רותי שרון - 04.02.2018
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04.02.2018


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): 6 מליון שקל בשנה: איך מתקבלים למועדון הסגור של 400 הרופאים המיליונרים. מחקר של הכלכלן הראשי במשרד האוצר מצא כי השכר החציוני של רופאים בבתי חולים ממשלתייים בעלי ותק של לפחות 10 שנים היה 57 אלף שקלים בחודש. רוב הכנסתם הגיע מעבודתם במגזר הציבורי ורק חלק קטן מהכנסתם מעבודה פרטית. הרופאים בישראל משתכרים יותר מרופאים בכל מדינה אחרת, פרט לארצות הברית. רפואה הוא המקצוע המתגמל ביותר בארץ. אפילו יותר מהיי-טק. על פי המחוקר, 400 הרופאים העשירים ביותר בבתי החולים הממשלתיים ובבתי החולים של קופות החולים השתכרו בממוצע 1.9 מיליון שקל בחודש. הפערים הגדולים בין מועדון המיליונרים לרופאים האחרים חשוב מפני שיש לו השלכות מרחיקות לכת על ניהולה של מערכת הרפואה הציברוית בישראל. מדובר במועדון סגור שרופאים צעירים אינם יכולים להיכנס אליו והוא מצביע על בעיה של התארכות בתורים לניתוחים, בין השאר, בגלל התפיסה הלא נכונה של הציבור בישראל, שחשוב לבצע ניתוח רק אצל רופא כוכב החבר במועדון הסגור של 400 הרופאים המיליונרים.

צחי שדה (Ynet): הלמ"ס על החישוב הבעיתי של מחירי השכירות: "זניח". לפי מסקנות הועדה המיעצת ללמ"ס אופן התיקרות שכירות דירה חושב באופן בעיתי. על פי נתוני הלמ"ס, שכר הדירה התיקר בשנים 2008-2015 בממוצע ב-34%. לדעת הועדה, הוא התיקר ב-59%. מקור הטעות הוא באופן המעקב אחרי ההתיקרות: הלמ"ס עוקב אחרי שכר דירה של אנשים כשהם עוברים דירה הוא ממשיך לעקוב אחרי שכר הדירה שהם משלמים. חישוב נכון צריך לעקוב אחרי התיקרות מחיר דירה גם אם הדירים התחלפו.  בשוק בו מחירי הדיור בעליה החלפת דייר באה לרוב ביחד עם עליה בשכר הדירה.  

ציפי שמילוביץ (כלכליסט): ארצות הברית עולם שלישי: ממדי העוני הקיצוני בלב המעצמה כמעט בלתי נתפסים. פרופסור פיליפ אלסטון האוסטרלי חוקר במשך 30 שנה נושאים קשים עבור האו"ם. הוא חקר נושאים כמו הוצאות לא חוקיות להורג ועוני קיצוני. למרות זאת אלסטון יצא מזועזע מהמחקר שערך עבור האו"ם על עוני בארצות הברית. הוא פגש אנשים שלא היו מעולם אצל רופא שיניים ואיבדו את כל שיניהם. בהיעדר שיניים הם אינם יכולים לגשת לראיון עבודה. למרבית האמריקאים העניים איו ביטוח רפואי והם אינם יכולים להרשות לעצמם לשלם לרופאים. אלסטון  אומר שקפיטליזם משאיר "אנשים מאחור". בשונה מבארה"ב, במדינות אחרות במערב מודעים לזה ומטפלים בבעיה. ארצות הברית מדורגת במקום ה-35 מתוך 37 מדינות ה-OECD במדד שמשלב עוני ואי שיוויון. 40 מיליון איש, שהם 13% מהאוכלוסייה, חיים בעוני. 18.5 מיליון חיים בעוני קיצוני. 50% מהמשפחות אינן מסוגלות לארגן 400 דולר במקרה חירום.

צבי זרחיה ואסא ששון (דה מרקר): הממשלה צפויה שוב להתנגד לחלוקת הפנסיה בין בני זוג שנפרדו. ועדת השרים לעניני חקיקה תדון בפעם השישית בהצעת חוק המאריכה את האפשרות לחלק את החיסכון הפנסיוני בין בני זוג בהליך גירושין. בפברואר יסתימו השנתיים שהוקצו לחלוקת החיסכון הפנסיוני בין בני זוג שהתגרשו ורוב האוכלוסיה אינה מודעת לקיומו.  הצעת החוק של ח"כ מירב מיכאלי ושל חברת הכנסת לשעבר, זהבה גלאון, מבקשת להאריך את התקופה בשנה. לדברי ח"כ מיכאלי, ללא הארכה נשים רבות ימצאו את עצמן מתחת לקו העוני.

שירי חביב ולדהורן (גלובס): דעה: פער הדיווח נסגר:"טבע מקבלת עכשיו את הרע משני העולמות". בכתבה מרואין עו"ד שי ברנוב, המיצג חברות ישראליות הנסחרות בארה"ב.ברנוב אומר, שטבע הופכת לחברה אמריקאית משום שאחרי רכישת אקטיביס יותר מ-50% מנכסיה ממוקמים בארצות הברית. חברות מעדיפות סטטוס של חברה זרה על פני סטטוס של חברה אמריקאית משום שנדרשים מחברה אמריקאית דיווחים מפורטים יותר לבורסה. המשמעות של הדיווחים המפורטים היא שקיפות גדולה יותר. במקרה של טבע זה יותר מסובך: בישראל היא נסחרת כחברה ישראלית ובארה"ב כחברה אמריקאית ולכן היא חיבת בדיווחים מפורטים בשני המקומות. דרישות הדיווח האמריקאיות שונות מהישראליות משום שהן מיצגות תפיסה שונה.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): גוגל פלייטס יעדכן על עיכובים בטיסה לפני שחברות התעופה ידעו. גוגול פלייטס, תוכנת חיפושי הטיסות של גוגל, משלבת מרכיב נוסף ומענין: האתר יתריע על טיסות שמועדות לצאת באיחור עוד לפני שחברות התעופה אפילו ידעו על כך. המידע יתבסס על אלגוריתם המבוסס על אינטליגנציה מלאכותית, סטטיסטיקות והיסטוריית נתונים. בגוגל אומרים שהם יתריעו רק על טיסות שההסתברות לדחייתן היא לפחות 80%. גוגל תספק מידע גם על סיבות אפשריות לעיכוב: מזג האוויר, איחור בטיסה אחרת וכיו"ב. על הנוסעים להגיע לטיסה בזמן, אבל המידע יאפשר להם להיערך נפשית לעיכוב. האפליקציה מיועדת לסיע לאנשים לקבל החלטות באיזו חברה לטוס. זה נכון במיוחד לטיסות לואו קוסט.

בשורה אחת:
2018 נפתחה בסערה: תשואה יוצאת דופן לקופות הגמל ולקרנות ההשתלמות. קופות הגמל המניתיות השיגו תשואה ממוצעת של 3.6%.
חברת הסלולר החדשה מבית אקספון תיקרא We. החבילה שתציע תהיה זולה אבל הגלישה חו"ל תהיה יקרה. החברה צפויה להתחיל לפעול ברבעון הראשון של 2018.
מסירת מכוניות לחברות הליסינג מתעכבת בגלל תקלת מחשב. מקור התקלה הוא בסנכרון בין מערכת המחשוב של משרד התחבורה לבין מערכת המחשוב החדשה של המכס.
אחרי החודש הגרוע בשלוש השנים האחרונות - הביטקוין צולל ל-9,000 דולר. בשבוע שעבר סיכם ירידה של 14%. החמרת הרגולציה במדינות רבות מהווה גורם משמעותי לירידה.
איך לעבוד עם קולגה עצלן ולנצל זאת לטובתכם. כמה עיצות מעשיות להתמודד עם קולגה שעושה את המינימום הנדרש וזורק עליכם את יתר העבודה.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio