רותי שרון - 28/11/10
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
28/11/10
עורך הלקט - איציק ירחי

חברות הסלולר: בוטל קנס היציאה. החל מינואר 2011, נפסיק להציע תכניות בהתחייבות. אחרי פרטנר הצטרפו גם פלאפון וסלקום. פלאפון הודיעה כי היא שוקלת לבצע מהלך דומה ב-2011. סלקום הודיעה כי החל מינואר 2011 גם אצלה לא יהיו תוכניות בהתחייבות. מפרטנר נמסר כי "לא ייגבו קנסות יציאה, לרבות אלה המתאפשרים בהצעת חוק ההסדרים שאושרה בידי ועדת הכלכלה בגובה של 8% מהחשבון החודשי הממוצע ללקוח". מסלקום נמסר בתגובה כי "סלקום כחברה המובילה בשוק הסלולר לא האמינה בעבר ואינה מאמינה גם היום בצורך לקשור את הלקוחות". פלאפון מורידה ב-50% את המחיר במסלולי התשלום מראש, ל- 49 אג' לדקה. הפריפייד מקובל בעיקר בקרב עובדים זרים, לקוחות שאינם מחזיקים בכרטיס אשראי והורים המבקשים להגביל את חשבונות הסלולר של ילדיהם. בכך, מסלול זה הופך להיות אטרקטיבי במיוחד. המהלך עשוי לגרום לירידת מחירים בשוק המשלמים מראש ולהשפיע גם על מסלולי שירות אחרים בענף. 


רחלי בינדמן: עושים סדר לחוסך הנבוך, ארבעת השינויים הרגולטוריים בפנסיה - בשנים האחרונות
. החל מינואר 2008, כל עובד במדינת ישראל זכאי לקרן פנסיה. הזכאות היא לכל אישה מגיל 20 וגבר מגיל 21, שהם עובדים שכירים שהגיעו לוותק של שישה חודשי עבודה לפחות. כל ההפקדות לקופות גמל החל ב־2008 מנותבות לתשלום קצבתי חייב במס בגיל הפרישה, בעוד שבעבר ניתן היה למשוך את כספי החיסכון בסכום חד־פעמי פטור במס עד תקרה מסוימת. המודל הציליאני ייכנס לתוקף ב 2012, ומבקש ליצור ברירת מחדל חדשה שלפיה רמת הסיכון בתיק החוסך תותאם לגילו לפי חמש רמות של גיל, כאשר ככל שהחוסך מתבגר, רמת הסיכון בתיק שלו תרד.

רותי לוי: כך תרכשו בזול (בחצי מחיר!) הצגה, מסז', מסעדה או בילוי אחר
. במארס 2010, צצה הגרסה הישראלית לרכישה חברתית ברשת - אתר גרופר. כיום יש באתר יותר מ-100 אלף משתמשים רשומים שמקבלים הצעות לשוברים במייל יומי. מאז צובר המודל חיקויים נוספים. "שמעתי על ענייני הקופונים בפורום ביקורת מסעדות בתפוז, וכיום אני רשומה לכל האתרים האלה", אומרת דנה מתל אביב. בכל בוקר היא מקבלת לתיבת המייל שלה הצעות מחמישה אתרים שונים שהוקמו כאתרי קנייה חברתית: גרופר, יממה, בא-לי-גם, באדיז וביי2. "עד עכשיו קניתי שני שוברים. אחד לגלידה וקפה ב-15 שקל במקום 33 שקל שכבר מימשתי והיה מצוין, ושובר שני למסעדת רק בשר - כאשר שילמתי 75 שקל על שובר בשווי 150 שקל. שני אתרים חדשים מצטרפים לחגיגה: קופו, וגרופלי.

טלי פרקש: הלוואות גמ"ח ללא ריבית. למי פונים, ואיך זה עובד. בארץ קיימים מאות גמ"חים העוסקים, במתכונתו המקורית של הגמ"ח, בהלוואת כספים ללא ריבית. מקצתם, הגדולים שבהם, מגלגלים סכומים של מאות מיליוני דולרים. הגמ"ח בגלגולו הנוכחי, הוא לרוב סמי-בנק מודרני, רק עם אג'נדה חברתית. למרות המשבר הכלכלי העולמי, הגמ"חים שומרים על יציבות מפתיעה. בין מוסדות הגמ"ח הגדולים, אם לא הגדול שבהם ניצב גמ"ח "אהבת חסד", המכונה במגזר החרדי כגמ"ח של הלל קופרמן. כל ילד בני-ברקי מכיר את נויבירט. האיש ששם משפחתו הפך למילה נרדפת להלוואה פיננסית מגמ"ח. את יוסף נויבירט, ספק אדם, ספק מוסד פיננסי על שתיים שכתובתו מוכרת, אך נחשבת לחסויה. ניתן לפגוש רק באמצעות מספר טלפון סודי שעובר מפה לאוזן בחוגים החרדיים בעיר. "שערי חסד" הירושלמי, השוכן בשכונת זיכרון משה, פעיל מזה 140 שנה. "כל פונה ומבקש, גם מקבל", בתנאי שהוא תושב ירושלים.

מרכז המידע של הכנסת: מאפייני מעמד הביניים בישראל. המסמך סוקר את ההגדרה, והמאפיינים של מעמד הביניים בישראל, בחתכי מיסים, מדיניות מס, דיור, הוצאות משק בית, הכנסות, בעלות על דירה ועוד. אותי תפסה את העין, טבלה 5 במאמר. הטבלה משווה את ההוצאות לדיור ב 2008 וב- 2005. כאשר נראה שההוצאות לדיור עלו, ב 3% יותר. להלן קישור למסמך.

ככה מוכרים לנו, ואנחנו ... קונים: 7 סיסמאות המכירה שאנחנו לא עומדים בהם
. "קנו היום ותחסכו 50% בשבוע הבא": ההבטחה לחיסכון גדול יותר בעתיד מפתה אנשים שחושבים שהם יכולים לנצח את המערכת. "עד חמישה מוצרים לקונה": מגבלות מעוררות את התחושה שהעסקה כל כך טובה, שאם לא היה חוק הקונים היו ממלאים את העגלות שלהם עד אפס מקום ולא משאירים לכם דבר. "מכירת הענק שלנו מסתיימת מחר/היום/בעוד כמה שעות": פחד, פשוט מאוד. הטקטיקה הזו פונה לאינסטינקט בסיסי לתפוס את מה שזמין או להישאר בלי כלום. "הנחה של 23%": מתווכים גילו מזמן שתמחור לא עגול (למשל 525,755 דולר לעומת 525 אלף דולר) תופס את תשומת הלב של הקונים, כיוון שהמספרים הבלתי-עגולים מרמזים על מבצע שכבר הוזל. "יש לנו מבצע מצוין גם על אביזרים נלווים לזה": ברגע שהצרכן כבר החליט לקנות ולשלם, קל יותר לשכנע אותו לרכוש עוד מוצרים קשורים, אך אולי בלתי נחוצים. "חסכו 250 דולר! (מחיר חדש: 500 דולר)": המוח שלנו תופס את המחיר המקורי כהגיוני יותר בגלל ההוזלה העצומה. "קבלו מתנה חינם ברכישה ב-50 דולר".

בשורה אחת:
מלחמת מבצעים בין
HOT ו YES: במסגרתה מקבלים מסך טלביזיה חדש.
ועדת העבודה: מהחודש הבא תוכפל הפנסיה לאלמנים, ותושווה לזה של האלמנות.
כאוס באוסטרליה: קרסו מערכות המחשוב של הבנק הגדול, 11.5 מיליון לקוחות לא יכולים למשוך בכספומט.
בגלל התחרות: רשת טויס אר אס מורידה מחירים של 1000 ממוצריה.
גיל מלמד: סוקר את שוק הרכבים המשומשים, ומציע "כמו באמריקה" למכור משומשות עם אחריות של היבואן.
 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio