רותי שרון - 04.03.2018
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04.03.2018
 

אפרת נוימן (דה-מרקר): בעלי חשבונות רדומים בלאומי שנסגרו יפוצו ב-20 מיליון שקל. הסכם פשרה בתביעה יצוגית קובע כי בעלי חשבונות רדומים בבנק לאומי, שנסגרו אחרי שלא נעשו פעולות בחשבון, יקבלו החזרים בסך של כ-20 מיליון שקל. הסכם הפשרה מתיחס לחשבונות שבהם הייתה יתרה של עד 1,000 שקל. לעותר, עו"ד גיא רשף, היה חשבון עם 325 שקל. הבנק סגר את החשבון בשנת 2006 ורק בשנת 2014 קיבל העותר הודעה על כך והבנק החזיר לו את הכספים בערכם הנומינלי. הטענות בתביעה היצוגית היו שהבנק לא מתאמץ מספיק לאתר את בעלי החשבון ושעליו להחזיר את הכספים עם הצמדה וריבית.

רותם שטרקמן (דה מרקר): ראיון עם פרופ' טל שביט:  הסוד הגדול: למה הישראלים כל כך מאושרים. גם השנה דורגה ישראל במקום גבוה במדד האושר העולמי. הפעם דורגה ישראל במקום ה-11. השנה דורגה הולנד במקום הראשון. כמו בשנים קודמות, מדינות סקנדינביה מדורגות בעשירייה הראשונה. רותם שטרקמן מראיין את פרופ' טל שביט על מדד האושר העולמי ועל הקשר בינו לבין תחומים אחרים עם דגש על האושר במדינת ישראל. לדירוג הגבוה של ישראל במדד האושר תורמים היותנו חברה קולקטיבית או משפחתיות שבה כל אחד מכיר את האחר, תוחלת החיים הגבוהה ושיעור האבטלה הנמוך. המצב הכלכלי הוא אחד הגורמים המשפיעים על האושר הלאומי אבל אין יחס ישיר בינו לבין אושר. כך למשל, מדינה ענייה כמו קוסטה ריקה מדורגת במקום ה-12. ארצות הברית מדורגת במקום נמוך יותר ויפן רק במקום ה-52. עבודה תורמת לאושר אבל יש גם צורך בחופשות.

רעות שפיגלמן (כלכליסט): חברות כרטיסי האשראי החלו לחשוש ממשקי הבית. חברות כרטיסי האשראי סגרו את שנת 2017 בצל ההיערכות להיפרדות של ישראכרט ולאומי קארד מבנקי האם שלהם, בנק הפועלים ובנק לאומי. תהליך ההיפרדות חיב להסתים עד שנת 2021 אבל הוא דורש כבר עכשיו היערכות אסטרטגית. הנתונים מלמדים על עליה בהכנסות מפעילות בכרטיסי האשראי, בהכנסות וברווח נקי . מצד שני, שתיים משלוש השחקניות בשוק האטו את קצב צמיחת תיק ההלוואות לציבור וצמצמו את ההלוואות לרכישת רכבים. בעקבות העליה הניכרת בהוצאות לפסדי האשראי החברות מנסות לטיב את תיק האשראי וליצור שיתופי פעולה עם חברות בחו"ל, העשויות למשוך אליהן לקוחות.

טלי שרות  (TED): הטית האופטימיות. טלי שרות, מומחית למדעי המוח, מדברת על הטית האופטימיות. אנשים נוטים לחשוב שהם יצליחו יותר מאחרים. כך למשל, כמעט כל הנשואים הצעירים חושבים שהם לא יתגרשו. שיעור הגירושים הוא יותר משליש. אופטימיים מצליחים יותר מפסימיים משום שהם מייחסים הצלחה לתכונות שלהם וכישלון לסביבה. פסימיים מפרשים הצלחה כמקרית וכישלון מיוחס לתכונות שלהם.

אסא ששון  (דה מרקר):  לנווט 240 מיליארד שקל, לעבור לאינטרנט, למנות מנכ"ל - ולהסתדר עם שלמה אליהו. חברת מגדל היא חברת הביטוח המנהלת הכי הרבה כסף בחסכונות פנסיוניים. מגדל מנהלת כ-240 מיליארד שקל. החברה השנייה בגודלה בתחום זה היא הראל המנהלת כ-203 מיליארד שקל. השבוע מינה דירקטוריון מגדל את עודד שריג ליו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח. הבעלים, שלמה אליהו, ימונה בקרוב ליו"ר חברת האם מגדל אחזקות. זהו סוף משחק הכיסאות הניהולי במגדל. עכשיו עומד שריג בפני אתגרים מהותיים: מינוי מנכ"ל, מעבר לתהליכים ממוחשבים ודיגיטליים, ניהול כספי החיסכון הפנסיוני והאתגר הקשה ביותר : להסתדר עם שלמה אלהו. אליהו בן ה-82 רוצה להיות מעורב בהחלטות.

מיכל מרגלית  (Ynet): הערים בהן משלמים את הארנונה היקרה ביותר. הלמ"ס פרסמה את גודלם הממוצע של השטחים בחיובי הארנונה של עיריות ומועצות מקומיות בשנת 2016  ואת החיוב הכולל של ארנונה שחייבה כל עיריה באותה שנה. הארנונה הגבוהה ביותר היא בירושלים עם חיוב שנתי ממוצע של כ-74 שקל למ"ר למגורים. אחריה רמת גן עם חיוב שנתי ממוצע של כ-64 שקל למ"ר למגורים וחיםה עם חיוב שנתי של 63 שקל בממוצע למ"ר למגורים.  תל אביב מדורגת במקום ה-13 עם חיוב שנתי ממוצע של 49 שקלים למ"ר. העיריות בהן החיוב הוא הנמוך ביותר הן במגזר הערבי בהן החיוב השנתי הממוצע למ"ר הוא 33 שקל. היקרה ביותר בין המועצות האזוריות היא חבל אילות שבה חיוב של 74 שקל בממוצע למ"ר למגורים כמו בירושלים.

בשורה אחת:
ראיון: יעקב וינשטין: "המפולת תגיע בשנתיים הקרובות - צריך לשבת בצד עם מזומן ולחכות." . מנהל ההשקעות הישראלי המוערך המצליח בלונדון מנתח את שווקי ההשקעות.
נערכים לפורים: התחפושות היקרות ביותר מעל ל-300 שקל. מזמינים תחפושות באינטרנט אבל תחפושות לגיבורים מקומיים אינן מיוצרות בסין והן הרבה יותר יקרות. 
איך זה לעבוד תחת מישהו שצעיר ממך בשנים רבות. עובדים מבוגרים בתעשיית ההיי-טק מספרים על החיים בעולם שבו הצעירים שולטים.
חדש בישראל: האופניים השיתופיים והחכמים שבאו מסין. מיזם האופניים השיתופיים Mobike יתחיל בפיילוט בישראל. העלות בעתיד 2-4 שקלים לנסיעה. השימוש מבוסס על אפליקציה סלולארית.
יינות ביתן וישראכרט משיקות את כרטיס האשראי Daily  פלוס. זהו כרטיס אשראי שמבטיח החזרים כספיים על קניות. זהו כרטיס מועדון שלישי של הרשת. שני הקודמים: Family 365, עם המשביר לצרכן באמצעות כ.א.ל ו-YOU של מגה.
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio