רותי שרון - 27/12/09
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/12/09

בנק ישראל: ויזה כאל תחזיר כסף לחלק מלקוחות ויזה "אקטיב" (אשראי מתגלגל), שהפסיקו להשתמש בו עד ינואר 2009. מדובר בלקוחות שהפסיקו להשתמש או ביטלו אותו לאחר שימוש של פחות מחצי שנה. התלונות של הלקוחות הן שלא הבינו שעליהם ליצור קשר עם ויזה כאל כל חודש שוב ושוב, וכן שגובה הריבית המתגלגלת לא היה ידוע להם. בתאריך הפירעון החודשי של כרטיס אשראי מתגלגל רשאי הלקוח לפרוע רק חלק מהחוב והיתרה שלא נפרעה "תגולגל" לחודש הבא ותישא ריבית. בנק ישראל מציין בהודעתו כי ויזה כאל גובה את הריבית הגבוהה בשוק: כ 14.4%. בנוסף קובע בנק ישראל כי החל מפברואר 2010: כאל תאפשר ללקוחותיה, בכל מועד, לקבוע סכום קבוע לפירעון האשראי בכרטיס. כאל תגלה ללקוח באופן מפורש את שיעור הריבית החלה על האשראי המתגלגל, לכל המאוחר בעת מסירת הכרטיס ללקוח. טל לוי מדגישה את הסכנה: מידע שהצטבר בפיקוח על הבנקים מראה כי לקוחות רבים אינם מבינים את משמעותם של כרטיסי האשראי המתגלגל, וכתוצאה מכך הם צורכים אשראי יקר ומשלמים ריביות גבוהות, מבלי שהתכוונו לכך. בפועל, ברור שאתם לא באמת קובעים כמה לשלם: להיפך, ככל שדוחים את פירעון החוב, התשלום רק הולך ותופח. הסיסמאות של חברות כרטיסי האשראי הללו הן למעשה המלצה לניהול כלכלת בית בזבזנית שצורכת מעבר להכנסה החודשית. זוהי שיטה גרועה שמסבירה שזה בסדר לחיות על חובות ולגלגל אותם שוב ושוב לחודש הבא.

מעריב עסקים: המדריך לחסכון עם פתרונות מעשיים למגוון מצבים, בשיתוף עם מבטח-סימון.
הציבור לא מבין את הרפורמות בפנסיה ובמס הכנסה - ולא מכיר את זכויותיו. המומחים מפזרים את הערפל. במדריך מפורטים 13 מקרים לדוגמא: בן 80 שממשיך לעבוד, מורה בגיל פרישה וקרן השתלמות, המשמעות של צו הרחבה לפנסיה חובה, בן 61 עם קופת גמל, שכיר שמרויח מעל לתקרת ההפרשות, סטודנט בן 28 וחסכון לפנסיה, שכירה עם קרן שהפרישה אליה כעצמאית, ועוד.

בשורה ללקוחות הדיגיטליים של הכבלים: בגלל הסרת ערוץ הולמרק - אפשר להתנתק ללא קנס עד ל 9 לינואר
. מתאריך 28 דצמבר 2009 יוסר ערוץ הולמרק משידורי החברות. מדיניות המועצה בעניין הסרת ערוצים אוסרת על החברות לגבות דמי יציאה ממנוי דיגיטלי, אם המנוי ביקש להתנתק מהחברה בשל הסרת הערוץ, ובלבד שהמנוי ביקש להתנתק בתום 30 יום ממועד הודעת החברה על הסרת הערוץ.
ניתן יהיה להתנתק ללא קנס עד לתאריך 9 ינואר (yes) או 12 ינואר (HOT). כך הודיעה מועצת הכבלים והלוויין. עומסי המתנה כבדים במוקדי שירות הלקוחות של חברות הכבלים, בגלל האפשרות להתנתק. ב-HOT יש סיבה נוספת לעומסים, התקנת מערכת הטמעת לקוחות חדשה שאירעה בתחילת השבוע הובילה לזמני המתנה חריגים במוקדי שירות הלקוחות. נזכיר כי חברות התקשורת מחויבות לנתק לקוחות תוך 24 שעות גם אם הפנייה נעשתה באמצעות פקס או דוא"ל. מספר הפקס למתנתקי yes הינו 09-7616193 ועבור מתנתקי HOT הינו 1-801-700-701.

חופשת לידה לגבר: דריה כנף (המדהימה) מסבירה מתי וכיצד. לעו"ד דריה כנף יש בלוג מוצלח מאוד. מומלץ מאוד לעקוב אחריו.
חופשת הלידה לגבר מותנית בכמה תנאים: 6 השבועות הראשונים שייכים לאמא, הסכמה בכתב, חזרה בפועל של האם לעבודה, האבא אינו עובד בזמן חופשת הלידה. במדריך מנתחת דריה גם פסיקות של בית המשפט במקרים גבוליים.

משרד התקשורת מאשר: בקרוב חברת HOT תוכל לספק שירותי אינטרנט (ISP), שם שיווקי כבר יש: HOTnet.
משרד התקשורת יאפשר ל-HOT לשווק את השירות החדש גם במסגרת סל - כך שהטריפל של HOT כיום, שכולל טלפון, תשתית אינטרנט וטלוויזיה יכול לכלול גם שירות רביעי: אספקת אינטרנט. מנגד, המשרד ינסה למנוע אפליה לטובה של הוט נט לעומת ספקיות האינטרנט האחרות ולכן HOT תחויב להציע כל סל שבו הוט נט מעורבת גם עם חברות האינטרנט האחרות. HOT ערוכה להשקת שירותי האינטרנט מכל ההיבטים - הן ברמה הטכנולוגית, הן מבחינת תמחור והן מבחינת התוכנית השיווקית, וזאת מאחר שהגישה לראשונה בקשה לקבלת רישיון אינטרנט במרץ 2008. בכך תצטרף לנטוויז'ן, סמייל ובזק בינלאומי מתחרה חדשה - הוט נט. הוט נט תהיה ספקית אינטרנט, וזאת בשונה משירותי תשתית האינטרנט שמספקת HOT כבר כיום.

עידו באום: על הסיכון והסיכוי ברכישת דירה מכונס נכסים
. לאחר קבלת הערכת השמאי, יפרסם הכונס מודעה על מכירת הנכס והציבור יוזמן להגיש הצעות רכישה. בתום התקופה להגשת הצעות הקנייה יוזמנו המציעים להתמחרות, והודעה על כך תישלח לזוכה ולחייב. "אם מדובר באזור לא מבוקש, המחיר יהיה זול יותר מהממוצע באזור. אנו נתקלים במחפשי מציאות שמוצאים נכסים שאין להם ביקוש רב, במחירים מגוחכים". כשמדובר בנכס באזור ביקוש גבוה, בדרך כלל נערכת התמחרות עזה והמחירים מאמירים לא פעם מעבר למחיר השוק.
"בנכסים בהם קיימת התמחרות, המחיר המשולם עולה בדרך כלל על הערכות השמאי. אנחנו מנסים לשחק עם אופן ההתמחרות בהתאם לביקוש. לעתים ההתמחרות נעשית כשכולם משתתפים, והאווירה והתחרות מעלים את המחיר". אחת הסיבות לכך היא "כי המציעים טרם הספיקו לבדוק את הנכס ולזהות בו מגרעות או בעיות אחרות הקיימות בו". רכישה מכונס נכסים היא רכישה בטוחה מבחינה משפטית. אישור המכר על ידי ראש ההוצאה לפועל יוצר חיץ משפטי המגן על זכויות הקונה ומונע מהחייב מלסכל את הליכי המכירה אפילו אם טרם נרשמה העסקה בלשכת רישום המקרקעין.

בשורה אחת:

ריבית בנק ישראל: מחר נדע אם הציפיה להעלאת הריבית ב 0.25% נוספים תתממש או שבנק ישראל ימתין חודש עם ההעלאה.
תחבורה: החל מינואר 2010, מכון הרישוי ירשום את הנסועה (קילומטראז') של הרכב בזמן הבדיקה, כדי למנוע זיופים.
אתר
ה"מכרז האמיתי" שמופעל על ידי bid123 פשט את הרגל. מומלץ לפנות למועצה הישראלית לצרכנות בתלונות.
חדש
בביטוח לאומי: אתר אינטרנט בשירות אישי.
בינתיים מדובר על קבלת מידע אישי, וללא הגשת תביעות.
הראל רכשה את פעילות חברת
EMI ,החברה היחידה בישראל לביטוח משכנתאות.
חיוג לחו"ל בשנה החדשה:
מבצעים אגרסיביים מחכים לכם בחברות התקשורת. למשל: שקל ליום ללא הגבלת כמות שיחות ! 

 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio