רותי שרון - 03.04.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 04/16 >> 03.04.2016

חדשות כלכלת המשפחה
03.04.2016


תלם יהב (Ynet): דרמה בבג"ץ: השופטים ביטלו את מתווה הגז. שופטי בג"ץ החליטו לבטל את פסקת היציבות במתווה הגז של המדינה מול חברות נובל ודלק. מאחר והפסקה הזו היא תנאי הכרחי למתווה, מבוטל המתווה כלו. בפסקת היציבות של מתווה הגז מתחייבת הממשלה שלא לשנות את המתווה במשך 10 שנים - כולל התנגדות לשינוי בחקיקה או יוזמת חקיקה. המשמעות היא שהממשלה מתחייבת שבמשך 10 שנים לא יהיו שינויים רגולטוריים בנושא מתווה הגז. למדינה ניתנה תקופה של שנה שבה היא יכולה לפעול להסדרה אחרת של מתווה הגז. אם לא תימצא כזאת, מתווה הגז מבוטל באופן אוטומטי. השופט אליקים רובינשטיין כתב בהחלטה כי הסוגיה הנבחנת היא גבולות סמכות הממשלה במשטר דמוקרטי. לדעתו, הממשלה חרגה מגבולות סמכותה בסעיף היציבות של מתווה הגז. 

צופית הרלינג (פורבס): הושקה אג"ח חברתית ראשונה בארץ -למניעת סוכרת. בעולם יש 400 מיליון סכרתיים. לדברי פרופ' איתמר רז, מספרם צפוי לעלות בשנת 2030 ל-600 מיליון. בנוסף לנזקים הבריאותיים, יש למחלה עלויות כספיות גדולות. העלויות הכלכליות נובעות מירידה בפריון העבודה, אובדן ימי עבודה ופליטת אנשים ממעגל העבודה. העלויות מוערכיות ב-5 מיליארד שקל בשנה. חברת ההשקעות Social Finance Israel (בראשי תיבות SFI) בשיתוף המוסד לביטוח לאומי, שירותי בריאות כללית ולאומית שירותי בריאות, החלו בגיוס משקיעים לאג"ח חברתית ראשונה בעולם לצמצום התחלואה בסוכרת. את התוכנית פיתח פרופסור איתמר רז ביחד עם פרופסור רן בליצר משירותי בריאות כללית. התוכנית היא תוכנית מותאמת אישית לחולים טרום סוכרתיים בסיכון גבוה. הם ישתתפו במשך שנתיים במפגשים ובסדנאות הדרכה לאורח חיים בריא ואף יקבלו אמצעים טכנולוגיים המסייעים בכך. 

יונתן יעקובזון  (כלכליסט): אתם מסוגלים לתת יותר. הכתבה עוסקת בתמחור דינאמי אוטומטי. תמחור דינאמי אוטומטי הוא תמחור שבו משתנים המחירים לפי מאפיינים סביבתיים ומאפייני הלקוח. היום כמעט כל החברות מפעילות תמחור דינאמי אוטומטי. גם בעבר הופעל  תמחור דינאמי אבל הוא לא היה מידי ואוטומטי. דוגמה לבעיתיות השיטה היא העלאת מחירים אוטומטית של מחירי נסיעה ב-UBER בסידני באוסטרליה בעקבות חפיסת בני ערובה על ידי אדם נושא נשק. הראשונה שניסתה לעשות תמחור כזה הייתה חברת קוקה קולה שניסתה להפעיל מכונות אוטומטיות למכירת משקה. זעם הלקוחות אילץ אותה לחזור בה. ב-1978 ניסתה חברת התעופה אמריקן איירלינס להילחם במחירים הזולים של חברות קטנות. אמריקן איירלינס הציע מחירים דיפרנציאליים. הייחוד בהצעה שלה היה, שהיא הביאה בחשבון את מצבו הכלכלי והצרכים של הנוסעים באמצעות תמחור דינאמי אוטומטי. כך למשל, אנשי עסקים לא קיבלו מחירים מוזלים, משום שהאלגוריתם הממוחשב הניח שהם יהיו מוכנים לשלם יותר. אמריקן איירלינס הייתה הראשונה למה שהפך לסטנדרט, כולל גם בעסקים לא טיפוסיים כמו Air B and B.

איתן אבריאל (דה מרקר): בקרוב "פפר", הבנק האינטרנטי הראשון בישראל - כך זה ייראה. בקרוב צפוי להתוסף בנק ישראלי חדש. שמו יהיה כנראה פפר או בעברית פלפל. זהו הבנק האינטרנטי של בנק לאומי. מערכות הבנק מפותחות באופן נפרד לחלוטין ממערכות בנק לאומי. מערכות הליבה מפותחות באמצעות החבילה הבנקאית של חברת טמנוס השוויצרית.הפרויקט הוא פרויקט דגל של מנכ"לית הבנק, רקפת רוסק-עמינח. המטרה היא ליצור תדמית "קולית" לבנק ולבדל אותו מבנקים אחרים. לבנק לאומי ברור שהוא יעשה קניבליזציה לרווחי הבנק, משום שהוא יתחרה בכל הבנקים, כולל לאומי. העמלות שלו צפויות להיות נמוכות מעמלות הבנקים האחרים. הבעיה היא שהוא עלול לחסום או לדחות כניסת בנקים אינטרנטיים עצמאיים ועל ידי כך למנוע תחרות אמיתית.

רחלי בינדמן (כלכליסט): הרבה מעל ההערכות: היקף החשבונות הרדומים בפנסיה עומד מעל 40 מיליארד שקל. מנתונים שהוצגו לפני ועדת השקיפות עולה כי היקף "הכספים הרדומים" בחסכונות הפנסיוניים בקופות הגמל ובחברות הביטוח הרבה יותר גבוה ממה ששיערו. הנתונים הוצגו על ידי הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון הביטוח והחיסכון ועל ידי עו"ד דודי קופל מהלשכה המשפטית של משרד האוצר. על פי הנתונים שהוצגו, היקף הכספים, לסוף שנת 2014, הגיע לכ-40 מיליארד שקל לעומת הערכה קודמת של כ-15 מיליארד שקל. 2 מיליון מתוך כמעט 20 מיליון חשבונות החיסכון הפנסיוני, מוגדרים כ"רדומים" או "מנותקי קשר", כלומר: בעליהם אינם מודעים לקיומם. 

אירה אימרגליק ואביחי שניר (וואלה): הכל בראש: למה בסופרמרקט מקפידים על מספרים לא עגולים. בחנויות הנוחות המחירים הם מחירים עגולים, למשל: 10 שקלים.  בסופרמרקטים המחירים אינם עגולים, למשל: עד לא מזמן 9.99 שקלים. לאחרונה שונה החוק ונאסר לקבוע מחירים של אגורה פחות ממחיר עגול. הסופרמרקטים לא עיגלו את המחירים, אלא הורידו אותם במעט, למשל: 9.90 שקלים ולא 10 שקלים. על פי מחקר של ד"ר אביחי שניר מהמכללה האקדמית נתניה ובית ההשקעות אינפיניטי גם המחירים החדשים של הסופרמרקטים מבלבלים את הלקוחות. הלקוחות מסתכלים על הספרה הראשונה וחושבים שהמחיר יותר זול. ההבדל מוסבר בכך שבחנויות הנוחות ובקיוסקים קונים מספר מצומצם של מוצרים ובסופרמרקטים מספר גדול. בחנויות הנוחות מניחים, שיותר קל לעבוד עם מחירים עגולים ולכן מוכרים יותר. בשונה מחנויות הנוחות, לסופרמרקטים חשוב להראות שהמחירים זולים.ולכן הורדו מעט מתחת לסכום העגול. 

בשורה אחת:
מעג'מי ביפו לראשות הבנק הגדול בישראל. ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים, פורש. 
הכנסת אישרה כל שקית בסופר תעלה 10 אגורות. הכסף ישמש לפרויקט צמצום זיהום אויר של המשרד להגנת הסביבה.
המשכורות בהיי-טק מטפסות: איפה אפשר לקבל 24 אלף שקל ללא ניסיון. הקפיצה הבולטת היא בשכר בודקי התוכנה שעלה ב-16.5%.
האישה שהתגוררה במלון פלאזה בניו-יורק במשך 35 שנה תמורת 500 דולר לחודש. אפילו דונלד טרמפ לא הצליח להתמודד איתה. 
אמזון תחכור צי של 20 מטוסי בואינג 767. מעונינת לצמצם את התלות בחברות השילוח כמו UPS ו-FEDEX. מאוכזבת מהביצועים שלהן בתקופת החגים. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio