רותי שרון - 03.09.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/07/09

 

מיכל רז-חיימוביץ  (גלובס): הורים מוחים על תשלומים? גם הם אחראים להם. מאבקי ההורים על הפחתת תשלומי הורים במערכת החינוך נכשלו. בתי ספר זכאים לגבות תשלומי הורים בסכומים הבאים: 556 שקל בכיתות א' וב',  707 שקל בכיתה ה', 1,042 שקל בכיתות ז' וח', כ-1,200 שקל לתלמידי כיתות י' ויא' ועד 1,388 שקל לתלמיד בכיתה יב'. לפי הערכות מומחים מסתכמים תשלומי הורים אלה ב-3-4 מיליארד שקל בשנה. עו"ד נגה דגן-בוזגלו אומרת שזהו כסף קטן יחסית לתל"ן ולימודי העשרה אחרים. לימודי ההעשרה לימיניהם גורמים להפרטת מערכת החינוך באופן דומה להפרטת מערכת הרפואה.
 
שי ניב (גלובס): הצעת חוק: מעסיק לא יכפה על עובד לצאת לגמלאות בגיל 67. יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ומרכזת סיעות האופוזיציה מירב מיכאלי (המחנה הציוני) הגישו הצעת חוק המתימרת להביא לשינוי דרמטי בגיל הפרישה של נשים וגברים. על פי הצעת החוק המעסיק לא יוכל לחיב עובד לפרוש בגיל 67, אלא אם בדיקות רפואיות בהסכמתו של העובד יראו כי אינו כשיר לעבודה. עוד קובעת ההצעה, שהעובד רשאי לבקש לעבור לתפקיד אחר. העובד רשאי גם לעבור לעבודה במשרה חלקית ולקבל גמלת פנסיה מופחתת. . 
 
שחר אילן (כלכליסט): ראיון: נחום בלס: "החינוך יזיז את הטארטאפ ניישן ב-25 השנים הבאות". נחום בלס הוא חוקר חינוך ותיק העובד במכון טאוב. בלס חושב שהמצב במערכת החינוך בישראל טוב יותר ממה שחושבים, למרות התוצאות הלא טובות במבחנים בינלאומיים. לדעתו, שכר המורים עלה באופן משמעותי ולהוראה מגיעים יותר אנשים טובים משבעבר. מנוע הצמיחה של הסטארטאפ ניישן צריך להיות החינוך בכלל, והחינוך במגזר הערבי בפרט. לדעתו לא נדרשת בהכרח תוספת תקציב גדולה למערכת החינוך. חשוב לחלק את המשאבים הכספיים באופן נכון יותר, כלומר: לתת יותר למגזרים החלשים כמו ערבים וחרדים.
 
יסמין גואטה (דה מרקר): בשביל מה להחזיר חובות? השופט איתן אורנשטיין, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, קורא להעלות את סכומי החובות שבגינם אפשר להיכנס להליך של פשיטת רגל. אורנשטיין אחראי על תיקי פשיטת רגל ופירוק חברות בבית המשפט בתל אביב. בשנה האחרונה היה עמוס במיוחד. אורנשטיין מודאג מהצפת בתי המשפט בתיקי פשיטת רגל. זה קשור במצב הכלכלי אבל נובע גם מהקלות היחסית בה ניתן להגיש בקשות לפשיטת רגל. הוא אומר: "בעבר הייתה בושה להגיש בקשה לשיטת רגל - היום החיבים מתדפקים על דלתות בית המשפט".לדבריו ראוי לשים יותר לב לאינטרסים של הנושים בכלל ושל הנושים הקטנים בפרט.
 
ויקי אוסלנדר (כלכליסט): מסע אל מכרות הביטקויין. ביטקויין הוא אולי מטבע העתיד. המודל הפשטני של כריית ביטקויין על ידי כל .משתמש כבר פחות ישים. יש היום טייקונים הכורים ביטקויין, המאבק ביניהם כבר הוכיל לפיצול המטבע. המפעלים ממוקמים בדרך כלל באזורים נידחים בהם מחיר החשמל זול. הכתבת סיירה באחד ממפעלי כריית הביטקויין הגדולים בעולם. המפעל ממוקם בסין בעיר חדשה בשם אורדוס. אורדוס היא "עיר רפאים" שנבנתה בחלק המונגולי של סין ולא אוכלסה. העובדים המרואינים מעדיפים את עבודת הכרייה של ביטקויין על פני חלופות אחרות מתוך המבחר הצר האפשרי באותו אזור נידח, כמו כריית פחם.
 
רחלי בינדמן (כלכליסט): מה דחק השנה את קרן ההשתלמות ילין לפידות  לסוף הטבלה? ילין לפידות גייסה השנה לקרן ההשתלמות שלה מגופים מתחרים סכום חסר תקדים של 7.7 מיליארד שקל ורשמה צבירה נטו של 10 מילארד שקל (העברות מגופים מתחרים בתוספת הפקדות של לקוחות קיימים). ילין לפידות היא שהובילה את התשואות של קרנות ההשתלמות בשנת 2016. השנה היא בינתיים האחרונה בתשואות שהשיגה כשאלטשולר שחם היא המובילה. הסיבות לתשואה הנמוכה כוללות: מדיניות של הקטנת סיכונים (הקטנת החשיפה למניות והתמקדות באג"ח לטווח קצר) בגלל ציפייה לירידות, תשואות נמוכות יחסית של מניות של חברות קטנות ובינוניות, שבשנה שעברה הניבו עבורה תשואות גבוהות, ואי חשיפה מספקת לשווקים המתעוררים, שעלו ב-20%. מי שמשיג בשנה מסוימת תשואות גבוהות לא בהכרח ישיג תשואות גבוהות בשנה שאחריה.

בשורה אחת:
דלתות הסניף הראשון של דקטלון בישראל נסגרו בשל עומס - מאות התגודדו בחוץ. ענקית הספורט הצרפתית פתחה סניף ראשון בראשון לציון.
גם בשוודיה אין פיתרון קסם לפנסיה..שוודיה רצתה ליצור מערכת פנסיה חדשה שקופה למשתמשים. המציאות היא שהחוסכים אינם מבינים אותה וכועסים כאשר הם מקבלים פחות ממה שציפו.
האם זה בעייתי להחזיק בשתי קרנות פנסיה? לפי החוק הקיים לא ניתן להחזיק בשתי קרנות פנסיה ונדרש לאחד בינהן.
מה הם גבולות הסיכון? בשוק ההון יש תמיד סיכונים. בתקופה הנוכחית יש סיכון של עליית הריבית. קשה להתגונן מפני סיכון זה אבל אפשר למזער את הנזק.
תחבורת המחר: הכלאה בין אוטובוס, סגווי וצלחת מעופפת. ומעצב רוסי חשף עיצוב קונספט לכלי רכב מבוסס ג'ירוסקופ -בדיוק כמו סגווי. 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio