רותי שרון - 26/12/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/12/10

עורך הלקט - איציק ירחי

יוסי גרינשטיין: בכמה יגדל הנטו שלכם ב 2011 ? סיכום השינויים לפי: מס הכנסה, ביטוח לאומי, ושווי זקיפות רכב צמוד. התוספת לשכר הנטו מורכבת מ-2 חלקים - הרפורמה במס הכנסה ועדכון שנתי של 2.4% במדרגות המס, וכן נקודות הזיכוי (בהתאם לעליית המדד). בעלי רכב צמוד ישלמו החל מינואר מס גבוה יותר עקב העלאת שווי השימוש. תוספת המס על השימוש ברכב צמוד תגיע ל-190 שקל בחודש למרוויחי 10,000 שקל ברוטו, 228 שקל ל-15 אלף ברוטו. למי שיש רכב צמוד, ומרויח כ-20,000 - כמעט שלא ישתנה הנטו. להלן התוספת בנטו, למי שאין לו רכב צמוד: משכורת 10,000: 77 ש"ח, 15,000: 189 ש"ח, 20,000: 288 ש"ח, ו משכורת של 25,000, יגדל הנטו ב 355 ש"ח


רו"ח חן נוי (משלנו): לא רק עצמאיים: תכנון מס גם לשכירים. מדריך. עוד שבוע אחד בלבד לתכנונים והפקדות
. גם לשכירים יש אפשרות לתכנן את הכנסותיהם, כך שניתן יהיה להקטין את חבות המס. מומלץ לשקול דחיית תקבולים מהמעביד בגין פיצויי פרישה, בונוס, יתרות חופשה, מחלה, הבראה וכדומה, במידת האפשר, משכר דצמבר 2010 למשכורת ינואר 2011 (המס ב 2011 פוחת). באופן דומה, מומלץ לדחות תביעות מהביטוח הלאומי ל 2011. מי שמשלם מס הכנסה על שכר דירה, כדאי לדחות את התקבול ל 2011. שכיר גם יכול לנכות הוצאות, במיוחד אם הוא עובד גם מביתו. במקרה זה יש לפצל חשבונות. החוק מאפשר לקזז הפסדים בשוק ההון. למי שרכש יחידות השתתפות בחיפושי נפט, מדובר בהוצאה מוכרת, ומצוינת לקיזוז כגד רווחי הון, עם מכירתן (ברווח). כדאי לנצל מקסימום ההטבה להפקדה לקצבה.

ליצמן: להעלות את גובה מס הבריאות, ולהעניק ביטוח סיעודי כחלק מסל הבריאות.
"המבוטחים יוסיפו כסף וזה יהיה זול יותר מהתשלום לחברות הביטוח", אמר. "זו צריכה להיות הרפורמה הבאה. צוחקים עליי, אומרים שזה חלום, שזה כרוך במיליארדים, אבל תעשו חשבון כמה כסף ייכנס מתוספת של חצי אחוז לכל האוכלוסייה, זה ייתן לנו מיליארדים". משרד האוצר הגיב: מדיניות הממשלה היא להפחית את נטל המס על אזרחי מדינת ישראל, ובכלל זה גם מס בריאות, שהוא מס רגרסיבי. בהתאם לזאת, מתנגד משרד האוצר להעלאת מס הבריאות.

אפרת נוימן: הכלכלן פרופ’ לייבסון מסביר למה בני אדם הם דחיינים. "צריך להכריח". נדאג לפנסיה - כשנצא לפנסיה. כאלה אנחנו, דחיינים מטבענו. גם כשאנחנו יודעים מהם הדברים שחשוב ונכון לעשות, אנחנו מוצאים תירוצים לא לעשות אותם ממש עכשיו, ודוחים אותם שוב ושוב. אנחנו אופטימיים לגבי היכולת שלנו להתנהג בצורה נכונה בעתיד. הנטייה לדחיינות מסבירה מדוע אנשים רבים צורכים יותר מדי, מעמיסים על כרטיס האשראי יותר הוצאות ממה שיש ביכולתם לממן, רוכשים בתים שהם לא באמת יכולים להרשות לעצמם ולוקחים על עצמם התחייבויות שלא יוכלו לשלם. "מדובר במערכות אמוציונליות שקיימות אצל אנשים ומונעות על ידי מטרות מיידיות", אומר פרופ' לייבסון. "זאת לעומת המערכת האנליטית, שנמצאת בקורטקס הקדם-מצחי ושולטת בחלק נכבד מתהליכי החשיבה הסבוכים - קביעת יעדים, ניהול עצמי, שליטה עצמית, תכנון לטווח ארוך, סבלנות ויכולת הקרבה למען העתיד". האינטראקציה בין שתי המערכות היא זו שמייצרת את תהליכי קבלת ההחלטות.

פישר מזהיר את לוקחי המשכנתאות: "מי שטוען שהריבית תישאר 2% - טועה". "יש סימנים ראשוניים לכך שעליית המחירים המהירה במחירי הדירות יורדת לשיעורי גידול יותר סבירים. הסימנים מבטיחים ואנחנו נעקוב אחר הנתונים. אני חושב שהמצב משתפר", אמר פישר. כדי לציין עד כמה חמורה יכולה להיות בועת נדל"ן למדינה נתן פישר כדוגמא את המקרה של הכלכלה האירית שצנחה בעקבות התפוצצות בועת הדיור: "הם עשו הכל נכון, חוץ מבענף הנדל"ן והבנקאות". "העלייה אצלנו הייתה בשנים האחרונות בקצב של 18% בשנה - זה לא יכול להימשך". "כל מי שלוקח משכנתא בריבית משתנה מתוך מחשבה כי הריבית תישאר ברמה הנוכחית טועה - זה לא יהיה המצב עוד שנה ובעוד שנתיים". הסיבה לריביות ההיסטוריות הנמוכות לדבריו היא המצב הגלובלי הייחודי, "אנחנו מצויים במשבר עולמי. הריבית בארצות הברית היא אפס, זה לא נורמלי. לא היה מצב כזה מעולם, אפילו בתקופת השפל הכלכלי הגדול בשנות השלושים לא הייתה ריבית כזאת".

Ynet: לפשפש בבוידעם של סבתא - ולעשות מזה כסף. שילחו צילום של הפריט, ו Ynet יגיד לכם אם יש בידיכם אוצר. "המילה רטרו מכוונת לתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה. שנות ה-50 עד שנות ה-70 נחשבות לשנות הרטרו אליה אנחנו מכוונים כשמדובר בריהוט, אופנה, אביזרים, פריטי דקורציה, תכשיטים ועד למוסיקה". המעצבים גילו בחומרים אלו אפשרויות לתיעוש יעיל וזול של פריטי ריהוט. בישראל שנים אלו מתאפיינות גם בצבעים כתום, חום וצהוב-חרדל. "אם ברחבי העולם מתחיל הרטרו להוות השקעה אספנית המניבה כלכלית במקביל להפיכתו לחלק אינטגרלי מהיצע הבגוד והאבזור לבית, אני מציעה לכולנו להתחיל להצטייד, או לפחות לא לזרוק". שילחו צילום של הפריטים הישנים antika@ynet.co.il . ניתן לפנות גם לסימה בדוא"ל: sima.shorashim@gmail.com.

בשורה אחת:
מחירי מוצרי החלב מתייקרים שוב, וב-4%.
בנק דיסקונט מחליף מאות כרטיסי אשראי, לאחר גילוי מכשיר לשכפול וזיוף כרטיסים בכספומט ברחוב אלנבי בתל אביב.
קרוקס הסכימה לפשרה: זיכוי של 25 ש"ח עבור נעלי קרוקס ישנות, ברכישת זוג חדש.
ישראכרט: יוצאת ב"כרטיס רשתות" עם הנחה קבועה של 15% במעמד הרכישה. מדובר בכרטיס פרה-פייד.

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

 


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio