רותי שרון - 26/07/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/07/10

עורך הלקט: איציק ירחי
רוצים דירה בפחות ממיליון ש"ח במרכז ? קנו דירת 4 חדרים, מיד שניה במעגל הערים הראשון.כבר עתה יורדים מחירי דירות מיד שנייה, ואפשר למצוא דירות מצוינות בלב אזורי הביקוש החמים, בין גדרה לחדרה, בפחות ממיליון שקל. המשותף לכולן: דירות 4 חדרים, עם מעלית וחנייה, אידיאליות לזוגות צעירים. שוק הדירות מיד שנייה קפא על שמריו בחודשיים האחרונים. למשל, דירת 4 חדרים בראשון לציון, ברחוב זלמן שז"ר, נמכרה ב 920 אלף, למרות שבהתחלה ביקשו 1.2 מיליון. המוכרים של דירות אלה, רובים מבוגרים, המתגוררים בדירה שנים רבות ומעוניינים לעבור לדירה חדשה, מוכנים ברוב המקרים להתפשר במחיר. אז איפה הזוגות הצעירים ? יושבים על הגדר. ניזונים מהצהרות יומיות של הממשלה שהמחירים ירדו. (עופר פטרסבורג,YNET)

חופשת הלידה הסתיימה. אז מה עושים עכשיו ? לחזור לעבודה ולשלם למטפלת, או להישאר בבית..על פי הערכות מומחים, ההוצאות הממוצעות למשפחה בשנה הראשונה לחייו של הילד מגיעות לכ-40 אלף שקל. אם האם חוזרת לעבודה בתום שלושת חודשי חופשת הלידה, יצטרפו למאגר ההוצאות, גם הוצאות על מטפלת ומעון וגם הבייביסיטר. השנתיים הראשונות לחיי הרך הנולד יעלו לכם כ-70 אלף שקל. ברוב המשפחות קיימת ירידה בהכנסות הנובעת ממעבר האם להיקף משרה מופחת ולהיעדרויות רבות יותר. מחיר היציאה ממעגל העבודה הוא פגיעה בהתפתחות המקצועית, איבוד רלוונטיות, "העלאת חלודה", פגיעה בביטחון העצמי שלנו ביכולותינו לבצע את העבודה שעשינו בקלות. לעומת זאת, עזיבת הילד, ובעיקר כאשר מדובר בילד ראשון, היא החלטה קשה מאד לאם, והיא אחד הגורמים העיקריים לכך שאמהות טריות מעדיפות להישאר בבית. ברשימה, גיל נותן טיפים ומנתח את הדילמה. (גיל אורלי, YNET)

מהחודש הבא
: שיחות לחו"ל מהסלולרי יוזלו עד 50%. תופסק הגביה עבור זמן-אויר, ויונהג מחיר לדקת שיחה לחו"ל מחירי השיחות לחו"ל מהטלפון הסלולרי עומדים לרדת בקרוב בעשרות אחוזים. מנוי המתקשר היום לחו"ל מטלפון סלולרי, משלם לחברת הסלולר שלו את מחיר השיחה הסלולרית. החל מתחילת החודש הבא, תפסיק חברת הסלולר לגבות את דמי השיחה מהמנוי, והוא יקבל את החיוב מחברת השיחות הבינלאומיות בלבד, כאשר מהלקוח יגבה דמי קישוריות בלבד ?26)? אגורות לדקה). אם מחיר הקישוריות ירד (כפי שהבטיח שר התקשורת), ירד המחיר עוד יותר. (הדר חורש,
NRG
מעריב)

הראל פיננסים: תחזית מדד חודש יולי 0.9%. תחזית לחודש אוגוסט 0.2%. ריבית בנק ישראל תעלה עוד 0.75% בבית ההשקעות מעריכים כי האינפלציה המצטברת של 12 המדדים הקרובים עד למדד יוני 2011 תגיע ל-3.7%. עוד מעריכים בבית ההשקעות כי סעיף הדיור, ובעיקר מחירי השכירות, צפויים לרשום בשלושה חודשים עלייה של 4.6%. סעיף הדיור עלה ביוני ב-0.6%. בהתבסס על מדד אקונומיסט, מחירי הבתים התייקרו ב-13% מאז 1999. מדד אקונוסיסט מתייחס להשוואה בין גובה השכירות למחיר הנכס. הפתעה: האבטלה ירדה ל-6.5%; צפויה עלייה בחודשים הקרובים עקב ההאטה. האבטלה יורדת בישראל (בינתיים) למרות ההאטה הכלכלית. עם זאת, בממשלה צופים גידול מסויים באבטלה בחודשים הבאים, וזאת, בעקבות משבר היורו. הציפיה היא לעליה לרמת 7.2% עד לסוף השנה. ( NRG מעריב)

בשורה לחיילים: שנת לימודים אקדמית חינם, בנוסף להטבת הפיקדון. רלוונטי למי שהשתחרר החל מינואר 2010. הצעת החוק שיזמה סגנית השר גילה גמליאל "שנת לימודים אקדמית חינם" אושרה היום (ד') בכנסת פה אחד בקריאה שנייה ושלישית.בין המוסדות הנכללים בחוק החדש: המכללה האקדמית יהודה ושומרון, המכללה האקדמית ספיר, שלוחת בן גוריון באילת, המכללה האקדמית תל חי, מכללת עמק יזרעאל והמכללה האקדמית כנרת עמק הירדן. במוסדות האחרים יקבלו החיילים הטבה של שנת לימודים במכינה חינם, הכוונה מקצועית ותעסוקתית והנחה של 50% בשכר הלימוד. באוניברסיטת בן גוריון בנגב זועמים על ההחלטה להשאיר את המוסד האקדמי הוותיק מחוץ לחוק החדש. (אריק בנדר ואורי בינדר, NRG מעריב)

בהחלט כן. ישראל נמצאת בשלב הראשון של בועת נדל"נ. "בועה ראשונית" - מציינת תופעה שבה הביקוש והמחירים בשוק נכסים מושפעים במידה משמעותית מקיום ציפיות לעליות מחירים בעתיד. "בועת נכסים-אשראי" או "בועה מוזנת אשראי" - מציינת מעבר מ"בועה ראשונית" למצב שבו יש תפקיד חשוב להימצאות אשראי לטווח ארוך לרכישת הנכסים, אשראי שמסתמך במידה רבה על שיעבוד הנכס. המרכיב העיקרי בהיווצרות בועת נכסים מוזנת אשראי הוא מנגנון ההיזון החוזר בין עליות מחירי הנכסים לבין התרחבות האשראי המקבילה הנסמכת על נכסים אלו במחירים הולכים ועולים כ"בטוחות מוצקות" להבטחת הפירעון. בישראל יש מקום להגדיר את הבנייה למגורים כמצויה בבועה מוזנת אשראי בשלביה ההתחלתיים לפחות. מחירי הדירות והיקפי המימון עולים במקביל. גם אצלנו פועל מנגנון ההיזון החוזר. מצויה אצלנו תופעת הקדמת רכישה ועיכוב מכירה של מחליפי דירות, שהם רוב מכריע של הרוכשים בשוק. תופעה שמסתמכת לפחות בחלקה על היכולת לגייס מימון ביניים בגיבוי הנכסים. (עמוס רובין, THE MARKER)

בשורה אחת:
אושרה חבילת הטבות למילואימניקים: הנחה בארנונה, הנחה בגנים עירוניים, ועוד.
פיילוט בויזה: כאל תכניס לישראל כרטיס אשראי עם מספר שמתחלף. בכל קניה יתחלפו 3 הספרות הנוספות מחדש.
השופט קבע: תקנון קרן הפנסיה קובע. הידועה בציבור תקבל את קצבת השאירים. האלמנה לא תקבל כלום.
הוד השרון: מתכננים 4000 דירות חדשות, בשטח של 905 דונם.
נתיבות: מתכננים 1700 יחידות צמודות קרקע חדשות.
תביעה נגד מגדל וכלל: נשארתי ללא הכנסה. הפסיקו לשלם אובדן כושר עבודה בגיל 65, ואת הפנסיה דוחות עד לגיל 67 .

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il
  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio