רותי שרון - 01.01.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01.01.2017
אייל סיאני (Ynet): שמונה טיפים שיסייעו לקצבת הפנסיה שלכם. לקראת סיום שנת 2016 ותחילת שנת 2017 ריכז אייל סיאני, מנהל מקצועי וממונה ציות ואכיפה בהלמן-אלדובי גמל ופנסיה, שמונה טיפים מועילים ביחס לחיסכון הפנסיוני. ביו הטיפים המוכרים: בדיקת אחוז הכיסוי הביטוחי, בקשה לקבל דוח רבעוני, עדכון או בדיקת מוטבים, בדיקת מסלול ההשקעה ואיתור חסכונות פנסיונים אבודים. בין הטיפים הפחות מוכרים: התיחסות לקרן השתלמות כאל חיסכון פנסיוני, אפשרות למשיכת פנסיה החל מגיל 60 ודמי ניהול מוזלים בקרנות הפנסיה של ברירת מחדל בהלמן-אלדובי ובמיטב דש.
יעל דראל (וואלה): "מחירי הדירות צפויים להיבלם - אולי נראה גם ירידות". זה מה שכותב הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, יניב חברון, בסקירה שפירסם. חברון חוזה שינוי מגמה במחירי הנדל"ן בגלל שהריבית על משכנתאות צפויה לעלות. גם הרפורמה המוצעת בחברות הארנק עשויה לסיע בדיכוי הביקושים לדירות. חברון מעריך שהציבור הישראלי עדיין סקפטי ביחס לירידת מחירי הדירות והדבר מעכב בפועל את שינוי המגמה. עוד טוען חברון, שעל מנת . שבלימת מחירי הדיור תהפוך למגמה מתמשכת על הממשלה להמשיך בפעולות של הגדלה משמעותית של הבניה. ללא המשך כזה עלול להיות שוב גל ביקושים שיעלה את מחיר הדירות. 
רונן בר-אל, יובל ארבל ויוסי טובול (מכון ון-ליר): צמיחה שיוויון הזדמנויות והשכלה גבוהה: בחינה תיאורטית, אמפירית והמלצות למדיניות. הקשר בין השכלה גבוהה וגובה השכר הולך ומתחזק. השכלה גבוהה היא "כרטיס כניסה" לעבודה במקצועות מבוקשים עם שכר גבוה.  למערכת ההשכלה גבוהה תרומה חשובה לגידול התוצר לנפש. החוקרים בדקו, תיאורטית ואמפירית, את המדיניות של מלגות וסיוע ללימודים באוניברסיטאות ומצאו, שהנהנים העיקריים הם סטודנטים משכבות מבוססות כלכלית. המסקנה שלהם היא,שאם רוצים להגדיל את השיוויון החברתי, צריך להפנות יותר משאבים לתמיכה בשכבות חלשות במהלך הלימודים בבית הספר.
רותם שטרקמן ומירב נוימן (דה מרקר): ראיון עם ירון נוידרפר: להילחם בסוכרת ולעשות מזה  כסף. ירון נוידרפר הוא מנכ"ל חברת IFS להשקעות חברתיות. המשקיעים משקיעים כסף בפרויקט חברתי העשוי להביא תועלת חברתית. המשקיעים עלולים להפסיד את הכסף שהשקיעו אבל הם גם עשויים להרוויח אם הפרויקט יצליח. בהשקעה יש שילוב של עשיה חברתית ושל אפשרות להרויח כסף. המשקיעים מקבלים אג"ח חברתי שבמקרה של הצלחה הם מקבלים את הקרן בתוספת ריבית.  נוידרפר מביא בכתבה דוגמאות לפרויקטים של IFS. כך למשל, החברה משקיעה בפרויקט למניעת סוכרת אצל אנשים הנמצאים בסיכון. במהלך שנתיים וחצי ילווה הפרויקט 2,250 טרום-סכרתיים בסיכון גבוה, במהלכם ינסו לעזור להם בפרמטרים של תזונה, פעילות גופנית, מוטיווציה, שימוש בטכנולוגיה ותמיכה אישית. מניעת המחלה עשויה לחסוך כסף רב לקופות החולים ולמדינה. משרד האוצר, משרד הבריאות וחלק מקופות החולים שותפים להסכם ביחס לפרויקט. אם יהיה שיעור גבוה של כאלה שלא יחלו בהשוואה לקבוצת הביקורת, יחזירו למשקיעים את כספם. במקרה של הפחתה של שיעור התחלואה בסוכרת ב-40% ביחס לקבוצת הביקורת יקבלו המשקיעים את כספם. במקרה של הפחתה של 50% יקבלו גם ריבית של 6.5% לשנה.
הדר חורש (ואללה): הלמ"ס לא אופטימי: מי יפרנס לאת ישראל עוד 50 שנה? איך תיראה מדינת ישראל בעוד חמישים שנה? המדינה תהיה זקנה יותר וחרדית יותר. כך מעריך אחמד חליחל, סגן מנהל אגף דמוגרפיה בלמ"ס. בשנת 2065 יוכפל או יותר מספר התושבים והוא צפוי להיות בין 15.8 מיליון ל-25 מיליון. שיעור החרדים באוכלוסיה צפוי לעלות מ-11.2% ל-32.1%. שיעור היהודים נלא חרדים ירד מ-68% ל-48.6%. שיעור הערבים באוכלוסיה לא צפוי להשתנות משמעותית. תוחלת החיים של נשים צפויה להגיע ל-97.3 בשנת 2065 לעומת 85 היום. תוחלת החיים של גברים יהודים צפויה לעלות מ-81 ל-93.6. צפויות בעיות כלכליות של שיעור עובדים נמוך בגלל ההזדקנות. אם לא יהיה שינוי משמעותי בדפוסי העבודה של חרדים, הקושי יחריף. כנראה שלא יהיה ניתן להסתמך על גיוס חובה לצבא ובעית צפיפות האוכלוסיה תחמיר.
ניצה (קלינר) קסיר ואסף צחור (גבעת חביבה קבוצת עבודה בכלכלה): תמונת מצב - פיתוח כלכלי: החברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית. בעשור וחצי האחרונים התגבשה הסכמה רחבה יחסית לצורך בהשקעה בפיתוח כלכלי בקרב המיעוטים על מנת לסגור את הפער בינם לבין קבוצות אוכלוסיה אחרות. לרמת הפיתוח הנמוכה יחסית באוכלוסיה הערבית יש השלכות כלכליות וחברתיות על האוכלוסיה הערבית ועל המשק כולו. כך למשל, ממסמך שהוכן לפורום קיסריה בשנת 2010 עולה כי שילוב גברים ערביים בעבודה בתנאים שווים לאילו של יהודים יוביל לגידול של כ-10 מיליארד שקל בתוצר השנתי. לנייר העבודה המקיף שלושה חלקים: תכניות ממשלתיות, גופים אזרחיים ותכניות חוץ ממשלתיות מרכזיות ופירוט הצעדים לפי תחומי פיתוח. 
בשורה אחת:
מצב המשק 2016: התוצר לנפש גדל ב-3.8%. פיריון העבודה עלה ב-0.4%. גם הגרעון גדל.
2016 בהיי-טק הישראלי: שנה מאתגרת בגלל פיטורים בחברות רב לאומיות  ובחברות ישראליות גדולות, השכר עלה ומספר המשרות עלה.
בית הספר שמקבל 90 במבחן האושר. על בתי ספר דמוקרטיים, משרד החינוך ותקציבים.
מגמת עליה ברכש במערב ובישראל - פותחת הזדמנויות כלכליות.  בחודש נובמבר עלה מדד מנהלי הרכש בישראל. זהו החודש החמישי ברציפות בו הוא עולה.
בג"ץ: הדיון על מיסוי דירה שלישית עד סוף פברואר. האופוזיציה עתרה נגד.הכנסת,ועדת הכספים, הממשלה ושר האוצר בטענה שהחוק נחקק ללא דיון רציני.
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 
 
לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio