רותי שרון - 01.10.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01.10.2017


מיכאל רוכוורגר (דה-מרקר): שרי אריסון מוכרת מחצית מהשליטה בפועלים למשקיעים מארה"ב - ב 3.2 מיליארד שקל. שרי אריסון מוכרת למשקיעים בארה"ב 10% מהון המניות של בנק הפועלים. המהווים כ-49% ממניות השליטה בבנק הפועלים. היקף העסקה כ-3.2 מיליארד שקל. אם תושלם העסקה, יהיו האמריקאים שותפים בקבלת ההחלטות האסטרטגיות של הבנק. אריסון כבר מנסה במשך כמה שנים למכור חלק גדול ממניות השליטה. הסיבה למכירה היא  הרצון להגדיל את הפעילות בחו"ל, חרף כישלונות קודמים בחו"ל וחקירת מס המתנהלת נגדו בארה"ב. בנק הפועלים שולט בכ-30% מהשוק באשראי ובפיקדונות בארץ ובשל גודלו יכולת הצמיחה שלו בישראל מוגבלת. הבנק נמצא בתקופה קריטית ואינו יכול להרשות לעצמו להמשיך באופן עבודתו הנוכחי. בין האתגרים העומדים בפניו  התמודדות עם המעבר לבנקאות דיגיטלית, ההפרדה הנדרשת בינו לבין חברת ישראכרט ושיפור הניהול והיעילות. 

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): לא כל הנכים מקופחים: רבע מהם משתכרים יותר מ-14 אלף שקל לחודש . הנכים אינה קבוצה אחידה מבחינת רמת ומהות הנכות. הם גם אינם קבוצה אחידה מבחינת רמת ההכנסה. לחלקם יש הכנסה נמוכה מאד בסדר גודל של 2,800 שקל ולחלקם יש הכנסה העשויה להגיע ל-14,000 שקל לחודש. העלאה גבוהה ולא סלקטיבית של קצבת הנכות בעיתית מבחינת העומס על התקציב ועלולה לעודד נכים להפסיק לעבוד. ניסיון מצטבר ממדינות אחרות מראה שחלק מהנכים הפסיקו לעבוד בגלל העלאה משמעותית של קצבתם, לפיכך קצבאות הנכות נמוכות בהרבה מהשכר הממוצע במשק. בבלגיה הן קצת פחות מ-40% מהשכר הממוצע. בשוודיה, אוסטרליה וישראל הן בטווח של בין 25% ל-30% בארצות הברית, בריטניה ואירלנד הן בסר גודל של 20%. שתי הקבוצות הגדולות של נכים הן נכי נפש - 34% ונכי מחלות 24%. נכי הנפש הם הקבוצה המקופחת ביותר, הם מקבלים קצבה של 2,800 שקל. נכי מחלות הם אנשים בגיל מבוגר, שעבדו שנים רבות. הם מקבלים אובדן כושר עבודה ולפעמים גם פנסיה. לדעת הכותבת, גובה קצבת הנכות צריך להיקבע גם לפי סך ההכנסות של הנכה, כולל פנסיה וכולל הכנסות הוניות.

אמיתי גזית  (כלכליסט): דוח ממשלתי מזהיר "ללא התחדשות ממשלתית נגיע לקטסטרופה". צוות אסטרטגי, שהקימה הממשלה מזהיר מפני מצב בו ייגמרו השטחים לבניה במרכז הארץ, אם לא יוגבר קצב ההתחדשות העירונית. בקצב הנוכחי של התחדשות עירונית ייגמרו כל השטחים לבניה במרכז הארץ  עד שנת 2035. במחוז תל אביב המצב חמור עוד יותר. ההשלכות עלולות להיות עליה חדה במחירי הדירות במחוז תל אביב ועליה במספר היוממים (אלה שמגיעים לתל אביב כל יום מחוץ למטרופולין). התוצאות עלולות להיות עליה בעומסי התחבורה ופגיעה במוביליות החברתית. הדוח מבקר את חוסר השקעה המספקת הממשלה בפריפריה, שכתוצאה ממנה 500 אלף איש שהיו מתוכננים לגור בפריפריה יגורו במרכז.

אליצפן רוזנברג (Ynet): הדרך אל החיסכון תתקצר: השינויים  שישפיעו על הכיס שלכם בתשע"ח. הכתבה עוסקת במספר רב של שינויים בתחומי החיסכון, הבנקאות, והפנסיה שיכנסו לתוקף בשנת תשע"ח. השינויים הצפויים הם לטובת הצרכנים חלקם יביאו לחיסכון בהוצאות וחלקם יפשטו תהליכים מסורבלים. השינויים העיקריים המוזכרים בכתבה: פנסיה חובה לעצמאים, חוק "אשראי הוגן", תקנון אחיד לקרנות הפנסיה, תוקף הטבות בבנק לפחות לחמש שנים במקום לפחות לשנתיים, משיכת מזומן בעלות מופחתת, קיצור הזמן למשיכת כסף מקופת גמל, אפשרות ניידות בין קרנות פנסיה למקבלי קצבת פנסיה והערכת תוקף הצעת משכנתא של בנקים.

חגי עמית (דה מרקר): דעה: סופו של סוף השבוע הארוך? יו"ר ההסתדרות מעדיף שלא תקבלו חופש בימי ראשון. שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מנסה לקדם שישה סופי שבוע ארוכים בשנה בהם לא יעבדו בימי ראשון. בתחילת שנת 2017 אישרה הממשלה הצעה של ועדת מנכ"לים, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, לפיה יהיו ארבעה סופי שבוע ארוכים בשנה. אלי כהן מנסה לקדם החלת שישה סופי שבוע ארוכים בשנה. הוא הגיש באמצע שנת 2016 הצעת חוק כזו. ההצעה עברה בקריאה טרומית. בנוסף הוא הגיע להסכמות עקרוניות עם התאחדות התעשיינים, הגורם שהיה צפוי להיות המתנגד העיקרי להצעה. יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן מתנגד להצעה ומציע במקום זאת לקצר את שבוע העבודה מ-43 שעות שבועיות ל-42 שעות שבועיות. ניסנקורן טוען, שאינו מאמין שההצעה לסופי שבוע ארוכים מעשית. הכותב חושב שאי אפשר להתעלם מכך, שהנהנים העיקריים מההצעה של ניסנקורן הם העובדים בארגונים ציבוריים, המאוגדים בהסתדרות. עובדים אלה מעבירים כרטיס נוכחות בכניסה וביציאה לעבודה. במגזרים אחרים בהם אין מעבירים כרטיס נוכחות אין משמעות למספר שעות העבודה בשבוע לעומת זאת הם ירוויחו מסופי שבוע ארוכים. 

מעין מנלה (כלכליסט): שינוי במגמה: 20% מהגיוסים בתוכנה מפתחים מעל לגיל 40. השכר הממוצע בתחומי התוכנה עמד ברבעון השלישי על 25,685 שקל לחודש, כמעט ללא שינוי בהשוואה לרבעון הקודם. השכר הגבוה משקף את הביקוש הרב ואת המחסור באנשי מקצוע. חל שינוי במדיניות הגיוס של חברות, שכבר אינן מוכנות תמיד לשלם שכר גבוה. החברות מוכנות לקלוט יותר אנשי תוכנה מעל לגיל 40. 20% מהגיוסים ברבעון השלישי היו של אנשי תוכנה מעל לגיל 40 לעומת 10% ברבעון הראשון.

בשורה אחת:
דעה: מה חשוב יותר בחיסכון הפנסיוני -ערכים או תשואה? דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, החיסכון והביטוח במשרד האוצר, מנחה את הגופים הפנסיונים להשקיע גם למטרות חברתיות על אף שהתשואה בהשקעות אלה נמוכה. 
השתלת איברים: מה מעניק סל הבריאות? תנאי הסף להשתלה בחו"ל במסגרת סל הבריאות דוחים או מונעים את מימוש ההשתלה. 
"אמרתי לטכנאי בזק שאני מתקשר למשטרה". הוא ענה לי "יש לנו מלחמת עולם עם סלקום" חברות תקשורת ולקוחות מתלוננים כי טכנאי בזק פוגעים בכוונה בחיבורי האינטרנט שלהם. 
פרויקט הבינוי-פינוי הגדול בהיסטוריה: 5,000 בנינים יהרסו. - לאן יילכו מיליון בני אדם? חזון שאפתני של ראש עיריית מוסקבה או שחיתות ובצע כסף?. 
אופס: מאות אלפי לקוחות לא יוכלו לראות את כל הערוצים לאחר פיצול ערוץ 2. פיצול ערוץ 2 לקשת ולרשת והמעבר לשידור HD עלול למנוע מלקוחות עידן פלוס וסלקום לראות את אחד הערוצים.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio