רותי שרון - 03/03/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
03/03/13

אליצפן רוזנברג (Ynet): ביטוח נסיעות לחו"ל? לא אם עברתם את גיל 85. העלייה בתוחלת החיים והשיפור באיכותם, מאפשרים לאנשים מבוגרים לסוע לחו"ל. הבעייה היא שחברות הביטוח מסרבות לבטח אותם. רוב חברות הביטוח מסרבות לבטח אנשים מעל לגיל 85 בביטוח נסיעות, גם אם הם בריאים. יוצאת דופן היא חברת הפניקס, המוכנה לבטח אנשים בכל גיל, אולם קשישים חייבים למלא שאלון מורכב, כולל החתמת רופא המשפחה. גם תעריפי הביטוח גבוהים במיוחד. קופות החולים מוכנות לבטח קשישים, אולם התעריפים מזנקים במאות אחוזים. כך למשל אדם בן  35, המבוטח באמצעות כרטיס אשראי יכול לרכוש הרחבה  לביטוח ב 1.5 דולר ליום. אישה בת 86 תשלם כ 15 דולר ליום.

אמיתי זיו (דה-מרקר):  גולן טלקום והוט מובייל יצטרכו להגיע ל 350 אלף לקוחות על מנת לשחרר את הערבות . שתי חברות הסלולר קיבלו ממשרד התקשורת מכתב המפרט את התנאים, שיאפשרו להם לשחרר את הערבות הגבוהה שהפקידו. החברות יוכלו לשחרר את הערבות אם יגיעו ל 7% מהשוק הפרטי. המשרד קבע שלושה קריטריונים לחישוב נתח השוק: נתח שוק בלקוחות, נתח שוק בהכנסות ונתח שוק בשיחות. 7% מהשוק הם כ 350 אלף לקוחות. נקודות היציאה של הוט מובייל היא ספטמבר 2013. לחברה יש היום כ 450 אלף לקוחות. לגולן טלקום יש 250 אלף לקוחות. נקודות היציאה שלה היא בינואר 2014. ההערכה היא, ששתי החברות יעמדו בדרישות ויוכלו לקבל בחזרה את הערבות. 

דרור מרמור מדריך גלובס: משקיעים שמרנים, מסתכנים או מהמרים - איזה נכסי נדלן תוכלו לקנות ב 200 אלף ש"ח, 400 אלף ש"ח, 2 מיליון ש"ח או 4 מיליון ש"ח?  לפי האינטאיציה של ההמונים, השקעה בנדל"ן נחשבת לבטוחה ביותר. השקעה בנכס מוחשי, נראית לכאורה כבטוחה יותר מאשר השקעה בנייר ערך או בסטארטאפ. במציאות, יש סיכון ברכישת דירה להשקעה: הדירה עלולה לעמוד ריקה, בהיעדר קונה או שוכר ועלויות התחזוקה והמיסים, עלולים אפילו לפגוע בקרן. המדריך מתאר את הסיכויים והסיכונים ברכישת דירות או משרדים בארץ או בחו"ל. נכסים שונים מנותחים על פי פרמטר של רמת סיכון (שמרנים, מסתכנים ומהמרים) ועל פי פרמטר של גובה ההשקעה. 

קרן צוריאל-הררי (כלכליסט): האנטומיה של בועת הנדל"ן  . אפילו בנק ישראל, שהגביל את כריית ההון של הבנקים למשכנתאות, מבין  שהולכים לקראת פיצוץ.  בחינת המספרים  המתייחסים לשוק המשכנתאות מראה תמונה של רגע לפני נפילה. המספרים מראים כי ב 12 השנים האחרונות הגובה הממוצע של המשכנתה עלה ב 161% בעוד השכר הממוצע  במשק עלה רק ב 29%. שיעור המימון של יותר מרבע מנוטלי משכנתאות בשנת 2012 הוא מעל ל 75%, כשתקרת המימון המותרת היא 70%. זוגות צעירים מרוויחים פחות ומשלמים יותר. 22% משלמים יותר מ 40% משכרם על החזרי משכנתה. רוכשי נכסים זולים לוקחים משכנתאות במימון גבוה. אם נוסיף לכך את הגובה הנמוך של הריבית, העלולה לעלות, אפשר להבין כי שינויים כלכליים עלולים להביא להתרסקות כלכלית של משפחות, שלא יוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתה.     

דעה: מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): קיצור תולדות הפרייאר הישראלי. הכותבת הגנה על מסקנות וועדה להעמקת גביית מס הכנסה בראשות דורון ארבלי. היא זכתה לתגובות שליליות על דעתה. ההתנגדות להקטנת העלמת מס, שהיקפה בישראל הוא כ 23% מהתוצר, היא ביטוי לפרייאריות הישראלית. המחאה החברתית התמקדה בחוסר השיוויון בקבלת שירותים ממשלתיים.  צריך להתייחס גם לחוסר השיוויון בתשלום מיסים. מרבית הציבור הם שכירים, שהמס מנוכה להם ישירות מהשכר ולכן אינם יכולים להעלים מס. רק קבוצה מצומצמת של עצמאיים מעלימה מס. כתוצאה מהעלמת מס זו, גדל נטל המיסוי על השכירים. אין שום קשר בין  הטענה שההקצאה של כספי המיסים אינה מיטבית (טייקונים, חרדים וכיו"ב) לבין עצם תשלום המס.

עירית אבישר (גלובס): חברות כרטיסי האשראי הרוויחו 650 מיליון שקל ב 2012. "חוק ישראכרט", המקטין את העמלות הצולבות, שחק ב 30% את רווחי מגזר הסליקה של ישראכרט.  הנתונים מראים עלייה של 2% ברווחי חברות כרטיסי האשראי שהסתכמו ב 650 מיליון שקל. היקף השימוש  בכרטיסי אשראי, עלה ב 7.8% והגיע ל 213.6 מיליארד ש"ח.  היקף השימוש בכרטיסי אשראי הוא פרמטר חשוב המשקף את הצריכה הפרטית. בלט במיוחד גידול של 17.8% בהיקף האשראי החוץ בנקאי של לאומי קארד. מספר הכרטיסים הפעילים הוא 5.98 מיליון, עלייה של 4.7% לעומת שנת 2011.


בשורה אחת:
הבנקים. פרסמו תעריף מוזל לפעולות בניירות ערך - כחלק מהמלצות הוועדה להגברת התחרות בין הבנקים
סקר: 56% מסוכני הביטוח - סבורים כי הרגולטור אינו מבין את המציאות בשטח.
צעירים מכדי לפרוש: "אל תתבישו להשתמש בקשרים".
שכירים? אולי תקבלו  בחזרה כסף מביטוח לאומי.      
מעמד הביניים,  תתחילו לחסוך: ב 2013  תשלמו 6,000 ש"ח יותר.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio