רותי שרון - 01/03/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/03/15


אמנון אטד (כלכליסט): ממשיכים לשקוע: חובות הציבור גדלו ב-6.9% ב-2014 ל-438 מיליארד שקל. לפי נתונים שפירסם בנק ישראל, חובות הציבור גדלו בגלל גידול בהלוואות שלוקחים משקי הבית. מרבית ההלוואות נלקחו מהבנקים. יתרת המשכנתאות גדלה ב-5.2% לעומת שנת 2013 הגיעה ל-303 מיליארד שקל. יתרת ההלוואות, שלא לדיור, גדלה ב-11%. למרות זאת לא חל שינוי במשקלו של החוב שלא לדיור והוא נשאר בסדר גודל של כ-30% מכלל החובות של משקי הבית.   .

אליצפן רוזנברג (Ynet): בנק יהב זכה במכרז, יעניק הלוואות לעובדי המדינה. אחרי כישלון המכרז לניהול חשבונות בנק של עובדי המדינה, הופרד מתן הלוואות מניהול חשבונות בנק. בנק יהב זכה במכרז למתן הלוואות, אחרי שויתר על עמלות. הבנק התחייב לתת הלוואות החל מתחילת חודש יולי. הריבית על ההלוואות תהיה ריבית חשכ"ל, העומדת על 2.4%. ריבית זו זולה בהרבה מהריבית על הלוואות צרכניות. כך למשל, ריבית על הלוואות של חברות כרטיסי האשראי עומדת על 6% עד 11%. 

טלי חרותי-סובר וליאור דטל (דה מרקר): ראיון עם גדי פרנק:  מרצים וסטודנטים תחזיקו חזק: האקדמיה הישראלית עומדת לעבור טלטלה. בכתבה מרואין גדי פרנק, מנכ"ל המל"ג על מגוון רחב של נושאים הקשורים לאקדמיה: התנהלות אוניברסיטאות, ריבוי מכללות ועודפים של בוגרים במקצועות nxuhnho' שאינם מוצאים עבודה. המסר העיקרי הוא שתהיה דרישה לאיתנות פיננסית שתוביל לצמצומים. הצמצומים עשויים להקטין את מספר המכללות ולמיזוגים בין מוסדות. הם יחייבו בחלק מהמקרים גם צמצום מספר העובדים במוסדות אקדמיים, מכירת נכסים והקטנת שכר או תנאי פנסיה. במקביל ינסו לשפר את איכות והיקף ההוראה והמחקרים באמצעות קליטת מרצים נוספים.   

סמי פרץ (דה מרקר): דעה: כדאי להפסיק לעבוד בגיל 55 עם שכר של 15 אלף שקל? המאמר מתאר את מצבם של המועמדים לפיטורים בכי"ל מזווית של המפוטרים ומנקודת המבט של החברה. מצבם של מפוטרי כי"ל אינו רע. הם נהנו במשך שנים משכר גבוה ומיציבות תעסוקתית. תנאי הפרישה שלהם נדיבים. מרבית המפוטרים מעל לגיל 55 וייהנו מתגמולים של כ-15 אלף שקל לחודש בממוצע. מדובר בערך במחצית משכרם החודשי בזמן עבודתם. הבעיה היא שהם לא יצליחו למצוא עבודה אחרת. לדעת הכותב  נדרשת רפורמה בשוק העבודה, שתייצר שוק עבודה משוכלל המאפשר תעסוקה לאנשים מעל גיל 55.  עליית תוחלת החיים ביחד עם חוסר עבודה בגלל גלובליזציה וגורמים נוספים יוצרת בעיה למשק ולמבוגרים שאינם עובדים.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): מה יקרה לפנסיה שלנו,  עכשיו כשהריבית נוגעת ב-0%? בעשור בין 2005 ל-2014 היו תשואות גבוהות בכל אפיקי החיסכון הפנסיוני בישראל. אם מנכים דמי ניהול ממוצעים של 0.88% בקופות הגמל, נקבל תשואה שנתית ממוצעת של  5.5%. אם מנכים דמי ניהול ממוצעים של 0.77% בקרנות הפנסיה נקבל תשואה שנתית ממוצעת של 6.5%. התשואה השנתית הממוצעת של ביטוחי המנהלים הייתה בקירוב 5.7%, בהנחה של דמי ניהול ממוצעים של 1.8%. הבעיה היא שבעשור הקרוב צפויה תשואה אפסית בחיסכון הפנסיוני בישראל. המשקיעים המוסדיים בישראל הם משקיעים שמרנים, שרוב כספם מושקע באגרות חוב. בגלל הריבית האפסית, התשואה של אגרות החוב לטווח ארוך אפסית. התסריט של עליה בריבית, עלול להיות גרוע לא פחות לחוסכים הפנסיוניים. בתסריט כזה עדיפה השקעה במניות ולא באגרות חוב, והמשקיעים המוסדיים השמרנים, לא יוכלו להשיג תשואות סבירות מאגרות החוב.

פנחס לנדאו (גלובס): דעה: בעלת הבית השתגעה: בנק ישראל נסחף בזרם שגעון ההרחבה הכמותית. לדעת הכותב הורדת הריבית ל-0.1% פירושה הרחבה כמותית. נגידת בנק ישראל נגררה אחרי 20 נגידים במדינות אחרות, שמנסים להחליש את המטבע של מדינתן, על מנת לשפר את הכלכלה שלהן. הורדת הריבית הנוכחית שונה מקודמותיה והיא מהווה ציון דרך במדיניות המוניטרית בישראל. השקל לכאורה התחזק והורדת הריבית מחלישה אותו, אבל למעשה השקל נחלש, משום שבנק ישראל משווה אותו ל"שער החליפין האפקטיבי". שער זה משקלל מספר מטבעות בעולם. "שער החליפין האפקטיבי" של השקל ירד בגלל הירידה החדה בשעה היורו. 

בשורה אחת:
מחקר: מצע של איזו מפלגה יוזיל הכי הרבה את יוקר המחיה?  מחקר של מכון מאקרו בדק סוגיה זו.  
באפט: היורש שלי יעשה עבודה טובה ממני. המשקיע האגדי במכתב למשקיעים במלואות 50 שנה לבעלותו על החברה.
איזה משלוח מנות תתנו בפורים. סקירה לאלה שקונים משלוחי מנות במקום להכין בעצמם.
טרפת ברפת: להרוויח 250 מיליון דולר מהעלאת גירה. חברת SCR שמפתחת טכנולוגיה לניטור פרות נמכרה ב-250 מיליון דולר..
המיץ של הצמרת: הצד הפחות סימפטי של מגדלי היוקרה. מריבות, סכסוכים והזנחה.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio