רותי שרון - 29/08/11
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
29/08/11


עורך הלקט: איציק ירחי

אפרת אהרוני: המחאה משפיעה מהותית על הרגלי הצריכה. 34% מפחיתים בקניות, 60% מחפשים מוצרים זולים 
הצרכן הישראלי אינו כפי שהיה. הוא חושב יותר לפני שמכניס את היד לכיס, נאמן פחות למותגים, מבין שקיימות חלופות ומגלה ערנות גדולה יותר כחלק מהחלטות הקנייה שהוא מקבל. ההוצאות צומצמו במזון (22%); לאחריו בילויים (11%), ביגוד (11%) ומוצרי חלב (7%). בנוסף, 25% מהנשאלים מחרימים חברות בראשן את תנובה. לשאלה "האם בעקבות חרם הקוטג' אתה מודע יותר למוצרים בפיקוח?", השיבו מחצית בחיוב. יותר ויותר אמהות מבינות כי רכישת מותג פרימיום אינה תמיד החלופה המועדפת עבורן, וכי גם חיתולים זולים יותר עשויים לעשות את העבודה.

עופר פטרסבורג: השמאי לוי יצחק טוען: מחירי הדירות כבר ירדו ב-6%. אפקט המחאה ? בחודש האחרון נרשמה ירידה של עד ?6%? במחירי הדירות, וגם בגובה השכירויות נרשמה ירידה קלה. המחאה גם תרמה לירידה בגובה השכירויות בשבועיים האחרונים, אחרי זינוק גדול קודם לכן. ירידות המחירים הגיעו גם לתל-אביב. בשכונות הדרומיות יד אליהו וכפר שלם הייתה ירידה של ?1%? בדירות בנות ?5-4? חדרים. "מספר הדירות בשוק למכירה גדל משמעותית, אבל בדירות סוג ב?.'? כל מי שיש לו דירה גרועה מבין שלא לעולם חוסן. מחירי הדירות צפויים לרדת אף יותר, ומחירי השכירויות לזנק. הממשלה הכניסה את השוק לקיפאון עמוק, כולם במצב המתנה, ומחירים מתחילים לרדת".

מיכל רז חיימוביץ: חברות המזון בטוחות שאנחנו פראיירים. תופעה: חברות המזון מקטינות את האריזות, ולא את המחיר צרכנים רבים אינם מבחינים בשינוי ועקב כך משלמים תוספת של עשרות אחוזים עבור אותו מוצר. שטראוס הפחיתה את מספר הגביעים במארז דנונה ל-6 גביעים במקום 8, והמחיר נשאר זהה. שטראוס גם הפחיתה ל 130 גרם את תכולת המוצר צ'יקו, במקום 200 גרם, והמחיר החדש משקף עליה של 46% במחירו. מספר המגבונים באריזה של האגיס הופחת ל 64 מגבונים במקום 72. עוף טוב הקטינה את אריזת נתח פילה מתובל מ 700 גרם ל 500 גרם, והשינוי במחיר משקף עליה של 12%. תלמה הפחיתה ל 400 גרם במקום 450 גרם את הכמות של דליפקאן. ועוד.

מיכל רייכמן: משרד האוצר יקים מחלקה חדשה באגף שוק ההון לחינוך פיננסי מהגיל הרך ועד הגיל השלישי בתחילת 2012 תוקם המחלקה בפועל. "לא נסתפק בהקמת אתר אינטרנט". חלק משמעותי בפעילות יהיה פיתוח תוכניות לימוד מיוחדות במערכת החינוך. "בכוונתנו להעביר את הבסיס לאוריינות פיננסית כבר לילדים בגן, להמשיך במערכת החינוך היסודית והעל יסודית ובשיתוף משרד הביטחון להגיע גם לחיילים ולחיילים המשוחררים". נבחנת אפשרות לחייב את כל הסטודנטים לקחת קורסי ליבה כלכליים בתיאום עם מערכת ההשכלה הגבוהה. "סממן אחד לחוסר במודעות פיננסית ניתן לראות בתופעות העדר בשוקי ההון בישראל".

עו"ד דריה כנף: כללי הזהב ללקוח הסלולרי: הכל בכתב, להקליט שיחות, שיוויון למכשירים, לבדוק חשבוניות הציעו לכם תכנית חדשה וחתמתם. מזל טוב. דרשו לקבל את התוכנית שחתמתם עליה. לא באי-מייל, ולא אחר כך, אלא עכשיו במעמד הקנייה - ובדפוס. עברו מיידית, במעמד הרכישה, על כל הפרטים שסוכמו בעל פה, ובדקו שהם מופיעים: מספר דקות שיחה בתוך החבילה, עלות החבילה, ועלות דקת שיחה לאחר שסיימתם לנצל את החבילה. מספר ומחיר ההודעות בתוך החבילה ואחריה, חבילת גלישה, עם או בלי הגבלה, תשלומים חודשיים, זיכויים ואחריות (חשוב). במידת הצורך, תתעכבו ותשאלו שאלות. זה חשוב. מותר לכם להקליט את השיחות עם נציג החברה, ואפילו את הפגישה עצמה בסניף. החוק בישראל קובע כי כל עוד המקליט הינו צד לשיחה (דהיינו המקליט משוחח עם הנציג), הרי שההקלטה מותרת. כמובן שאת ההקלטה תוכלו לתמלל, ולהציגה כראיה במשפט לשם ביסוס גרסתכם. מומלץ בהחלט לתעד את הפגישה: שבו עם דף ועט, שאלו את הנציג לשמו ורשמו את התאריך בראש הדף. שאלו שאלות ורשמו את התשובות.

מורן רייכמן: בהלה וירטואלית: האימייל שהקפיץ את חוסכי קופות הגמל "המייל הזה הוא הדבר האחרון שהיינו צריכים". המוקדנים נאלצו להשקיע זמן רב בהרגעת החוסכים ובשכנועם שאין שום צורך למשוך את חסכונותיהם, וכל זאת בתקופה של ירידות חריפות בשוק ההון שהכניסו את המערכת ללחץ. בהודעת הדואר האלקטרוני נכתב כי כל מי שיש לו כסף בקופת-גמל או בקרן השתלמות יכול למשוך את כספו במשיכה הונית (בסכום אחד) פטורה ממס רק עד לסוף השנה - וכי לאחר מכן ייסגר הכסף לקצבה "כמו בביטוח לאומי", כדברי ההודעה. "ההודעה הזאת עושה סלט גדול - מי שכתב אותה לא מבין בכלל בנושא ופשוט זרה חול בעיני חוסכים רבים והכניס אותם ללחץ מיותר", אומר רו“ח אמיר גבאי, מומחה למיסוי ולפרישה שהוביל את המאבק הציבורי בתיקון 3 ובהשלכותיו בשנים האחרונות. משרד האוצר הגדיר בהוראת שעה שפרסם בנובמבר 2010 שלושה מקרים שרלוונטיים ל-3% מהחוסכים. מדובר בקריטריונים של מי זכאי למשוך את כספם כסכום חד-פעמי עד סוף 2011: מוטבים של עמית שנפטר, מתפטרים ששילמו מס על פיצויים אך לא משכו אותם, עמית במעמד עצמאי מעל לגיל 60 שהמשיך להפקיד.

האם מתקרב מיתון ? בהלה בבנקים האירופיים: 67 אלף מפוטרים עד סוף 2011. מתוכם 50 אלף בבריטניה עצמה. על רקע החששות באשר לשווקים של איטליה, ספרד וצרפת. בנק UBS השוויצרי החליט אתמול לקצץ 5% מכוח העבודה שלו. קרדיט סוויס השוויצרי הודיע על קיצוץ 2,000 משרות ב-28 ביולי. גם חברות פיננסיות מקצצות בהוצאות על רקע הפעולות של הרגולטורים המאלצים את הבנקים להחזיק הון גדול ואיכותי יותר על מנת לשרוד זעזועים עתידיים בשוקי המניות. "כל הבנקים יאלצו לבצע קיצוץ כלשהו במשרות". RBS, ברקליס, קרדיט סוויס ו-USB דיווחו על ירידה של 71% ברווחים מבנקאות השקעות ברבעון השני. ההכנסה של RBS בתחום צנחה ב-35% ברבעון ושל ברקליס ב-27%.

בשורה אחת:
מדד יולי ירד ב 0.3%. זו היתה הפתעה. המדדים הבאים צפויים להיות גבוהים.
עיריית ראשון לציון מפחיתה את הארנונה
ריטרואקטיבית מתחילת השנה. בספטמבר יקבלו התושבים החזר על 8 חודשים.
טויס אר אס
מחפשת 100 אמהות מבוגרות לעבודה.
הסבלנות משתלמת: למרות הטלטלה בשווקים,
מומלץ שלא להצטרף לאפקט העדר, ולא לשנות פוזיציה בחסכון לטווח ארוך.
דרושים
150 עובדי IT לחברת יעל, לחטיבות שונות, ובתחומים שונים.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio