רותי שרון - 03.01.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 01/16 >> 03.01.2016

חדשות כלכלת המשפחה
03.01.2016


הדס פוקס (מכון טאוב): מצבם החברתי-כלכלי של צעירים בישראל. מצבם החברתי-כלכלי של צעירים בישראל הוא אחד הפרקים בדוח השנתי של מכון טאוב שפורסם לאחרונה. הפרק דן לעומק במצבם של צעירים גילאי 18-34 בישראל. נתונים מפולחים לפי תת-קבוצות של גיל בתוך קבוצת הצעירים ולפי מגדר (נשים לעומת גברים) ולפי מגזר (יהודים לעומת ערבים). הממצאים העיקריים הם גידול באחוז הצעירים בעלי השכלה גבוהה, קיטון אחוז בעלי הדירות והקטנת שיעור התעסוקה של צעירים מתחת לגיל 26, למרות הגידול הכללי בבשיעור התעסוקה. ההסברים לממצאים שליליים, כמו קיטון שיעור בעלי הדירות וגידול שיעור המתגוררים עם הוריהם הם גורמים חיצוניים המשפיעים על ישראל ובחלקם גם על העולם כלו וגורמים פנימיים של הפינוק של דור ה-Y.  

נמרוד בוסו (דה מרקר): כך תשפיע החלטה אחת של משה כחלון על 2 מיליון שוכרי דירות. שר האוצר, משה כחלון, הורה לקדם במהירות את חוק שכירות הוגנת. הצעת החוק, המקודמת כעת על ידי חברי הכנסת סתו שפיר (המחנה הציוני) ורועי פוקלמן (כולנו),  תקועה משנת 2014 בגלל מחלוקות פולטיות בתוך הקואליציה. כחלון ובכירי משרד האוצר מקווים להכין בהקדם נוסח סופי של ההצעה ולהביא אותה לכנסת. הסעיף העיקרי המעורר מחלוקת הוא אופן אכיפת הגבלת עליית דמי השכירות. יש התומכים בהשגתה באמצעות מתן הטבות מס למשכירים העומדים בדרישות החוק ויש הדורשים הקמת מנגנון פיקוח והטלת עונשים על אלה, שלא יעמדו בדרישות החוק.   

רחלי בינדמן (כלכליסט): המעסיק לא דואג לדמי ניהול מוזלים? באוצר מקימים קרן פנסיה לחוסכים לא מאוגדים. משרד האוצר  והפיקוח על הביטוח ייערכו מכרז בין קרנות הפנסיה על דמי ניהול זולים עבור חוסכים לא מאוגדים. קרן הפנסיה שתציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר ותזכה במכרז, תהפוך לקרן ברירת המחדל עבור חוסכים לא מאוגדים. במצב הנוכחי משלמים חוסכים לא מאוגדים עמלות מקסימליות משום שאין להם יכולת מיקוח. הרפורמה החדשה צפויה לפעול לטובת קרנות הפנסיה הקטנות של בתי השקעות, כמו: מיטב דש, אלטשולר שחם ופסגות, ושל חברת הביטוח איילון. היא צפויה לפעול לרעת חברות הביטוח, השולטות היום ברוב שוק החיסכון הפנסיוני: הראל, מנורה, מגדל, כלל והפניקס.

אביב לוי (גלובס): אופס, טעינו: כישלון כמעט מוחלט בתחזיות האנליסטים לשנת 2015. המאמר מציב את תחזיות האנליסטים לשנת 2015 מול המציאות באותה שנה. השורה התחתונה היא טעויות גדולות ברוב התחזיות. כך למשל, מחיר הנפט קרוב לחצי מהמחיר שחזו האנליסטים, ריבית בנק ישראל היא 0.1% לעומת תחזית של 0.5% וההמלצה לא להשקיע בחברות התקשורת המקומיות, התבררה כלא נכונה. מי שהשקיע בהן, השקיע בסקטור שהמניות שלו עלו ב-23% במשך השנה. התחזיות ביחס למדד המעו"ף, מדד S&P 500 ושער הדולר היו אופטימיות מדי.

אליצפן רוזנברג (Ynet): רוצים למכור ברשת? ישראכרט מציעה שירות חדש. ישראכרט משיקה שירות חדש המיועד לעסקים ולחברות קטנות. השירות הוא אתר אינטרנט עם כלים להקמה קלה ופשוטה של חנות אינטרנטית. עלות השירות היא החל מ-490 ש"ח לחודש. בנוסף לכך גובה החברה עמלת סליקה של 2.3% מכל עסקה המבוצעת באמצעות האתר. בנוסף למסלול בעלות של 490 ש"ח לחודש, מוצעים שני מסלולים יקרים יותר לעסקים גדולים יותר, בעלות של 990 ש"ח לחודש ובעלות חודשית של 1,990 שקל. השירות כולל את כל הכלים להקמת חנות אינטרנטית, מערכת לניהול ספקים, ניהול משלוחים ומוקד תמיכה 24X7. היקף המכירות באמצעות אינטרנט גדל באופן שיטתי. לרוב העסקים הקטנים יש אתר אינטרנט משלהם אבל רק למעטים יש חנות אינטרנטית.

אושי שוהם-קראוס (Ynet): כיצד האינטרנט של האנרגיה שינה את העתיד? העתידן האמריקאי ג'רמי ריפקין טוען בספרו  The Zero Marginal Cost Society, שהתחרות בשווקים גורמת לחברות לחפש טכנולוגיות חדשות שאפשר להצליח בהן וגם להוזיל מחירים. הטכנולוגיות החדשות עשויות לגרום לכך, שעלות יצור אב טיפוס תהיה גבוהה מעלות יצור מוצר אמיתי. העולם בו ניתן לשכפל בקלות ובזול, מוזיקה למשל, באמצעות העתקה, צפוי להיות עולם בו יהיה ניתן לשכפל בקלות ובזול גם מוצרים פיזיים. לטענתו זה יקרה בגלל שלושה גורמים: "אינטרנט של אנרגיה", מדפסות תלת מימד ואינטרנט של דברים (IOT). אם אכן ריפקין צודק, תצוץ השאלה: מה יניע את הכלכלה כשהשאיפה להרוויח הרבה כסף תהיה פחות ריאלית בגלל טכנולוגיה מוזילת מחירים? יתכנו סוג חדש של קפיטליזם או היעלמות הקפיטליזם.

בשורה אחת:
החוב של משקי הבית: 457 מיליארד שקל. מתחילת השנה עד סוף אוקטובר גדל החוב של משקי הבית ב-5.7%. מתוכם 319 מיליארד שקל חובות משכנתה.
הממשלה אישרה פה אחד: 15 מיליון שקלים לטובת צמצום פערים במגזר הערבי. הכספים יוקצו במסגרת תכנית חומש לחינוך, לדיור ולנושאים נוספים.
מוחרגים לרעה: יש רבבות עובדי ציבור ששכרם בנוי כך שהם יקבלו תוספת מזערית למרות שהם נמצאים בתחתית סולם השכר. 
מזרחי טפחות מוכר למנורה תיק משכנתאות של 770 מיליון שקל. המטרה היא עמידה בדרישות הלימות ההון שהציב בנק ישראל.
"גדר חיה" של דורית רביניאן אוזל מהמדפים. עליה חדה במכירות של הספר, שנפסל על ידי משרד החינוך.
  
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio