רותי שרון - 04/05/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/05/14


אביטל להב (Ynet): מחקר בבנק ישראל: יקר להיות הורה בארץ. במחקר שערכו ד"ר עדי ברנדר מבנק ישראל ופרופ' מישל טרבצ'ינסקי מהאוניברסיטה העברית, נמצא כי הסיוע שמעניקה מדינת ישראל להורים צעירים הוא הנמוך ביותר מבין מדינות ה-OECD. שיעור התעסוקה של בני זוג הנשואים עד 10 שנים והורים לילדים עד גיל 9 עומד על 88.5%. החוקרים טוענים שבמדינות בהן שיעור תעסוקת ההורים הצעירים גבוה, הגדלת הסיוע היא מוצדקת משום שהיא מגדילה את כושר ההשתכרות של ההורים בעתיד. הם מציעים להגדיל את התמיכה בהורים צעירים באמצעות גביית שיעור מס הכנסה גבוה יותר מאוכלוסייה מבוגרת יותר. כמו כן הם מציעים בניית "שוק הון משוכלל", שיאפשר למשפחות לקחת הלוואות כשילדיהן צעירים, ולהחזיר אותן מאוחר יותר. 

אפרת אהרוני (גלובס): עושים על האש? איזה בשר אתם אוכלים וכמה זה עולה. לקראת יום העצמאות, בחן סקר של חברת TNS את העדפות הציבור הישראלי בנושא בשר על האש. הסקר נערך עבור  "החברה הישראלת ליתר לחץ דם". השיקול העיקרי אצל מרבית השיראלים הוא הטעם ואחריו המחיר. רק 23% העידו שלערכים התזונתיים יש משקל בהחלטתם. הרשתות הזולות ביותר הן ויקטורי ורמי לוי והיקרה ביותר היא רשת מגה. 

אשר שכטר  (דה מרקר): מלחמת אוכל: "אנשים אומרים חמותי מבשלת מדהים אז אפתח מסעדה" - ונכשלים. סגירתה של מסעדת רפאל המצליחה, אחרי 13 שנות פעילות, זעזעה את ענף המסעדנות. מסתבר שרפאל לא לבד: בממוצע מסעדות שורדות בישראל שנתיים. על פי בדיקה שנערכה בדצמבר על ידי חברת  BDI-COFACEענף המסעדנות הוא הענף המסוכן ביותר בישראל. בתוך הענף חלוקות הדעות ביחס למצבו הנוכחי. חלק טוענים שהענף במצב קשה, בגלל שינויים רגולטוריים המחייבים לשלם לעובדים יותר, למשל: חובת הפרשה לפנסיה. לטענתם, מדובר בענף המחייב מספר רב של עובדים. אחרים טוענים שהמצב טוב. לטענתם הבעיה היא בסף הכניסה הנמוך לענף. החובבנים לוקחים סיכונים גדולים מדי. בין מקצוענים וחובבנים מבחינה היכולת להתמודד עם כישלונות.  

רותי לוי (דה מרקר): קניתם לילד סמארטפון באלפי שקלים? תראו על מה הוא מבזבז את הכסף. לכרבע מהילדים גילאי 6-8 יש סמרטפון. בגיל 9-11 זה עולה ל-66%. סוג הטלפון שברשותו של הילד הוא הגורם השני בחשיבותו בקביעת מעמדו החברתי, אחרי הבגדים. העיתון דה-מרקר עקב אחרי שישה ילדים של חברי מערכת, שקיבלו לראשונה בחייהם סמרטפון, אחרי שהודיעו להורים, שהם היחידים בכיתתם שאין להם מכשיר כזה. ההורים ניסו לחסוך בכסף וקנו מכשירים במחיר שבין 390 ש"ח ל-1000 ש"ח. הילדים כמעט שלא עשו שימוש ביכולות של הסמרטפון, אחרי שצילמו בימים הראשונים כמה תמונות והורידו כמה אפליקציות.  

גיל אורלי (Ynet) : כלכלת המשפחה: טכנולוגיה חוסכת לנו כסף? לא בהכרח. יותר רכישות מוצרים מתבצעות באופן מקוון. לכאורה, חיסכון כספי. באמצעות אתרי השוואת מחירים, מוצאים את מי שמוכר את המוצר במחיר הזול ביותר. באמצעות הימנעות מכניסה פיזית לחנויות, נמנעים מרכישות לא מתוכננות של מוצרים נוספים. מחקרים מראים כי אנשים הקונים באופן מקוון מוציאים ב-24.6% יותר מאנשים שקונים בחנויות. הסיבה לכך משום שהם נחשפים ליותר הזדמנויות לרכישות בסכומים קטנים. הגורם העיקרי לחיסכון בקניות הוא צרכנות נבונה ולא טכנולוגיה. 

מעין מנלה (כלכליסט): מחפשים עבודה בשירות הציבורי? אתר חדש יסייע למדינה למצוא אתכם. חוסר היציבות בתעסוקה במגזר הפרטי גורם לאנשים רבים לחפש עבודה בשירות הציבורי. בסקר שפרסם ארגון מעש בחודש אוקטובר, נמצא כי 82.7 אחוז מהאקדמאים בני 29-50 היו מעוניינים לעבוד בשירות הציבורי. במצב הנוכחי הם צריכים לשלוח קורות חיים לכל משרה שהם נתקלים בה. ארגון מעש, הארגון הישראלי להתחדשות ההון האנושי בשירות הציבורי , הקים אתר חדש המכיל קורות חיים של מועמדים איכותיים לעבודה במשרדי ממשלה. האתר נגיש למנהלי כוח האדם במשרדי ממשלה, היכולים לפנות למועמדים, ראויים בעיניהם ועל ידי כך לקצר את התהליך הביורוקרטי המייגע.

בשורה אחת:

חולמים על טיסה לאירופה ב-50 יורו? "נוסעים ציפו להוזלה דרסטית - זה לא קרה". השמיים הפתוחים לא בהכרח מוזילים מחירים.
האם פורבס צודק? כלכלת ישראל ומחירי הדיור הם בועה? פורבס חורג מהקלישאה המציגה את כלכלת ישראל כחיובית.
רשתות השיווק מכפילות את מחירי הנקטרינות  - והצרכן מצביע ברגליים. מחיר סיטונאי 4-8 שקלים. ברשתות: 12-24 שקלים.
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: לקט אינדיקטורים כלכליים לחודשים ינואר-מרץ.  
הייתי הייטקיסט היום נהג מונית. שיחה עם נהג מונית בן 60.  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio