רותי שרון - 26/07/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/07/09

מנהלי הבנקים מזהירים מפני המצב בשוק הדירות: הריבית על המשכנתאות - מלכודת דבש. יונס הבהיר כי הריבית הנמוכה במשק מעודדת את מרבית הציבור ללוות משכנתאות הצמודות לריבית הפריים. מנכ"ל מזרחי הזהיר מפני "מלכודת הדבש" בדמות הריבית הנמוכה, מפני שבמקביל לעלייה בריבית במשק יזנק משמעותית שיעור ההחזרים החודשיים על ההלוואות - דבר שייקשה על לקוחות רבים לעמוד בתשלומים החודשיים. ואכן, בנק המזרחי החל באחרונה להגביל את לקוחותיו למקסימום 45% מהמשכנתא בריבית פריים. כ-35% מנוטלי המשכנתאות מעדיפים הלוואה הצמודה לריבית הפריים במשק - ועלייה בריבית יכולה להזניק את תשלום המשכנתה במאות שקלים בחודש. המשמעות של כל עלייה של 1% בריבית הפריים עבור נוטלי משכנתה צמודה לפריים - היא תוספת תשלום של מאות שקלים מדי חודש. לדוגמה: מי שלקח משכנתה בסך 500 אלף שקל בריבית של 1.5% בשנה , צמודה לריבית הפריים ל-20 שנה, ישלם אם הריבית תעלה ב-1% עוד 250 שקל מדי חודש; אם הריבית תעלה ב-4%, ייאלץ הלווה לשלם יותר מ-1,000 שקל נוספים בחודש.

רוב הישראלים מרוצים מחייהם, עבודתם והכנסתם למרות המשבר הכלכלי.
68% מהישראלים מרוצים מחייהם,55% מרוצים ממצבם הכלכלי, 63% צופים חיים טובים יותר בשנים הקרובות, 48% צופים שיפור במצבם הכלכלי בשנים הקרובות, 84% מהעובדים מרוצים ממקום עבודתם ו-53% מהעובדים מרוצים מהכנסתם. עוד נמצא בסקר כי צעירים מרוצים מחייהם יותר ממבוגרים - 91% מבני 20-24, 85% מבני 45-64 ו-79% שגילם יותר מ-75. כמו כן התברר, כי הישראלים אופטימיים: 48%  מהנשאלים ציינו כי הם צופים שיפור במצבם הכלכלי בשנים הקרובות. ערבים מצפים לשיפור יותר מהיהודים  - 56% מול 46%. שיעור המצפים לשיפור כלכלי בקרב צעירים בני 20-24 גבוה פי 2.5 ממבוגרים בני 45-64.

ביטוח הפלטינום החדש:  טיפולי שיניים חינם עד הצבא לילדים והנחות אמיתיות.
מבוטחי כללית מושלם שירצו להצטרף אליו יידרשו לשלם עוד 13-86 שקל בחודש (תלוי בגיל), בנוסף לסכומים שהם כבר משלמים בעבור הביטוח המשלים. בסך הכל, כדי להחזיק בכללית פלטינום וליהנות מביטוח שיניים מקיף וטוב, נדרש מבוטח הכללית לשלם מדי חודש 23-143 שקל לחודש - סכום שהשכבות החלשות יתקשו לעמוד בו. יש לשער שבקרוב רופאי השיניים הפרטיים, שתופסים כיום את רוב השוק, יתחילו להוריד מחירים ולהתחרות על לבם וכיסם של מטופלי השיניים. גם חברות הביטוח, שחלקן מוכרות כיום ביטוחי שיניים יקרים לקולקטיווים בארגונים גדולים, ייאלצו להתחרות על המחיר כדי לשמור על המבוטחים שלהן "בבית".

זה הזמן לחדש את הארון: מכירות סוף העונה בשיאן, וההנחות ברשתות האופנה מגיעות עד ל-70% ממחירי הפריטים. מועד התחלת מבצעי סופי העונה כבר אינו בגדר הפתעה עבור הלקוח - יוני-יולי בקיץ ודצמבר-ינואר בחורף. עם זאת, התאריך אף פעם לא קבוע באופן קלנדרי מוחלט באף אחת מהרשתות. הצרכן הישראלי שינה מעט את הרגלי הקנייה שלו והוא צורך יותר באאוטלטים שמציגים מראש מחירים נוחים יותר ללא קשר לסוף עונה, אולם כל זה לא שינה את התזמון של מבצעי סוף עונה לעומת השנה שעברה.
מגוון הפריטים, מידות וצבעים שתוכלו למצוא בחנויות עדיין רחב, אולם ככל שהשבועות ינקפו המלאי יפחת ובחנויות ייוותרו רק שאריות.

כבר עכשיו - טלוויזיה בחינם לכולם: בקניית ממיר ב 400 ש"ח. מדובר בממיר שעלותו נעה בין 380 ל-400 שקל, ואשר מגיע בתוספת אנטנה קטנה. את קופסת הממיר מחברים באופן פשוט לטלוויזיה בסלון, גם אם מדובר במקלט ישן. את האנטנה מניחים ליד. איכות הצפייה והשמע אמורים להיות טובים מאלו הנהוגים היום. יש לרכוש ממיר נפרד לכל טלוויזיה בבית. ברשת חנויות החשמל א.ל.מ, שם החלו למכור כבר בשבוע האחרון ממירים של חברת קונקה הסינית המיובאים על ידי חברת טלראן, מדווחים על התעניינות הולכת וגואה. עשרות מכשירים כבר נמכרו, אף שטרם הונהג כל פרסום בעניין וברשת החליטו למכור את המכשיר במבצע. חברת טייק דאטה תייבא לישראל גרסה זעירה של הממיר: מכשיר קטנטן ובקצהו אנטנה, שמתחבר למחשב האישי באמצעות חיבור ?.USB? עלותו 250 שקל בלבד. חברת רפק ישראל, מתכוונת להפיץ יחד עם חברות הסלולר מכשיר המשלב מודם לחיבור לאינטרנט, שיאפשר לצפות בטלוויזיה מכל מקום במחשב הנייד.

מדריך לצריכת מים מושכלת: משפחות עם ילדים, בעיקר כאלה שברשותן גינה, חורגות מסף הצריכה המוקצה

כדי לחסוך בכמות המים שבהם אנו משתמשים לצריכה יומיומית בבית ניתן לבצע כמה פעולות פשוטות ולהצטייד בכמה אביזרים מיוחדים. מדיח כלים הוא חסכוני באופן משמעותי ביחס להדחת כלים במים זורמים מהברז. הימנעו מלשטוף את הכלים במים לפני הכנסתם למדיח הכלים או עשו זאת באמצעות מילוי גיגית ולא בעזרת זרם מים. עשו ניסוי במקלחת: אם לוקח לכם דקה למלא דלי של 10 ליטר, מדובר בקצב זרימה טוב ולא בזבזני. ואולם אם הקצב מהיר יותר, כדאי לשקול התקנת חסכם או החלפת ראש דוש. בדקו שבאסלת השירותים אין דליפה. נזילה ממכל ההדחה היא תקלה שכיחה ולעתים בלתי מורגשת. התיקון, בדרך כלל, פשוט מאוד ומצריך החלפת אטם בתחתית מכל ההדחה.

20% מהצעירים באיחוד האירופי לא מוצאים עבודה. מדינות האיחוד נמצאות כעת במיתון הגרוע זה 60 שנה, נמסר מסוכנות הסטטיסטיקה של האיחוד. 5 מיליון עובדים בגיל 15-24 אינם מצליחים למצוא עבודה. נתוני הבלתי מועסקים בגיל זה באיחוד האמירו לכדי 18.3% ברבעון הראשון. באותה תקופה עמד שיעור הבלתי מועסקים מכלל כוח העבודה באיחוד על 8.2%. מאז, המצב אך הורע, ובמאי נסק שיעור האבטלה  ב-16 מדינות האיחוד ל-9.5%. המדינה בה הצעירים נפגעו קשה מכולם מהמיתון היא ספרד - כשליש מהצעירים המעוניינים לעבוד הם מובטלים על רקע ההתמוטטות בשוק הנדל"ן ובענפי התיירות.

בשורה אחת:
כביש 6 מתרחב, ונפתח ל...
לתשלום באינטרנט של החשבון.
מי רוצה לקנות כרטיס טיסה ב 20% ממחירו
? שיגיע מוכן עם מזוודה ודרכון לשדה התעופה.
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה: הלנת שכר תחייב בקנס של 35 אלף שקלים. ומעל ל-90 יום - גם בעבירה פלילית.

 


 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il


Go Back  Print  Send Page


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio