רותי שרון - 04/01/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/01/15


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): דעה: מעלימי המס בישראל יכולים להמשיך לחגוג בזכות ישראל ביתנו. בנק לאומי, שנתפס בסיוע להעלמות מס בארצות הברית, וכמוהו גם הבנקים האחרים, מסייעים להעלמות מס של ישראלים בישראל. הגורם העיקרי לכך הוא עצירת דיון לשינוי החוק בוועדת חוקה ומשפט של הכנסת. בראש הועדה עומד ח"כ דויד רותם מישראל ביתנו. במצב הקיים, על פי החוק נגד הלבנת הון, הבנקים חייבים לדווח על כספים שהופקדו בבנק והושגו באמצעות ביצוע עבירה פלילית. הם אינם חייבים לדווח על כספים שלא שולם עליהם מס הכנסה. בהרבה מדינות מצב חוקי זה שונה, כך שהבנקים יכולים לדרוש ממי שמפקיד סכום כסף גבוה, אישור להוכחת מקור הכסף, וחייבים לדווח למס ההכנסה במקרה של חשד. רשות המיסים רצתה להתאים את המצב בישראל למצב הקיים במדינות אחרות באמצעות שינוי החוק. הצעת החקיקה נכללה בחוק ההסדרים לשנת 2013-2014, לפני כשנה וחצי. היא הועברה לועדת החוקה ומאז לא נידונה.

אלכס ז'בז'ינסקי (כלכליסט): טכנולוגיה מקטינה תוצר. תוצר לאומי גולמי (תמ"ג) הוא המדד הכלכלי העיקרי המתאר את רמת ההתפתחות של מדינה. הוא מורכב מהתוצר לנפש, צמיחת התוצר, רמת הסיכון של המדינה (יחס חוב-תוצר), גידול בפריון ועוד מדדים נוספים. שינויים טכנולוגיים מעוותים את מדידת התמ"ג ולעיתים משקפים תמונה הפוכה מהמציאות. שינויים טכנולוגיים עתידיים עלולים להגדיל עוד יותר את העיוות. כך למשל, משקל שירותי התקשורת בתוצר העסקי של ישראל ירד מ-4.8% לפני עשור ל-2.3% בשנת 2013. הירידה בתוצר היא למרות הגדלת הצריכה של שירותי תקשורת ולמרות שיפור באיכות התקשורת. הסיבה לירידה בתוצר היא שחלק גדול מהשירותים נצרכים בחינם באינטרנט. המצב דומה בצריכת מוזיקה וסרטים. בעתיד צפויה מגמה דומה של צריכת שירותים נוספים בחינם באמצעות האינטרנט, למשל: חינוך מבוגרים .  

אמנון אטד (כלכליסט): נתוני הצמיחה המעודדים מסתירים אמת מדאיגה. על פי נתוני הצמיחה שפרסמה הלמ"ס, נראה לכאורה, שהמשק מתאושש. שיעור הצמיחה הריאלית היה 2.6%. נמוך מהצמיחה של 3.2% בשנת 2013 אבל גבוה מהממוצע של מדינות ה-OECD, המגיע ל-1.8%. הוא  גבוה מהצמיחה בקנדה (2.4%) ובארצות הברית (2.2%). הבעיה המדאיגה היא שהצמיחה בישראל היא מוטית צריכה. הצריכה גדלה בשנת 2014 ב-3.8%. לעומת זאת הייצוא הישראלי שהוא "קטר הצמיחה" האמיתי, גדל רק ב-0.6% לעומת גידול של 1.5% בשנה שעברה.

מוטי בסוק (דה מרקר): הכלכלה הישראלית סוגרת חודש שלישי של דפלציה. המדד השלילי בחודש נובמבר הוא המדד השלילי השלישי ברציפות בחודשים האחרונים. שיעור הדפלציה במבט שנתי בנובמבר הוא 0.1%, כלומר: ב-12 חודשים המדד ירד ב-0.1%. בבנק ישראל מעריכים שהדפלציה מיובאת, כלומר: נובעת מסיבות עולמיות כגון: ירידת מחירי הדלק. אנשי הבנק מעריכים שמדובר בדפלציה קצרת טווח וכבר בתחילת שנת 2015 נחזור למסלול של אינפלציה נמוכה. 

אסף לוי (גלובס): החלטתי למצוא את כל הנישות ולא להיות תלוי באחרים. הכתבה עוסקת בחברת צמיגי נעמן. בכתבה מרואין דוד ברקוביץ במנכ"ל ובעל החברה. הכתבה מציגה את המודל העסקי הייחודי של החברה המבוסס על מזעור התלות בגורמים אחרים ועל חיפוש נישות עסקיות יצירתיות. כך למשל, החברה התחילה לייבא צמיגים מקוריאה הדרומית ומסין בשנות ה-70, כשאז עוד לא היה מקובל לייבא משם. בכתבה מתואר גם האופן בו התגברו על משבר, שאיים על המשך קיומה של החברה.

עירן בלומברג (כלכליסט): 10 עובדות שלא ידעתם על הפנסיה שלכם 
מנהל פעילות Feex בישראל מציין ומסביר 10 עובדות שמרבית החוסכים הפנסיוניים אינם יודעים. אי-הידיעה עלולה להפחית את גובה הצבירה הפנסיונית של החוסך. במקרים רבים המרוויחים הם חברת הביטוח וסוכן הביטוח. כך למשל, מתייחס הכותב לאובדן הטבות בדמי הניהול כאשר עוזבים מקום עבודה וגם כאשר עוברות שנתיים מתחילת קבלת ההטבה.

בשורה אחת:
אילו משכורות מקבלים עובדי ההיטק? כמה מרוויחים עובדי הייטק וכמה הם מרוויחים בהשוואה לשכר בחו"ל? .
אייפון 6 או לומיה 930? ששת הטלפונים המצטיינים של שנת 2014. הסמארטפון הטוב ביותר לא חייב להיות היקר ביותר.
הכר את הכשל הלוגי שלך. אם נכיר את הכשלים הלוגיים שלנו נהייה יותר הגיוניים - האמנם?
שבעה מונולוגים של קשישים על מלחמת ההישרדות שלהם נגד המדינה שהפקירה אותם . "המדינה זורקת אותי לרחוב ליד החתולים".
מחר: מחיר הדלק יירד בכ-9% ל-6.27 שקל לליטר. זהו המחיר הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות.  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio