רותי שרון - 29/04/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/04/12


שאול אמסטרדמסקי: 8.5 מיליארד סיבות לא לחסוך לפנסיה. חייבים לתקן את העיוות בשיטת הטבות המס. 8.5 מיליארד שקל בשנה (והסכום הזה רק הולך וגדל) משולמים כהטבות מס לאנשים שחוסכים לפנסיה. את מרבית הסכום הזה מקבלים העשירונים העליונים, ובפרט העשירון העליון. העשירונים התחתונים כמעט לא מקבלים ממנו דבר, כי הם לא מרוויחים מספיק כסף. הממשלה דווקא מודעת למצב, אבל הוועדה שמונתה לפני שנה התפרקה. מחצית מהעובדים בישראל לא מגיעים בכלל לרף המס ועל כן לא מקבלים כלום. דווקא פנסיית החובה הריעה את מצבם. משום שכעת הם לא יהיו זכאיים לקבל בפרישה השלמת הכנסה של הביטוח הלאומי, וכך יוצא שפנסיית החובה פוגעת בעובדים החלשים. "מן הממצאים עולה כי החובה לחסוך לפנסיה מייצרת הפסד נטו למשקי בית מעוטי הכנסה, שפוגע בשוויוניות: הפסד זה נובע משחיקת זכאותם להשלמת הכנסה בלי שיוצעו תמריצי מס אפקטיביים לקיזוז". תמצית ההתנהלות הציבורית בישראל: מקימים ועדה, השבשבת הציבורית מסתובבת לכיוון אחר, הפקידים פורשים והתהליך נזנח. במקום חשיבה אסטרטגית ותכנון לטווח ארוך, הציבור ייאלץ להסתפק בשליפות מן המותן. בינתיים לא קורה דבר.
"ההמלצות אינן של הוועדה, אלא של היו"ר. הוויכוחים נפתרו בווטו ולא בהסכמות"

רותי לוי: הבולדוזר של הצרכנים הוא מוחמד ביטאר: מסע הנקמה של לקוח אחד שנמאס לו. ביוני האחרון נכנס מוחמד ביטאר לסניף של קרביץ בקניון בנצרת עילית, וביקש להחזיר מוצר - ולקבל את כספו בחזרה כמובטח בחוק. מנהל הסניף סירב להשיב לו את הכסף, אך הציע לו זיכוי כספי. "הרגשתי עד כמה הצרכן במדינה מפותחת כשלנו הוא גמד, גולם ושפל ביחסי הכוחות בינו לבין בתי עסק", אומר מוחמד ביטאר. במשך חצי שנה, בין ספטמבר למארס האחרון - ביקר ביטאר בסניפי הרשת הפזורים ברחבי ישראל. הוא רכש והחזיר מוצרים כשהוא מצויד בטייפ מנהלים, והקליט את השיחות עם הנציגים בסניפי הרשת בצומת אלונים, מגדל העמק, טבריה, כפר ויתקין, גן שמואל, פסגת זאב, זכרון יעקב, יקנעם, נצרת (שני סניפים) וחיפה (לב המפרץ וקריית ביאליק). הוא מבקש לאשר לו הגשת תביעה ייצוגית נגד הרשת, בהיקף של 10 מיליון שקל. לא פחות. "לא בחרתי להעניש את קרביץ", הוא מנמק את ההתמקדות ברשת, "המקרה בחר בי - עשיתי קנייה אמיתית ונכוויתי".

מורן רייכמן: מתנה לחג העצמאות: לאומי למשכנתאות ישחרר אלפי חותמי ערבות מחבותם. הפטור של הבנק יהיה להלוואות שניתנו עד סוף 2002 ובהסתמך על כמה קריטריונים שהוגדרו, כגון ותק, תשלום סדיר של ההלוואה ויתרת ההלוואה. המשכנתאות הרלוונטיות הן כאלה שניתנו בהיקף של עד 60% מימון , יתרת הלוואה של עד 200 אלף, ושבתיק אין הלוואת זכאות או פיגורים. במהלך חודש מאי ישלח הבנק מכתבי שחרור מערבות לחותמי הערבות שבחר לשחרר וכן ללווים במשכנתאות אלו.

גד פרץ: הום סלולר יוצאת לדרך: 17.9 ש"ח לדמי מנוי, 19 אג' לדקה, 15 אג' למסרון. ל-3000 הראשונים - טלפון בשקל. "אנחנו לא מחפשים לקחת את כל השוק. אנחנו פונים ללקוחות מסוימים ומי שרוצה לגלוש בהיקפים אדירים יכול להיות שלא יהיה לו כדאי להצטרף אלינו. לכן התאמנו את ההצעה שלנו למשתמשים שרוצים לשלם בדיוק על מה שהם צורכים עמ חשבונית פשוטה ובסיסית". המטרה של החברה היא להגיע ל-200 אלף מנויים בתוך 4 שנים שישלמו חשבון ממוצע שבין 60-90 שקל. בניגוד לרמי לוי, הספק של הום סנטר היא חברת סלקום כך שגם מכשירים מדור שני - מתאימים לשימוש ברשת של הום סלולר.

שאולי אלפי: הקיבוץ ב-2012: הרחבות - אאוט, חברות - אין. הקיבוצים קולטים משפחות כחברים בקיבוץ. בשלוש השנים האחרונות חל מפנה תפיסתי בעידוד ישיר של מטה התנועה הקיבוצית. התנועה מעודדת את הקיבוצים לזנוח את ההרחבות ולצרף משפחות לחברות מלאה. משפחות המעוניינות להצטרף לקיבוץ רואות לפניהן עתיד ורוד, או לפחות מקום עם יציבות, קהילה כפרית ועזרה הדדית. בעשור האחרון עברו 200 קיבוצים להתנהל במודל הקיבוץ המתחדש. במודל זה יש קשר בין ותק החברות בקיבוץ לבין הבעלות על נכסי הקיבוץ. החברים החדשים מתקשרים בחוזה לרכישת הבית בקיבוץ. בשל מחלוקת בעניין גובה דמי ההיוון המשולמים, לעת עתה החוזה נחתם רק מול האגודה השיתופית בקיבוץ.

אפרת אהרוני: משרד החינוך יוזם: תלמידים יוכלו לשאול ספרי לימוד. במסגרת התוכנית, ישלמו ההורים סכום שנתי של עד 280 שקל בבתי-הספר היסודיים ועד 320 שקל בבתי הספר העל-יסודיים. בתמורה יקבלו התלמידים ספרים אותם ישיבו לבית הספר בתום שנת הלימודים. משרד החינוך הודיע כי יקצה כ-100 מיליון שקל עבור הנעת התהליך ורכישת ספרי הלימוד. בנוסף ישקיע המשרד כ-20 מיליון שקל מדי שנה להפעלת ולניהול התוכנית בכלל בתי-הספר. לפי תיקון שביצע שר החינוך, התנאי להצטרפות לפרויקט הוא הסכמה של לפחות 60% (במקום 90% שנדרשו בעבר) מההורים בכל מוסד חינוכי.

בשורה אחת:
ביום שני: מחיר הדלק יורד ב-13 אגורות לליטר. מחיר ליטר דלק 95 אוקטן יעלה 7.66 בתדלוק עצמי.
ריבית בנק ישראל נשארת על 2.5% (פריים 4%). הערכות: הריבית תישאר ברמתה במהלך השנה
כעס במשרד הבריאות: צה"ל משווק ביטוח בריאות פרטי לאנשי הקבע, במקום תכניות שב"נ.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio