רותי שרון - 01/11/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01.11.15


סמי פרץ (דה-מרקר): לא רק כלכלה: מדוע בעצם נשים משתכרות 33% פחות מגברים. מינויים רבים של נשים לתפקידים בכירים, במיוחד בסקטור הפיננסי, יצרו את הרושם שהפער בהכנסות בין גברים לנשים נסגר. כך למשל, נשים מנהלות שלושה מחמשת הבנקים הגדולים בישראל, בראש בנק ישראל עומדת נגידה וגם סגניתה היא אישה. הממונה על הביטוח ושוק ההון והחשבת הכללית באוצר הן נשים. גם בראש חברת בזק עומדת אישה. למרות זאת, על פי  נתוני הלמ"ס לשנת 2014, הפער בשכר בין גברים ונשים גבוה. ההכנסה הממוצעת ברוטו של גבר שכיר היא 11,114 ש"ח לחודש ושל אישה היא 7,439 ש"ח. כלומר: שכרן של נשים נמוך ב-33% משכרם של גברים. גורם עיקרי לכך הן הציפיות שהאישה תהיה זו שתטפל בילדים. ציפיות אלה הן ציפיות בתוך המשפחה וציפיות של המעבידים. כתוצאה מכך, המעביד יצפה מגברים לעבוד מספר רב יותר של שעות. גורמים נוספים לפער הם: אחוז גבוה יותר של גברים במקצועות שבהם הכנסה גבוהה, אחוז גבוה יותר של גברים בתפקידי ניהול וכניסת נשים חרדיות וערביות, ששכרן נמוך יחסית, לשוק העבודה. שאלת הביצה והתרנגולת רלוונטית לרוב הגורמים: האם הציפיות החברתיות גרמו לפער או שהפער יצר ציפיות חברתיות?

מוטי בסוק (דה מרקר): הביטוח הלאומי בדרך לפשיטת רגל. על פי דוח מבקר המדינה המוסד לביטוח לאומי בדרך לפשיטת רגל. בעבר לקחה הממשלה את עודפי התקבולים במוסד לביטוח לאומי. בשנים האחרונות סך התשלומים גדול מסך התקבולים. החל משנת 2009 יש גירעון בתקציב המוסד לביטוח לאומי. יש לצפות לגידול בסך התשלומים בגלל העליה בתוחלת החיים. בשנת 2010 הגיע הגירעון לסך של 2.1 מיליארד שקל. בשנת 2020 צפוי גירעון של 6.3 מיליארד שקל. לדעת מבקר המדינה, על המדינה לעשות שינויים משמעותיים למניעת פשיטת רגל של המוסד לביטוח לאומי. על פי הדוח האקטוארי של המוסד לביטוח לאומי, קרן הביטוח הלאומי, המכסה את הגירעון, תקטן החל משנת 2024 ותתרוקן בשנת 2042. אגף התקציבים במשרד האוצר מציע לפתור את הבעיה באמצעות העלאת גיל הפרישה והגדלת תשלומי המבוטחים. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): ועדת העבודה אישרה: חולים ידרשו להמתין 4-8 חודשים לניתוח בבית חולים פרטי. ועדת העבודה והבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ אלי אללוף, אישרה את הסעיף בחוק ההסדרים, שמטרתו צמצום התמריצים המעודדים רופאים לעסוק ברפואה פרטית. רופא שיראה חולה במערכת הציבורית וימליץ לו על ניתוח במערכת הפרטית, יצטרך לחכות 4-8 חודשים לפני שיוכל לנתחו במערכת פרטית. התברר כי 43% מהניתוחים מתבצעים במערכת פרטית על ידי הרופא, שהמליץ לחולה במערכת הציבורית, לבצע את הניתוח במערכת פרטית. מטרת החוק, שיזם משרד האוצר, היא להחזיר ניתוחים מהמערכת הפרטית למערכת הציבורית.

אורי פסובסקי (כלכליסט): ראיון עם ד"ר גבריאל זוקמן: סוד העושר הנעלם: אחד בעקבות 7.6 טריליון. בגיל 29 הפך ד"ר גבריאל זוקמן לכוכוב עולה במחקר הכלכלי. עבודת הדוקטורט שלו, בהנחיתו של פרופ' תומס פיקטי, עוסקת במקלטי מס. הוא מעריך את היקף הכספים בחשבונות חסויים במדינות המהוות מקלט מס בכ-7.6 טריליון דולר. על פי חישוביו, לו היו משלמים מס על כספים אלה, היקף המס שמדינות העולם היו גובות היה מגיע לכ-190 מיליארד דולר. את המס שמעלימים העשירים ביותר משלמות שכבות הביניים. מקלטי המס דומים לאי-תשלום הלוואה. כשמישהו אינו משלם את ההלוואה שנטל, מישהו אחר שהלווה לו מפסיד את הכסף. לד"ר זוקמן ביקורת חריפה במיוחד על שוויץ, שהיא המדינה הראשונה ששימשה מקלט מס ויש בה מסורת של מאה שנים של חשבונות בנק המאפשרים את התחמקות מתשלום מיסים.

עו"ד ארנית אבני-גוטלר (Ynet): הפסקת חשמל גרמה לנזק - אפשר לקבל פיצוי. הכתבה דנה בתביעה משפטית נגד חברת החשמל בגין בנזקים שנגרמו בגלל הפסקת חשמל. מובאות דוגמאות לתביעות משפטיות שנדונו בעבר בהן זכו העותרים ודוגמאות לתביעות שנדחו. מפסקי הדין עולה, שבתי המשפט מכירים באחריותה של חברת החשמל לנזקים במכשירים חשמליים כתוצאה מהפסקת החשמל.  האחריות אינה אוטומטית ואינה מוחלטת. כותבת המאמר ממליצה גם כיצד להיערך לתביעה נגד חברת החשמל. מומלץ להתחיל בפניה בכתב לחברת החשמל בבקשה לקבל פיצוי.

רוני זינגר (כלכליסט): הבטחת הכנסה לאברכים עושה קאמבק. יקבלו 2,600 ש"ח בחודש. ועדת השרים לעניני חקיקה דנה ב-25 לאוקטובר בחוק עוקף בג"ץ על מנת לתת לאברכים קצבאות חודשיות של 2,600 ש"ח. הממשלה התחייבה למפלגות החרדיות לפעול להחזרת הקצבה, שנפסלה פעמיים על ידי בג"ץ בטענה שהיא מפלה סטודנטים חילוניים בהשוואה לתלמידי ישיבה. בועדה מנסים לעקוף את בג"ץ באמצעות החלת ההטבה גם על סטודנטים. תנאי לקבל ההטבה הוא שיש למקבל לפחות ילד אחד. מספר הסטודנטים שלהם ילד הוא קטן. חלק גדול מהם הם חרדים. על פי הצעת החוק יזכה לקצבה תלמיד ישיבה שלו ילד אחד לפחות לעומת מינימום של שלושה ילדים בגלגול הקודם של החוק. עד היום ניתנה קצבת הבטחת הכנסה זו רק לכאלה, שמיצו את כושר ההשתכרות שלהם. עכשיו היא תינתן לכל אברך, כולל אברכים שבבעלותם דירה.

בשורה אחת:
הועדה המוניטרית של בנק ישראל  החליטה להותיר את הריבית של חודש נובמבר ללא שינוי ברמה של 0.1%. 
עובד ישראלי זכאי למספר ימי החופשה המקובל במדינות OECD רק לאחר 12 שנות עבודה. במשך 64 שנים לא שונה החוק בנושא זה בישראל.
הוט ממשיכה לדמם: איבדה 28 אלף לקוחות בשלושה חודשים. הוט נחלשה ברבעון השלישי בכל המדדים הפיננסיים.
איפה ניתן לקנות בזול כרטיסים להפקות חנוכה נוצצות?  
מתכננים לעשות הסבה להוראה? זה השכר שתקבלו. האם האנשים המחנכים את ילדנינו מקבלים שכר ראוי? תלוי את מי שואלים.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio