רותי שרון - 02.07.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02.07.2017

 
אסא ששון (דה-מרקר): "פוף נעלמו להם אלפי שקלים מההפקדות שלי לפנסיה ואף אחד לא לקח אחריות". אבגיל לוין היא עובדת שכירה בקרן הון סיכון. כשבדקה את דיווח קרן הפנסיה שלה גילתה שבאחד החודשים דווח כאילו שכרה היה 43 שקל והופקדו לקרן הפנסיה 77 שקל. אביגיל הזינה לגיליון אקסל גם את נתוני השנה הקודמת וגילתה שבשנה הקודמת לא דווחה הפקדה באחד החודשים, על אף שהמעסיק שלה העביר את הכסף. סוכן הביטוח אמר לה שהיא לא מבינה את הדוח ולכן היא טועה. רק אחרי לחצים שלה ושל המעביד על סוכנות הביטוח, מהגדולת בארץ, ועל חברת מנורה הבעיה תוקנה. ללא ספק, יש בעיה מהותית בהתנהלות חברת הביטוח וסוכנות הביטוח, שלא איתרו את התקלה בעוד מועד ושסרבו לתקן אותה אחרי שהחוסכת גילתה אותה. הלקח לחוסכים הפנסיונים הוא לבדוק תמיד שההפקדות אכן מופיעות בדוח.

אדריאן פילוט (כלכליסט): קרן המטבע: שוק הדיור בישראל מזכיר את ארה"ב ערב 2008. דוח חדש של קרן המטבע הבינלאומית מגלה דימיון בין שוק הדיור בישראל לשוק הדיור בארה"ב ערב משבר הסאבפריים. כלכלני הקרן קובעים כי "הרפורמות הנדרשות חייבות לשפר את התמריצים המוניציפליים לפיתוח, להבטיח הפרטה נאותה של קרקעות וההתחדשות העירונית לקצר את זמני קבלת אישור לבנייה ולהפחית את עלויות הבנייה".ישראל מדורגת שלישית בעולם במדד חשוב ביותר: יחס המחירים בין רכישת דירה להשכרת דירה. המשמעות היא שמחירי השכרת הדירות צפויים לעלות, מה שיפגע עוד יותר בשכבות הלא מבוססות.

דיאנה בחור-ניר ועומר כביר (כלכליסט): ראיון עם רמי נחום: "אני מוכר היום טלוויזיה כמו שמכרתי אבטיחים בשוק. אין הבדל". רמי נחום הבעלים של טריפל סי הוא המתחרה החדש של Hot ו-Yes בתחום של שירותי טלוויזיה.בראיון הוא מספר על ילדות בבית בטבריה שבו בקושי היה מה לאכול. על עזרה בפרנסת המשפחה בעבודה בדוכן אבטיחים בשוק ועל הצטינות בלימודיו בבית הספר התיכון. נחום עבר מאז כברת דרך ארוכה הוא למד מתמטיקה ומחשבים באוניברסיטה וכיום הוא הבעלים של טריפל סי המספקת שירותי ענן, שירותי חומרת מחשבים ומוכרת חבילת ערוצי טלוויזיה. החברה הקטנה שלו מתמודדת עם הענקים בזק (שבתהליך מיזוג עם חברת הבת Yes), חברת HOT, סלקום ופרטנר.נחום רואה את הדמיון בין מכירת אבטיחים בשוק לבין מכירת שירותי טלוויזיה. בהתמודדות עם הענקים הוא מציע מחיר נמוך יותר ואחיד לכל הלקוחות. שוק התקשורת בישראל מחייב את המתחרים להציע יותר משירות אחד: אינטרנט, סלולאר, טלוויזיה ואולי גם טלפון נייח. היתרון של טריפל סי בתחום הטלוויזיה היא התשתית המחשובית המספקת שירותי ענן.

הילה ויסברג (כאן): "פתחנו בית ספר לרפואה רק כדי לספק רופאים לארצות הברית". בוגרי המחזור הראשון של בית הספר לרפואה סיימו השבוע את הלימודים אבל אין להם עבודה. איך יכול להיות שבתי החולים קורסים והרופאים מובטלים? הרופאים החדשים מתקשים למצוא מקום להתמחות בו ובלית ברירה הם מקבלים דמי אבטלה. זוהי תופעה ייחודית למדינת ישראל. הסיבה לחוסר מקום בסטאג' היא היעדר תקנים. המחסור בתקנים להתמחות לא נוגע רק לבוגרי הפקולטה לרפואה בצפת. לפי הערכה (שאינה כוללת את בוגרי בית הספר לרפואה בצפת) כ-10% מבוגרי רפואה בארץ אינם מוצאים מקום התמחות. בעיה נוספת היא תקינת גולדברג, שלא עודכנה מאז שנת 1976. המודל של תקינה זו הגדיר תקני התמחות לפי מספר המיטות. הוא אינו מתחשב בגידול בעומסים ובהתקדמות הטכנולוגית.

יורם גביזון (דה מרקר): חברת הביטוח החשובה בישראל פושטת רגל. הגרעון האקטוארי של המוסד לביטוח לאומי הולך וגדל על אף שאזרחי ישראל נפרדים מכ-20% משכרם לטובת המוסד. הגרעון הנוכחי הוא 332 מיליארד שקל ובשנת 2045 קופתו צפויה להתרוקן. הכתבה מציגה את מחדלי הממשלה בנושא ומעלה הצעות לשיפור המצב. ההסבר שהעליה בתוחלת החיים היא הגורם לגירעון הוא נוח אבל לא מספיק. גם בהולנד עולה תוחלת החיים ושם היחס בין הנכסים להתחיבויות הביטוח הלאומי הוא 97% ולא 42% כמו בישראל. אחד המחדלים .העיקריים הן 15 שנים משנת 1998 בהן לא דווח המצב האקטוארי של המוסד. מחדל מהותי נוסף הוא גביית דמי ביטוח לאומי נמוכים מדי מבעלי שכר נמוך, מתלמידי ישיבה ומקיבוצניקים. כשכמעט מחצית מהאוכלוסיה מרוויחה שכר נמוך זה גורם משמעותי. מחדלים נוספים הם שימוש בעודפי גביה לתקציבים ממשלתיים והמשך השקעה באגרות חוב ממשלתיות עם תשואות נמוכות.

טלי חירותי-סובר (דה מרקר): הלמ"ס: לכ-40% מבני 55 ומעלה שאינם עובדים יש פנסיה. בישראל חיו בסוף שנת 2015 8.5 מיליון תושבים. חמישית מהאוכלוסייה (1.7 מיליון) היו מעל לגיל 55. 11.1% היו מעל לגיל 65 וכ-5% מעל לגיל 75. הכתבה מביאה נתונים של הלמ"ס ביחס לאוכלוסייה זו, ששיעורה באוכלוסייה צפוי לגדול. רק ל-28.7%, כולל כאלה שיצאו לגמלאות, יש הכנסה מפנסיה. ל-12.5% מאלה שעובדים יש גם הכנסה מפנסיה. 40.5% מבין אלה שאינם עובדים מקבלים פנסיה. נתונים עיקריים בכתבה: שיעור התעסוקה של גילאי 55 ומעלה הוא מהגבוהים במדינות ה-OECD, שיעור העוני בקרב בני 65 ומעלה גבוה מהשיעור הממוצע במדינות ה-OECD, ההוצאה על בריאות של משפחות של גילאי 55 ומעלה גבוהה בהרבה מההוצאה של משפחות אחרות, האוכלוסייה המבוגרת פחות משכילה מהצעירים אבל שביעות הרצון מהחיים גבוהה. 

בשורה אחת:
הצד האפל של הכלכלה החזקה באירופה: הכבישים מלאים חורים ובתי הספר מתפוררים. השקעה דלה מדי של גרמניה בתשתיות פוגעת בצמיחה.
התופעה המפתיעה המשפיעה על השינה שלכם בלילה: ככל שחם יותר, איכות השינה טובה פחות. כך עולה ממחקר של ד"ר ניק אוברדוביץ מהארוורד וחוקרים נוספים. התופעה גורמת לא רק לאי נוחות, אלא גם לנזקים כלכליים.
מקום חדש בירושלים מציע לשאול גדג'טים  לזמן מוגבל ללא תשלום. המודל הוא מודל של ספריה. אפשר להתנסות בגדג'טים ללא תשלום גבוה לרכישתם.
כך גלגל צדיק בינו את כדור השלג של אלוביץ'. אי העמידה של אלוביץ' בתנאי ההלוואה לבינלאומי והאיום בתביעה דחפו את אלוביץ' לעסקת YES..
למה הצרפתים מתרגשים כל כך מבחינת בגרות בפילוסופיה? צרפת היא המדינה היחידה בה בחינת בגרות היא חובה בכל מגמות הלימוד. האם זה תורם לכלכלה הצרפתית? 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio