רותי שרון - 03.12.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 12/17 >> 03.12.2017

חדשות כלכלת המשפחה
03.12.2017


סיוון קלינגבייל (דה-מרקר): הלקוח לא תמיד צודק, תלוי כמה הוא שווה. האינטרנט, הביג דאטה וכלים לניתוח פועלים לטובת צרכנים. הצרכן יכול להיכנס לאתרי השוואת מחירים ולקבל את המוצר או השירות במחיר זול יותר. מסתבר שזה פועל גם לצד השני: ריבוי הנתונים על הצרכן בצירוף; אותם כלים לניתוח מאפשרים לחברות לנתח כמעט במדויק את פוטנציאל הרווח הנוכחי והעתידי מלקוח מסוים. המשמעות היא שמחירים זולים ושירות טוב יינתנו ללקוחות מועדפים..לפי חוק פראטו מדובר בכ-20% מהלקוחות.יתר הלקוחות צפויים לשלם יותר או אפילו להידחות על ידי עסקים שלא ירצו לתת להם שירות. למשל: חברת ביטוח שלא תרצה לבטח רכב או בנק שיעדיף שלקוח מסוים יעבור לקבל שירותים מבנק אחר.

מעין מנלה (כלכליסט): במגמת ירידה: כמה באמת פרילנסרים מרוויחים? שכר הפרילנסרים בעולם נמצא במגמת ירידה, כך עולה ממחקר של חברת ההייטק  Payoneer. לפני שנתיים השכר הממוצע של פרילנסר בעולם היה 21 דולר לשעה ועכשיו הוא 19 דולר בלבד. הסיבות לירידה הן התגברות התחרות מצד עובדים בארצות מתפתחות והאפשרות לבצע את העבודה מרחוק. הממצאים מעניינים משום שהתחזית היא, שעד שנת 2020 כ-40% מהעובדים בעולם יעבדו כפרילנסרים. לפי נתוני הלמ"ס, כ-11% מהעובדים בישראל הם עצמאים. הכנסה הממוצעת ברוטו שלהם היא 10,472 ש"ח, גבוהה בכ-9.3% מההכנסה הממוצעת ברוטו של שכירים. ההכנסה החציונית ברוטו שלהם היא 6,942 שקל, גבוהה ב-0.8% מזו של שכירים. הכנסתם של פרילנסרים נקבעת לפי מספר שעות העבודה שלהם. מספר שעות העבודה החודשי הממוצע שלהם קטן מזה של שכירים. לשעות הללו צריך להוסיף את השעות שהם מקדישים לחיפוש עבודה ועליהן אינם מקבלים שכר. 

אתי אפללו (כלכליסט): הטייקון הבא שייפול: גברת כהן מחדרה. עד עכשיו פושטי הרגל היו אנשים "רעים": טייקונים עשירים עם מינוף יתר. פושטי הרגל הבאים עשויים להיות זוגות עם ילדים שבסך הכל רצו לקנות דירה. כך מתוארת בכתבה התופעה של הגדלת האשראי של משקי הבית בלי גידול מקביל ביכולת ההחזר. לגידול באשראי הצרכני שני מקורות עיקריים: תרבות הצריכה ורכישת דירות עם שיעור הון עצמי שהולך וקטן. תוכנית מחיר למשתכן מחמירה את המצב משום שהיא מאפשרת רכישת דירות שספק עם הרוכשים יוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתאות, שלקחו לצורך רכישתן. הבעיה היא שאף לא אחד מעונין לעצור את זה. הצריכה המוגברת מגדילה את הצמיחה במשק. הקטנתה תביא להקטנת הצמיחה. מה שנעשה זה הוספת מנגנונים לשמירה על יציבותם של הבנקים במקרה של חוסר יכולת החזר הלוואות ומשכנתאות משמעותי.

סמי פרץ (דה מרקר): דעה: הגעתם לגיל 45? למדינה יש חדשות לא טובות עבורכם. סמי פרץ כותב על הנתק בין מקבלי ההחלטות באוצר ובוועדת הכספים לבין שוק העבודה. במסגרת העלאת גיל הפנסיה לנשים תינתן לנשים מובטלות מעל גיל 55 הכשרה מקצועית. פרץ חושב שזה יותיר מאחור נשים בנות 45-55 ולדעתו גם להן צריך לתת הכשרה מקצועית. שוק העבודה הופך לטכנולוגי ולכן מוטה לטובת צעירים. בני 45 ומעלה עומדים בפני איום מוחשי של איבוד מקום עבודתם. נשים, שממילא מופלות לרעה בשוק העבודה, חשופות עוד יותר לאיום תלוי הגיל. קביעת גיל 55 כגיל סף להכשרה מקצועית נובעת מאילוצים תקציביים. פרץ קושר אותה גם למצב הטוב הנוכחי בשוק העבודה בו אין כמעט אבטלה. שינוי במצב יביא לאבטלת בני ובנות 45 ומעלה.

יצחק בריק (דה מרקר): דעה: התארכות תוחלת החיים היא הזדמנות - לא נטל. בני 60-70 של היום שונים מבני 60-70 בדורות הקודמים. הם מעונינים להמשיך לעבוד משום שלפניהם עוד כ-20 שנות חיים. יצחק בריק, יו"ר האגודה הישראלית לגרנטולוגיה, טוען שמדינת ישראל רואה בבני ה-60 וה-70 נטל ולכן החקיקה הקיימת פוגעת בהם ומקשה עליהם למצוא עבודה. החוק מאפשר למעביד להפסיק עבודתם של בני 67 רק משום שהגיעו לגיל הזה וללא קשר לאופן תפקודם במקום העבודה. לקשישים יש רצון להמשיך לעבוד. חלקם מתוך אילוץ כלכלי, משום שהפנסיה אינה מספיקה לצורך קיום בכבוד. בסקר נמצא כי 30% מעונינים להמשיך לעבוד גם מסיבות מגוונות שאינן כלכליות, כגון: רצון להרגיש שייכים ורצון לתרום לסביבה.

אליצפן רוזנברג (Ynet): הבנק שומר על הכסף שלכם? על הפרטייות שלכם פחות. הבנקים מחויבים לשמור על פרטיות לקוחותיהם אבל החובה הזו אינה מעוגנת בחוק. בדרך כלל הבנקים שומרים על פרטיות הלקוחות. לפעמים הם גם נאחזים בה על מנת להסתיר מהלכים תמוהים שלהם לטובת טייקונים. לא תמיד הבנקים שומרים על פרטיות הלקוחות. במיוחד לא במקרים בהם יש להם אינטרס. כך למשל, כשהבנק רוצה לשווק מוצר שלו יהיו פקידים שיפגעו בפרטיות הלקוחות. בכתבה מצוינים שני מקרים בהם לקוחות תבעו את הבנק וזכו בתביעה בגין פגיעה בפרטיותם. במקרה אחד הציע הבנק ללקוח לקחת הלוואה. כשלא השתכנע אמרו לו שבאמצעות ההלוואה יפרע הלוואה בחשבון הפרטי של אשתו. הבעל לא ידע על ההלוואה והגילוי הוביל למשבר בנישואים. במקרה השני הוזמנה אם לבנק כשהתבקשה לכסות חוב בחשבון הפרטי של בנה.

בשורה אחת:
כל זכות: מדריך מיצוי זכויות לקראת סוף השנה האזרחית. מימוש הזכויות צריך להיעשות לפני סוף שנת 2017.
הביטקויין איבד כ-1,500 דולר מערכו תוך שעות ספורות. שטיגליץ: "להוציא אותו מחוץ לחוק".
אושרה מכירת חשמל מפנאלים סלולריים על הגגות -ללא הגבלה. עד היום היצרנים קיבלו החזר מחברת חשמל עד גובה הצריכה החודשית שלהם. 
יו"ר רשות מקרקעי ישראל, שמרון על ההתקררות בשוק הנדל"ן: "היינו רגילים קבל 12 הצעות לכל מגרש. היום אנחנו מקבלים 2" .
דירה של 52 מ"ר ב-5,800 שקל לחודש: מצוקת השוכרים מחריפה. הבעיה: הצרכים של השוכרים מתנגשים עם תכנון הערים בישראל, המתמקד בשכונות פרווריות עובר רוכשי דירות.  
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio