצג בפניכם במכשיר הסלולר. מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני אומרת שהביטוח הלאומי ימשיך לפתח ולעדכן את שירותיו לטובת הציבור במיטב הטכנולוגיה החדישה. בקרוב תורחב האפליקציה כך שניתן יהיה לשלם באמצעות הטלפון הסלולרי דמי ביטוח, וכן יתווספו מחשבוני זכאות בתחומים נוספים.

רחלי בינדרמן: פצצה פנסיונית מתקתקת. הישראלי מחליף מקומות עבודה, ופודה את הפיצויים. לפי בנק ישראל, שיעור החיסכון הפרטי בישראל ירד ב־30% בשלושת העשורים האחרונים, כך שפחות כסף יעמוד לרשות הישראלים בעתיד. "כשישראלים חושבים כיום על הפנסיה שלהם, הם נוטים לרוב להשתמש בדור ההורים שלהם כנקודת ייחוס, וכדאי מאד שיחשבו שוב". "מרבית האנשים שמגיעים לגיל פרישה עברו כמה מקומות עבודה וכבר הספיקו לממש חלק מזכויותיהם הפנסיוניות, כך שהחיסכון שלהם קטן יותר. עוד ועוד בני 50 פלוס מוצאים את עצמם כיום ללא תעסוקה, וכך נוצר מצב שבו לא רק שחוסכים פחות לפנסיה, אלא גם מושכים מכספי החסכונות כדי לסגור את החודש". הבדל משמעותי נוסף בין הדורות הוא העובדה שהישראלים פשוט חיים יותר. ישראל נמצאת במקום החמישי בעולם בתוחלת החיים מבין המדינות המפותחות. על פי התחזיות קצב השיפור יישמר, וב־30 השנים הקרובות תוחלת החיים בישראל תתארך בשנה עד שנה וחצי בכל עשור. מצבה הגרוע יחסית של ישראל בנושא שיעור החיסכון נובע מהשיטה שבה פועלת הפנסיה בישראל.

הילה ויסברג: הפתעה במחקר: הפתרון לשחיקה - הגברת העומס. אבל, עומס עם משמעות (טיפול בהורה, התנדבות, עבודה נוספת). "הציפייה היתה שרמות הלחץ והשחיקה בקרב זוגות הסנדוויץ' יהיו גבוהות מאוד בשל הלחצים בעבודה, בזוגיות, בטיפול בהורה הקשיש ובילד המתבגר - אבל גילינו ההפך".
"גם כשרמות הלחץ גבוהות, אם תחושת המשמעות בעבודה או בחיים גבוהה, התוצאה היא רמת שחיקה נמוכה". מסתבר, אם כן, כי מי שעמוס יותר - שחוק פחות, וכי לחץ לא בהכרח מייצר שחיקה. שחיקה, מסבירה מלאך-פיינס, צומחת היכן שאובדת המשמעות. "ניתן לראות זאת גם בקרב אנשים המתקרבים לגיל הפרישה, ומבינים כי זמנם במקום העבודה קצוב. תחושת המשמעות בעבודה עולה, ועמה יורדת רמת השחיקה". בלם שחיקה מפתיע נוסף הוא דווקא ההתמודדות עם הורה מזדקן, פגיע ותלותי, שמביאה לראייה אחרת על החיים, מפויסת ומפוקחת יותר.האמריקאים נמצאו שחוקים יותר."דווקא החשיפה לסכנה קיומית והמודעות לה מעניקות לישראלים תחושת משמעות, המשמשת בלם בפני שחיקה".

בשורה אחת:
בינואר: תעריפי הנסיעה
בתחבורה ציבורית מתייקרים ב 3%.
המועצה לצרכנות תקבל
תקציב שנתי מוגדל של 1.8 מיליון, ותרחיב משמעותית את הסיוע והתמיכה המשפטית בצרכנים.
אושר בועדת הרווחה בכנסת:
גיל הפרישה לנשים ישאר על 62 שנים, עד 2017.
YouPhone: נתחיל לפעול במרץ, ונציע מחירים זולים כמו רמי לוי, ובלי דמי מנוי חודשיים.
תוך שבוע בלבד:
אזלו 25,000 מקררים במבצע הסבסוד של משרד האנרגיה (לשעבר, משרד התשתיות).


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio