רותי שרון - 29/05/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/05/11

אליצפן רוזנברג: לאחרונה תוקן מחדל בביטוח הלאומי שגרם לגביה כפולה. דרך אתר האינטרנט ניתן לדרוש וגם לקבל החזר. אם עבדתם במקביל ביותר ממקום עבודה אחד בשנים האחרונות, ייתכן מאוד ושילמתם כפול לביטוח הלאומי, עקב תקלה בתוכנת החישוב. "יש לסכם מטופס 106 את סך כל דמי הביטוח לאומי ומס בריאות ולחלקו בסך ההכנסה (ולהכפיל פי 100). אם התוצאה המתקבלת היא בין 3%-7%: נראה שהחישוב שבוצע תקין ואין זכאות להחזר",
"אם התוצאה המתקבלת הינה כ-12%, נראה שהינכם משלמים כפל דמי ביטוח לאומי". תהליך ההחזר פשוט מאד. יש להיכנס לאתר האינטרנט של הביטוח הלאומי לחלון התשלומים ולבחור את האפשרות: בקשה להחזר. שימו לב, את התהליך ניתן לבצע רק באמצעות אתר האינטרנט ולא דרך סניפי המוסד. יש להצטייד בכל טפסי 106, לכל שנה של עבודה בשני מקומות במקביל או כשכיר ועצמאי, ולהזין פרטים כלליים על פי דרישות המערכת. היישום הינו ידידותי מאד למשתמש. ניתן לדרוש החזר עד 7 שנים אחרונה.

אליצפן רוזנברג: מועדון "חבר" מתחיל פרויקט של 4 מיליון ש"ח. 250 משפחות קבע יקבלו סיבסוד של מאמן משפחתי צמוד.
גם משרתי הקבע שנתפסים בציבור כמסודרים, לא ממש מצליחים לסגור את החודש. כמו מרבית עם ישראל, הם נאלצים להתמודד עם המשכנתא, המינוס בבנק ועליות המחירים.
לשירות החדש נרשמו כבר 250 משפחות, אנשי קבע וגמלאי צה"ל, כאשר התוכנית הרחבה תתחיל לפעול בחודש הקרוב. סך עלות הפרוייקט תעמוד על כ-4 מיליון שקל והליווי למשפחה יעמוד על כ-15 אלף שקל, כאשר כל משפחה תצטרך להשתתף בסכום של 5,360 שקל. לכל משפחה יותאם קאוצ'ר אשר יבנה תכנית עבודה יסודית שאורכה עד שנה.

מירב קריסטל: בנקים וחברות תקשורת יצאו אחת לחודש במבצעי הנחה בחובות, בתזמון של הרשות לאכיפה וגביה. המטרה היא להפחית חובות ולסגור תיקים במהירות. חברות תקשורת ובנקים יציעו מבצע להסדר חובות, שיכלול הנחות, פריסת תשלומים ועיכוב מיידי של כל הליכי הוצאה לפועל. בנק לאומי הוא הראשון.
עד סוף יוני, כלומר במשך חודש ושבוע, ייפתח חלון הזדמנויות במהלכו יוכלו חייבים, שנפתח נגדם תיק בהוצאה לפועל בשל חוב ללאומי, לקבל הנחה, פריסה ועיכוב מיידי של הליכי הוצאה לפועל. מדובר בחובות שנוצרו לפני 2007. השינוי הוא שהתהליך בבנק היה ארוך וחסר גמישות, ובמהלך החודש הקרוב הוא יהיה קצר ונגלה גמישות. זהות החברות שישתתפו במבצעים הבאים חסויה בינתיים, כדי שהחייבים לא יפסיקו מעכשיו לשלם את החובות שלהם. 

רינה רוזנברג: כך תיזהרו מעיקולים על חשבונכם. אפילו דו"ח חניה עלול לגרום לעיקול חשבון הבנק. מדריך. למועצה לצרכנות ולעמותת ידיד מגיעות מדי שנה מאות תלונות ובקשות לסיוע מאנשים שחוו עיקולים בלי שידעו על החוב, וכשכבר יידעו אותם בנוגע לחוב, העמידו אותם במצב של אין-ברירה -  לשלם או לתבוע בבית משפט. במדינת ישראל קיימת פקודה מתקופת המנדט הבריטי (משנת 1929) ששרדה עד ימים אלה, ומאפשרת לרשויות המקומיות להטיל עיקולים על חשבונות בנק, כלי רכב ולמעשה על כל נכס אחר או מטלטלין, ללא כל גורם שמפקח על כך. את הגבייה מבצעת הרשות בעצמה. התראה בדואר רשום, זה כל מה שנדרש ע"י פקיד הגביה,  כהוכחה מספקת עבורו כי החייב קיבל את ההודעה.
"זו מערכת גבייה דרקונית", "שימוש בהליכים אלה מקטין את יכולתם של הפונים להתנגד". כדי להימנע מחובות ארנונה מומלץ להודיע בכתב באמצעות מסירה אישית לרשות המקומית על כל מעבר דירה. אם יש לכם סייגים על דו"ח חניה שקיבלתם, ערערו עליו מיד עם קבלתו באמצעות דרישה להישפט. אם הזמנתם אמבולנס אך לא אושפזתם בבית החולים, עליכם לדאוג לשלם את החוב למד"א, גם אם לא קיבלתם דרישה לתשלום. לגבי אגרת הטלוויזיה והרדיו - עדכנו בכתב ובמסירה אישית - במידה שעברתם לבית אב שכבר מחזיק מכשיר טלוויזיה ומשלם אגרה לרשות השידור.

רותי לוי: איך לבחור קייטנה ? לא לפי השוקו והלחמניה. בשנים האחרונות קיים מבחר עצום של קייטנות מקצועיות.
מי שרוצה לחסוך בעלויות, יכול לשלוח את הילד לקייטנה במתנ"ס המקומי. 140 אלף ילדים עתידים לפקוד את אחת מ-560 הקייטנות שמציעים המתנ"סים בישראל, בעלות של 550-1,700 שקל. בקייטנות הפרטיות משלמים מ-1,500-3,000 עבור מחזור יחיד (בין שבועיים לשלושה).
"אנחנו תמיד מופתעים כשמגיע הקיץ ומתלוננים על העלויות הגבוהות", אומרת רותי שרון, יועצת ומרצה לכלכלת המשפחה. "ואולם חשוב שלמשפחה תהיה הסתכלות מערכתית-שנתית. בשיטה זו שומרים בצד כסף לקייטנות שבקיץ. חשוב לזכור גם שהחופש הגדול בישראל הוא ארוך וממושך ביחס למספר ימי החופש שיש להורה עובד, כך שמחזור אחד של קייטנה לא תמיד פותר את בעיית התעסוקה של הילדים. כיום מתחזקת המגמה של התארגנויות פרטיות של הורים. כל אמא מקדישה לחבורה של כמה ילדים יום אחד, והם עוברים בין הבתים לפי סבב, כך ההוצאה נמוכה יותר". "לפני שרושמים ילד לקייטנה רצוי לוודא שהוא מגיע עם כישורים מתאימים והתנסה במרבית המרכיבים שהקייטנה כוללת. אם הילד הולך לקייטנת מחשבים או דרמה, חשוב שאלה יהיו דברים שקרובים אליו והוא מכיר ונהנה מהם מראש".

עיקרי ההסכם שמתגבש: 50% מהמורים בבתי הספר העל-יסודיים יקבלו מענק הצטיינות של עד 8,000 שקל בשנה. מספר שעות העבודה השבועיות של המורים יעלו מכ-24 לכ-40, וזאת בתמורה לתוספת שכר של כ-52% לשכר המורים (התוספת ברפורמה היא 42%, ובנוסף יקבלו העלאה של 10% כחלק מהסכם השכר במשק בשל שחיקת השכר). שעות העבודה הנוספות יהיו עבור שהייה בבית הספר ולימודים בקבוצות קטנות. בנוסף, נכלל ברפורמה סעיף של מסלולי קידום מקצועיים, שבו יוכלו המורים לקבל תוספת שכר מצטברת של עד 30%. מענק ההצטיינות יחולק לפי קריטריונים, ו-10% מהמורים יקבלו מענק שנתי של 8,000 שקל; 20% מורים נוספים יקבלו מענק שנתי של כ-5,000 שקל; ו-20% אחרים יקבלו מענק של 3,600 שקל. המורים שלא יוגדרו מצטיינים לא יקבלו מענק. הצדדים ממשיכים בימים אלה במו"מ במאמץ לסיימו עוד השבוע, ולחתום על ההסכם בשבועות הקרובים.

בשורה אחת:
יחיד ומיוחד: הישראלי היחיד שלא מוכן שיעלו את שכרו.
פרופ' סטנלי פישר - הורה שלא לעדכן את שכרו לפי חוק ב-70%.
בירושלים
יבנו 1,600 יחידות דיור לזוגות צעירים, ליד קיבוץ רמת רחל.
בראש העין
ייבנו 1162 יחידות דיור, בפרויקט של העיר החדשה.
אושר בועדה: החל מאוקטובר פנקסי ההמחאת ללקוחות פרטיים יהיו עם
הכיתוב: "למוטב בלבד".
ועדת הכספים יוזמת הצעת חוק שבה
המילואימניקים יקבלו פטור מתשלום 25% מס, על התגמול המיוחד.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il

  
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio