רותי שרון - 02.04.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02.04.2017


עירית אבישר (גלובס): סוגרים שנה: רווח של 8.1 מיליארד שקל ל-5 הבנקים הגדולים. בשנת 2016 לא חל שינוי משמעותי ברווחי הבנקים בישראל בהשוואה לרווחים בשנת 2015. 2016 הייתה שנה טובה לבנקים למרות הריבית הנמוכה והעליה ברגולציה. אלא שמתחת לפני השטח יש בעיות. הבעיה העיקרית היא העליה בהפרשות להפסדי אשראי בגין אשראי שניתן למשקי הבית. הפרשות הבנקים במגזר משקי הבית הגיעו בשנת 2016 לסך של כ-1.54 מיליארד שקל. זינוק של 70% בהשוואה להפרשות בשנת 2015. מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, חושב שזה צריך להדליק נורה אדומה ומיחס את הגידול בהפרשה לשינויים בחקיקה המקלים על לווים. גם מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק-עמינח מביעה דעה דומה לדעתו של פינטו. תיקי האשראי של לאומי והפועלים ירדו בגלל הרגולציה המחמירה במיוחד עבורם. היקפי שוק האשראי של הבנקים הבינוניים (מזרחי טפחות, דיסקונט והבינלאומי) גדלו. במיוחד גדל תיק האשראי של בנק דיסקונט.

עמרי מילמן (כלכליסט): נתניהו וכחלון הודיעו רשמית: נאמץ את מתווה הפשרה - תוקם חברת חדשות נפרדת לתאגיד. לפי הסיכום במתווה הפשרה, רוב עובדי החדשות בתאגיד הנוכחי יפוטרו. עד שתקום מועצת חברת החדשות, הנהלת רשות השידור תמשיך לפעול. החשש הוא שההסדר הזמני הזה יהפוך לקבוע. לפי המתווה תוקם חברת חדשות ואקטואליה, שלא תהיה כפופה לתאגיד. צפויים דיונים על גובה הפיצויים שיקבלו עובדי החדשות בתאגיד שיפוטרו.ההסדר קיבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לצורך עיגון המתווה בחוק, תחילת שידורי התאגיד, שהייתה מתוכננת לסוף אפריל תידחה בשבועיים. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): הכרטיס אשראי או במזומן? כך תחסכו בקניות בחו"ל. רבים נוסעים לחו"ל בחופשת הפסח. הכתבה עוסקת בעמלות על מטבע חוץ.שתי הדרכים היותר נפוצות לשימוש במטבע זר בחו"ל הן  רכישת מטבע זר בארץ או שימוש בכרטיס אשראי. בשני המקרים משלמים עמלה על המרת מטבע. עלות העמלה בחיוב בכרטיס אשראי גבוהה בממוצע ב-0.7% מעמלות רכישת מטבע זר. שימוש בכרטיס אשראי נוח יותר. עלויות עמלות בכרטיסי אשראי זינקו בעקבות שינוי שעשה בנק ישראל בקייץ 2015. ההערכה היא שכ-10% מהעסקות בכרטיסי אשראי נעשו בחו"ל. 

אסא ששון (דה מרקר): כפל דמי הניהול בקופות הגמל  מעשיר את כיסי המנהלים - אבל אינו תורם לחוסכים. בשנת 2015 החליטה דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, להגביל  את כפל דמי הניהול שמשלמים החוסכים בקופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים. מקורו של כפל דמי הניהול הוא בתשלום שמשלמים הגופים המוסדיים למומחים בחו"ל המיעצים להם בהשקעות במכשירים פיננסיים בחו"ל, שהמוסדיים טוענים שאין להם מומחיות בהם. בשוק בו שערי המניות גבוהים ושערי אגרות החוב גבוהים קיים צורך בהשקעה במכשירים פיננסיים כאלה, כגון: קרנות גידור, קרנות השקעה, נדל"ן בחו"ל ומכשירים פיננסיים אלטרנטיביים. ההחלטה של סלינגר מנסה למצוא איזון בין הצורך הזה לבין התשלומים שמשלמים החוסכים. בכתבה מוצגים תונים על תשואות בהשוואה לשיעור ההוצאה על דמי ניהול חיצוניים למומחים המתמחים באותם מכשירים. המסקנה של הכותב היא שדווקא כשגובה ההוצאה נמוך יותר גובה התשואות גבוה יותר. כך למשל, ילין לפידות גמל לבני 50-60 שהוציאה רק 0.03% מנכסי הקופה על ייעוץ כזה השיגה את התשואה הגבוהה ביותר. אקסלנס לבני 50 ומטה שהוציאה 0.33% מנכסי הקופה דורגה אחרונה. התשואות מתיחסות לשלוש השנים האחרונות. 

יורם גביזון (דה מרקר): דעה: כך החמיץ הציבור את שוק השוורים הגדול. החל ממרץ 2009 שוק המניות עלה בהרבה.. לדעת הכותב הציבור בישראל החמיץ את הראלי הזה. ההחמצה מתבטאת בכך שהרכב הההשקעות של ישראלים השתנה רק במעט לכיוון של אחזקת יותר מניות חו"ל. שינוי זה נבע משינוי מדיניות ההשקעות של המוסדיים שהגדילו את ההשקעה במניות חו"ל. השינוי זה שיפר את איכות תיק הנכסים של המשקיעים והחוסכים הישראלים. שיעור המניות בתיקי המשקיעים הישראלים ירד מ-15.4% בשנת 2011 ל-14.5% בשנת 2016.  המדיניות הקטינה את הרווחים בהשוואה לחלופה יותר מניתית אבל גם הקטינה את הסיכון במקרה של ירידה בשערי המניות.

צבי רגב (גלובס): כיצד נמקסם את החיסכון הפנסיוני שלנו? הכתבה עוסקת בניסיון לשמור על רמת החיים לאחר פרישה לגמלאות. הטענות המרכזיות הן שמרכיב עיקרי בשמירה על רמת החיים הוא מקסום הפנסיה. צריך להיערך לזה כבר בגיל צעיר. הכתבה מציגה דרכים להגדלת החיסכון הפנסיוני, כגון: הקטנת דמי הניהול והעמלות, הימנעות ממשיכת פיצויים, היצמדות למודל צ'יליאני של הקטנת הסיכונים בגיל קרוב לגיל הפרישה וניצול הטבות מס על חיסכון פנסיוני אישי.

בשורה אחת:
טלוויזיה ב-49 שקל: מוצר חדש של הוט עשוי לטלטל את השוק. המוצר החדש, Next TV, מיועד בעיקר לצעירים ומאפשר צפיה מסמארטפון, טאבלט ומחשב ניד.
אפס בכלכלה: מי מרוויח מהבורות הפיננסית של הישראלים?
מיקרוסופט בחרה בדיסקונט כארגון פיננסי מוביל בעולם ליישום Dynamics 365. עשוי לשפר את דרכי ההתקשרות של לקוחות עם הבנק.
16 אלף דירות במקום שדה דב: כמה דירות יהיו בנות השגה?  לפי התכנית זה יקרה ב-2019. במתחם יהיו גם דירות 2-3 חדרים וגם דיור מוגן לקשישים.
לא רק פרטנר: טריפל סי תשיק שירות טלוויזה. יתחרה בהוט, YES וספקים נוספים. צפוי להיות זול. ללא ממיר ונגיש גם מסמארטפונים ומחשבים. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio