רותי שרון - 01.05.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 05/16 >> 01.05.2016

חדשות כלכלת המשפחה
01.05.2016


ליאור אוסטשינסקי (כלכליסט): מהפכת מימון ההמונים בארה"ב יוצאת לדרך. באפריל 2012 נחקק בארה"ב חוק ה-Act Jobs, שמטרתו הייתה, בין היתר, להקל על חברות פרטיות לגייס כספים. החוק מבוסס על מתווה המקל על גיוס כספים מהציבור. שלבים מהמתווה מומשו מאז שנת 2012. השלב הנוכחי הוא המפיכה האמיתית. החקיקה של שלב זה תיכנס לתוקף בחודש מאי. החקיקה מאפשרת לחברות פרטיות לגייס כספים מהציבור בלי לחייב אותן לפרסם תשקיף ובכך פותחת בפניהם את האפשרות לגייס כספים באמצעות מימון המונים (Crowd Sourcing). חברות סטארטאפ בשלביהן הראשונים (Seed) צפויות להינות מהמהפיכה. משקיעים ממוסדים נוטים לא להשקיע בהן בגלל הסיכון בהשקעה. אנשים פרטיים, שכל אחד מהם משקיע סכום כסף קטן, פחות חשופים לסיכון. גם חברות קטנות עשויות ליהנות מהמהפיכה.

חן מענית (גלובס): פרישה לא מרצון: הקדמת גיל היציאה לפנסיה היא ברכה או קללה? בית המשפט העליון דחה את העתירה לביטול סעיף 4 לחוק גיל הפרישה.סעיף זה קובע כי ניתן לפטר גברים ונשים בהגיעם לגיל 67. העתירה הוגשה על ידי 4 פרופסורים מהטכניון לפני 3.5 שנים. העותרים טענו כי כפיית פרישה בגלל גיל היא אפליה לכל דבר, הפסולה כמו אפליה המבוססת על דת, גזע ומין. הם ביקשו שההחלטה האם לפרוש בגיל 67 תהיה בידי העובד. בית המשפט דחה את העתירה בנימוק שהפגיעה בזכות להמשיך לעבוד בגיל 67 היא מידתית. ישנם נימוקים סבירים בעד ונגד. מי ישכול לשנות את החוק במקרה כזה זה מחוקק ולא בית המשפט. 

דה מרקר: פלאי הריבית השלילית: "לקחתי משכנתא - והבנק משלם לי ריבית עליה". הנס פיטר כריסטנסן, יועץ פיננסי בן 35 מאלבורג שבצפון דנמרק, שמח לקבל הודעה מהבנק. בהודעה נכתב כי הוא יקבל תשלום ריבית רבעוני מהבנק עבור המשכנתא שלקח. הריבית על המשכנתא שלו לסוף שנת 2015 עמדה על מינוס 0.00562%. תופעת הריבית השלילית חסרת התקדים מעוררת מחלוקת בין כלכלנים בעולם. השאלה: האם זה בכלל סביר לקבוע שער ריבית שלילי על מנת לעודד צמיחה? דנמרק הייתה המדינה הראשונה בעולם שהנהיגה ריבית שלילית בשנת 2012. יפן הלכה בעקבותיה ואף היא אימצה מדיניות ריבית שלילית. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): אושר מתווה חדש לתשלום פנסיה והסדר אבטלה לעצמאים. אושר המתווה החדש של תשלום פנסיה והסדר אבטלה לעצמאיים, שהציע הצוות המיוחד שבחן את הנושא. על פי ההמלצות, עצמאיים יחויבו להפריש לפנסיה ויקבלו סיוע במצב של אבטלה. עצמאיים ישאו בחלק מתשלום דמי האבטלה. ההמלצות יכללו הפחתת דמי הביטוח הלאומי עבור עצמאיים המרוויחים פחות מ-20 אלף שקל לחודש. כ-90% מהעצמאיים מרוויחים פחות מ-20 אלף שקל לחודש. אחוז ההפחתה משתנה בהתאם לגובה ההכנסה: ככל שההכנסה נמוכה יותר, אחוז ההפחתה גבוה יותר. עצמאים יפרישו 4.45% מהכנסתם עד לשכר הממוצע במשק לפנסיה. המשתכרים מעל לסכום זה יפרישו 12.55% מהכנסתם מעל לשכר הממוצע במשק לפנסיה. חובת ההפרשה לפנסיה תחול על עצמאיים גילאי 21 עד 55. המתווה יצטרך לעבור הליכי חקיקה.

חגי עמית (דה מרקר): ראיון עם זונג שינגהאו: החקלאי שהתעשר ממכירת קולה לסינים. זונג שינגהאו הוא איש עסקים סיני שבא לישראל על מנת להשקיע בחברות. שווי נכסיו של שינגהאו בן ה-61 מוערך ב-62. מיליארד דולר. שווי נכסיו מפתיע עבור מי שהיה חקלאי עני והקים את העסק הראשון שלו בגיל 42. החברה של שינגהאו  היא המקבילה הסינית של קוקה קולה. היא מוכרת בנוסף לקולה משקאות ומוצרי מזון נוספים. שינגהאו מייחס את הצלחתו והצלחת אנשי עסקים סיניים אחרים לעבר אישי של עוני, רעב ועבודה קשה. לו היה נולד בארה"ב לא היה מצליח כפי שהצליח. בראיון הוא מדבר על המשבר הכלכלי הנוכחי בסין, על הצורך להגדיל את מספר הסינים במעמד הביניים ועל הדימיון בין מחוז הולדתו, זג'יאנג לבין ישראל. זג'יאנג היא הפרובינציה השנייה בקוטן שלה בסין ושטחה גדול רק פי 1.5 משטחה של ישראל. רק 30% משטחה יכול לשמש למגורים. למרות גודלה, הפרובינציה מצליחה כלכלית בגלל חריצות תושביה ובנוסף ל-50 מיליון המקומיים הגרו אליה 30 מיליון סינים ממחוזות אחרים .

הילה יחימוביץ (Mako): שש סיבות להפסיק לחסוך ולהתחיל לבזבז כסף. הכתבה מציעה לעשות ההיפך ממה שממליצים יועצים לכלכלת המשפחה: להוציא כסף במקום לחסוך. הסיבה הראשונה היא שמחקרים הראו ששופינג הופך אנשים ליותר מאושרים. הסיבה השנייה היא חופשה. מחקרים הראו שאנשים זקוקים לתקופה של הפחתת לחץ וחופשה הופכת אותם ליותר פרודוקטיביים בעבודה. סיבה שלישית היא שהוצאת כסף מביאה לצמיחה כלכלית. הסיבה הרביעית היא: "מי יודע מה יהיה מחר?"  שתי הסיבות הנוספות הן המלצות לאופן ההוצאה חסכונית: חופשה קרוב לבית והוצאה על חוויות ולא על חפצים.

בשורה אחת:
הבורסה בת"א מסכמת שליש ראשון שלילי ב-2016. ת"א25 ות"א 100 איבדו 5%-6%. נקודת השפל בפברואר.
ריבוי נשים במקצוע מסוים גורם לירידת שכר. כך עולה מממצאים של מחקרים בארה"ב.
טיפים לחג החירות: איך תחסכו בהוצאות ותעשו סדר בחשבונות 
10 הרגלי שינה מוזרים של האנשים הכי מצליחים. למצליחים קשה למצוא זמן לשינה. כיצד הם מבטיחים ניצול יעיל של זמן השינה.
מיליארדרים בעולם: מי המתעשר הגדול ביותר? ביל גייטס בראש הרשימה. אייל עופר הישראלי העשיר ביותר. טרמפ "שווה" 40% ממה שטען שיש לו. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio