רותי שרון - 01/09/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/09/13


אורי חודי (גלובס):  זינוק של 20% ברכישות של דירות חדשות ביולי. נתוני הלמ"ס מצביעים על עליה של  20.5% במספר הדירות החדשות שנמכרו בחודש יולי 2013 בהשוואה לחודש הקודם. העליה המשמעותית ביותר נרשמה בירושלים ובאיזור המרכז. במקביל מלאי הדירות החדשות שנותרו למכירה ממשיך לרדת. המלאי עומד על 20.5 אלף דירותזהו המלאי הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2011. נמשכת הירידה במספר הדירות החדשות  שלא למכירה, הכוללת: קבוצות רכישה, דירות להשכרה, דיור מוגן, בנה ביתך ואומדן הלמ"ס לבנייה לא חוקית.
        

הדס מגן (גלובס): משאל נדל"ן: 42% רוכשים דירה במחיר של 1.5-2 מיליון ש"ח. במשאל שנערך בין 21 משרדי מכירות של 5 חברות נדל"ן גדולות, נמצא כי המחיר הוא הגורם החשוב ביותר בבחירת דירה. במקום השני מבחינת חשיבות נמצא המיקום והסביבה. כ 74% ממשתתפי הסקר חושבים שהאישה היא הגורם המכריע בהחלטה האם לקנות דירה. ההסבר לכך הוא שהראייה של האישה רחבה יותר: הגבר מסתכל על הדירה והמחיר והאישה גם על מה שמסביב: קרבה לבתי ספר, פארקים, מרכזים קהילתיים וכיו"ב. מרבית המגיעים למשרדי המכירות חותמים על חוזה תוך שבועיים (48% ) או עד חודש (33%). בהיבט של מחירים, נמצא כי 44% רוכשים דירות במחיר של עד 1.5 מיליון ש"ח ו  42% במחיר של 1.5-2 מיליון ש"ח.

סקר: מיקי פלד (כלכליסט): הוצאה חריגה של 8,000 שקל  גדולה על 70% מהציבור. בסקר שערך כלכליסט בשיתוף  עם מכון מדגם נמצא כי רק 29.8% מהנשאלים יוכלו לעמוד בהוצאה חריגה כזו ללא קושי או עם קושי קטן. זו מגמה של ירידה באחוז המסוגלים לעמוד בהוצאה כזו. ביוני 2011 נמצא כי 36.11% יכולים לעמוד בהוצאה כזו. במאי 2012 הייתה ירידה ל .32.9%. כל הסקרים שנערכו על ידי מכון מדגם, כללו רק שאלה אחת פשוטה. הסקר הנוכחי, נערך ב 7 באוגוסט 2013. בסקר הנוכחי נמצא כי גם אחוז גבוה מהמשפחות במעמד הביניים לא עומדות בהוצאה בלתי צפויה כזו, למשל: טיפול שיניים. המשמעות היא שמשפחות אלה נזקקות להלוואה על מנת לעמוד בהוצאה כזו. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): קופות הגמל ישיבו דמי ניהול. ב 27.8.13, קצת יותר משנה אחרי שפורסמה טיוטה בנושא, הורה הממונה על שוק ההון , ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג לגופים העוסקים בחיסכון פנסיוני, להשיב דמי ניהול שנגבו מהחוסכים שלא כדין. ההוראה חלה על  קופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות פנסיה. הם יידרשו להחזיר לחוסכים דמי ניהול, שנגבו עקב עלייה בדמי הניהול ללא הודעה מוקדמת לחוסכיםגופי החיסכון יידרשו להחזיר את הכספים עד שנת 2015. ההערכה היא שההחזרים יגיעו לכ 100 מיליון שקל.       

דעה: פרופ' אריאל רובינשטיין: להקדים תרופה למחסור. רמת הרפואה בישראל גבוהה. עד עכשיו לא היה מחסור ברופאים. מספר הסטודנטים לרפואה הלומדים באוניברסיטאות בארץ, קטן מדי לצרכים בישראל. הסיבה לכך שעד עכשיו לא היה מחסור היא עלייה לארץ של מספר גדול של רופאים מרוסיה. חלקם כבר פרשו לגמלאות וחלקם צפויים לפרוש בשנים הקרובות.  קיים חשש להתדרדרות רמת הרפואה הציבורית והתפתחות רפואה פרטית, בין השאר בגלל מחסור צפוי ברופאיםנדרשת הגדלת מספר הסטודנטים הלומדים רפואה בארץ. מקור מידי להגדלת מספר הסטודנטים הוא הפסקת לימודיהם של סטודנטים לרפואה מחו"ל בארץ, שיוחלפו בסטודנטים ישראליים הנאלצים ללמוד בחו"ל. כיום מתחילים בכל  שנה ללמוד רפואה בארץ 800 סטודנטים. 140 מקומות משוריינים לסטודנטים מחו"ל. הסטודנטים מחו"ל חוזרים בתום לימודיהם לארצות מוצאם. המוסדות האקדמיים ובתי החולים מרוויחים סכומים גבוהים בגין לימודיהם של הסטודנטים מחו"ל. פרופ' רובינשטיין מציע לממשלה לשלם סכומים אלה לאוניברסיטאות ולבתי החולים, במסגרת החלפת הסטודנטים מחו"ל בסטודנטים ישראליים.

אילה אבני (כלכליסט): הכלא הגדול  בחסות הרגולטור. הכותבת מתארת את ביטוחי המנהלים של לפני שנת 2012 ככלא גדול בחסות הרגולטור. מדובר ב 180 מיליארד שקל של חיסכון פנסיוני ובמאות אלפי לקוחותרוב הסכום בלתי ניתן לניוד ולאף אחד אין אינטרס להגדיל את התשואה או לתת שירות טוב. לחברות הביטוח אין אינטרס להגדיל את התשואה משום שהלקוחות ממילא אינם יכולים לעבור לחברה אחרת. יש להם אינטרס לתת הנחות בעמלות רק במקרה של גופים גדולים, המביאים מספר רב של חוסכים. העמלות עלולות להגיע עד 2% מהצבירה הכוללת ועד 13% מההפרשה החודשית. לסוכנים אין אינטרס  לתת שירות, משום שהעמלות שלהם קבועות ונמוכות יחסית. חברות הביטוח נותנות ללקוחות שירות גרוע, משום שמבחינתן הסוכן הוא הלקוח. כפי שכבר נאמר לסוכן אין אינטרס לדאוג ללקוח. המצב שונה מהמצב בקרנות הפנסיה בהן יכול הלקוח לעבור מקרן פנסיה אחת לקרן פנסיה אחרת. הכותבת תוהה האם ומתי ישחרר הרגולטור את הכלואים.    

בשורה אחת:

המבצעים הפיננסיים: הלוואות לחגים.
הממונה פועל לפתיחת שוק כרטיסי האשראי לתחרות.    
איך מתקבלים לעבודה באפל? עדויות של עובדים ומועמדים מספקות הצצה מבפנים על התהליך.
מבקר המדינה: מברך על החזרת הגבינה הלבנה לפיקוח.

לא כל המתכנתים נוצרו שווים: כמה באמת הם  מרוויחים? 

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio