רותי שרון - 03/02/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
03/02/13

עדי דברת-מרזיץ וגבריאלה דווידוביץ-ויסברג: יום הבוחר הפך ליום הצרכן. הקניונים והרשתות אינם זוכרים יום עם היקפי קניות כמו יום הבחירות. היקף המכירות עלה אפילו על היקפי המכירות בערבי חגים כמו פסח או ראש השנה. בחלק מהמקרים הגידול הגיע לפי 3 או לפי 4 בהשוואה ליום רגיל. נתוני הגידול מתייחסים לחנויות אופנה, בתי קפה, סופרמרקטים, מסעדות, בתי קולנוע ותחנות דלק.  הנתונים משמחים במיוחד את בעלי העסקים משום, שמדובר בתקופת האטה בעסקים.  באופן אירוני, הצרכנים הגדילו את הוצאותיהם דווקא ביום בחירות שאחד הנושאים העיקריים בו  היה המחאה. החברתית.  

דעות: אורית-קליר ארזי (גלובס): הורים גידלתם מפונקים חסרי גבולות - והממשלה אשמה? הכותבת מתייחסת לאלימות בני נוער, כולל בני נוער ממעמד סוציו-אקונומי  בינוני וגבוה. לטענתה אל להורים להאשים את רשויות המדינה במצב, אלא עליהם להאשים את עצמם. לתהליך הסחרור הרגשי והכלכלי, שבו ילדים צורכים את כל מה שברצונם ללא גבולות, יש השלכות כלכליות על משפחתם. לא תמיד הסחרור הרגשי, נעצר בתחום הכלכלי, לפעמים הוא מגיע גם לכדי עבירות פליליות חמורות כולל רצח. 

אמנון אטד ושניר הנדל (כלכליסט):  סטנלי פישר נותן לעצמו ציון מצוין עם סיום הקדנציה. נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הודיע על פרישתו ביוני 2012 לאחר 8 שנים בתפקיד. פישר פורש שנתיים לפני תום הקדנציה. נושאים מרכזיים בתקופה כהונתו: שמירה על יציבות כלכלית של ישראל בזמן משבר הסאבפריים בארה"ב  והמשברים המתמשכים באירופה ובארצות הברית  אחריו, עליית מחירי הדירות והגרעון התקציבי הגבוה.  הנגיד הבא יצטרך להילחם על עצמאות הבנק. שלושת הנושאים המרכזיים שצוינו לעיל, יעסיקו גם את מחליפו, במטרה לשמור על יציבות המחירים במשק. נושא מרכזי נוסף , שיצטרך לעסוק בו, הוא האיזון בין יציבות הבנקים וטובת הצרכנים.  

ענת רואה (כלכיסט): האחים עובדיה מציגים: מינימום שכר מקסימום קיפוח. חברות כוח האדם בישראל, המעסיקות עובדים בשכר מינימום, אינן ידועות בדאגתן לעובדיהן. הקפאת התהליכים אליה נכנסה חברת האחים עובדיה , חושפת את ההתנהלות הבעייתית של מנהלי החברות. חברת האחים עובדיה העסיקה כ 2,900 עובדים בתחומי בידוק בטחוני, ניקיון ושמירה בארגונים ציבוריים ופרטיים. הקשיים שאליהם נקלעה החברה חשפו את נורמות ההתנהלות הלקויות בחברות מסוג זה. החברות נוהגות לשלם שכר גבוה למנהלי החברות ולהימנע מתשלומים, שהן נדרשות לשלם לעובדי הקבלן. כך למשל חברת האחים עובדיה, הפסיקה להעביר את ההפרשות הפנסיוניות של העובדים. מנהג רווח נוסף, הוא פיטורי עובדים על מנת להימנע מהעסקת עובדים בעלי וותק רב.

יונתן הללי (מעריב): תובעת את בעלה על אלימות כלכלית. תושבת הצפון פנתה לבית משפט לקבל פסק דין הצהרתי נגד בעלה. לטענתה החל בשנה האחרונה לנהוג כלפיה ב"אלימות כלכלית". לדבריה הבעל החל לבדוק את צריכת המים ואינו מאפשר לה רכישת מזון  סביר לכלכלת הבית. בנוסף דורש ממנה הבעל דווח על כל הוצאה מעל ל 50 ש"ח. האישה דורשת כי ימונה מומחה שיעריך את הנכסים ויחלק אותם  בינהם שווה בשווה.     

אורית-קליר ארזי (גלובס): אתה שכיר? זה זמני מודל ההעסקה השכירה מת. תתקדם! השינויים במצב הכלכלי שלנו תלויים בשלושה גורמים: תהליכים כלכליים גלובליים, כשלים פוליטיים מקומיים והתנהלות הפרט (בחירות כלכליות משפחתיות). רק הגורם השלישי תלוי בנו.  אחד השינויים הנדרשים הוא הסתגלות למנטליות של עצמאי, משום שמודל העבודה השכירה הקבועה, עומד להיעלם מהעולם. התהליך הדרגתי  ובארגונים שבהם וועדים חזקים יקרה מאוחר יותר.  השינוי נובע משינויים מהותיים בשוק העבודה המייתירם תפקידים ומחייבים גמישות ניהולית. הגמישות, מחייבת גמישות גם במצבת העובדים, כלומר: פרידה מהירה מרצונו של העובד או מרצונו של המעסיק. רק מקומם של השכירים המצטיינים מובטח. שכירים צריכים לבצע שינוי תפיסתי ולהיערך למצב החדש. ההיערכות דומה להיערכות של עצמאי, שינו יכול לסמוך על העסקה  ארוכת טווח.

בשורה אחת:

שנת 2012 בפנסיה:כלל ומנורה כיכבו. מגדל והפניקס השתרכו מאחור.
משרד התחבורה. מתכוון להסדיר מוסכים מורשים.
בית הדין: עבודתו של רופא גרמה לו נזק רפואי. נסיבות פרישתו הם תנאי עבודתו.
בקרוב: תקנות חדשות ישדרגו את ביטוח הדירה.
יום השואה הבינלאומי: כל ניצול רביעי עני.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio