רותי שרון - 04.06.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04.06.2017


אסא ששון (דה-מרקר): ההכנסה שלכם היא 16 אלף שקל בחודש. כמה תקבלו בפנסיה? על פי מחקר חדש של ד"ר עדו קאליר, מומחה לפנסיה ולחיסכון לטווח הארוך מהמכללה האקדמית קרית אונו, הפנסיונרים בעתיד יצטרך להוריד את רמת החיים שלהם באופן דרסטי. ככל שההכנסה של משק בית גבוהה יותר שיעור הפנסיה נמוך יותר. תא משפחתי מהעשירון השביעי, שהכנסתו הממוצעת הייתה 15.8 אלף שקל לחודש, יצטרך להסתפק ב-9,000 שקל המהווים 57% מהשכר האחרון שלו. העשירון הרביעי המרוויח בממוצע כ-9,700 לחודש יקבל כ-6,200 שקל לחודש המהווים 64% מהמשכורת האחרונה שלו. העשירון הראשון ירד מהכנסה של 4,150 ש"ח לפנסיה של 3,583 ש"ח המהווה 86.3% ממשכורתו האחרונה. תוחלת חיים ארוכה יותר ותשואות נמוכות יותר על החיסכון הפנסיוני עלולות לפגוע עוד יותר בחוסכים לפנסיה. התופעה קיימת גם במדינות מפותחות אחרות. הפיתרון עשוי להיות משכנתה הפוכה אבל פיתרון כזה ישפיע על מחירי הדירות ויותיר לדור הילדים ירושה של כמחצית דירה.  משכנתה הפוכה אינה שכיחה בישראל. המודל של משכנתה הפוכה הצליח רק באוסטרליה.

סטלה קורן-ליבר (גלובס): ראיון עם שר האוצר משה כחלון. בראיון מציג משה כחלון, שר האוצר, את תפיסת העולם שלו במגוון נושאים כלכליים וחברתיים. הוא עונה לשאלות ביחס ליוזמות ותכניות שלו כשר אוצר. הנושאים העיקריים בראיון הם: שוק הדירות לרכישה, שוק הדירות להשכרה, שכר עובדים בכלל ושכר קבוצות חלשות בפרט, השקעות הגופים המוסדיים, יחסי שר האוצר עם יו"ר ההסתדרות ומדיניות המיסוי. שר האוצר מציג תפיסת עולם חברתית ורואה את עצמו ממשיך בתפקידו הנוכחי קדנציה נוספת. 
 
יאיר קלדור (כלכליסט): היום שאחרי השופינג: כך נראית אפוקליפסת הקמעונאות שמשנה את אמריקה. זה התחיל בשנות ה-60 של המאה הקודמת. הגירה של שכבות מבוססות ממרכזי הערים לפרוורים. ויקטור גרוטר, ארכיטקט יהודי שהיגר מאוסטריה, הגה את הרעיון של קניון. במקור הוא רצה לשלב גם מרכז תרבותי, מה שלא באמת קרה. הקניונים בפרוורים חסכו מהתושבים את הצורך להגיע למרכזי הערים וגרמו לפגיעה קשה בעסקים במרכזי הערים. במשך השנים הפכו מרכזי הקניות למרכיב חשוב בתרבות האמריקאית. מעין "מקדשים" של תרבות הצריכה. הולכים אליהם גם כדי לקנות וגם כדי לבלות. היום יש משבר וקניונים נסגרים. ההערכה היא שמדובר בשינוי תרבותי וקניונים רבים נוספים יסגרו. הסיבה העיקרית לכך הן הקניות המקוונות באינטרנט. תרמו לכך גם הגידול המופרז במספר הקניונים ומשברים כלכליים המשפיעים גם על היכולת לצרוך. השינוי התרבותי אינו פשוט וקהילות רבות עשויות לההירס בתוצאה ממנו: הרשויות המקומיות לא יקבלו מיסים שקיבלו מחנויות שיסגרו בקניונים, עובדים יפוטרו, מרכזי קניות ובילוי עשויים להינטש ויצרנים וספקים יצטרכו למצוא איזון נכון בין מכירות באינטרנט וחנויות פיזיות.
 
דה מרקר (בלומברג): המדינה שעומדת לגמור לכולנו את האוכל. הכתבה עוסקת במזונם של הסינים. 1.4 מיליארד תושבי סין משנים בהדרגה את התזונה שלהם מהתזונה המסורתית לתזונה דומה לתזונה האמריקאית. כך למשל, הסינים מגדילים באופן משמעותי את צריכת הבשר שלהם. ההשלכה המידית של התהליך הזה היא השאלה: האם יהיה מספיק מזון לסינים ולאנושות כולה? ממשלת סין מודעת לבעיה ומנסה לפתור אותה. נדרש פיתרון מהיר המבוסס על טכנולוגיה. בין הבעיות המקשות על פיתרון עד כדי היותו כמעט בלתי אפשרי: שטחים חקלאיים קטנים יחסית בחוות סיניות, עסקי נדל"ן הגורמים לבניה על חשבון קרקעות חקלאיות (סין איבדה 6.2% מהקרקעות החקלאיות בשנים 1997-2008) וזיהומים של כ-20% מהקרקעות החקלאיות בסין.
 
בנק ישראל: הועדה המוניטרית  החליטה ב-29 במאי להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%. בפרסום זה מסביר בנק ישראל מדוע בחר לא לשנות את הריבית במשק. הסיבה העיקרית היא שלמרות שהאינפלציה ב-12 החודשים עלתה ל-0.7% היא עדיין מתחת ליעד. בכוונת בנק ישראל להמשיך במדיניות הריבית המרחיבה כל עוד זה יידרש עד לביסוס האינפלציה  בטווח היעד. החלטת הריבית הביאה בחשבון התפתחויות כלכליות כמו קצב הצמיחה של המשק, אינדיקטורים המצביעים על התקררות שוק הדיור, החלשות השקל מול האירו והתחזקותו מול הדולר, השיפור בפעילות הסחר העולמי והציפיה לעליית ריבית בארה"ב ולהמשך המדיניות המרחיבה באירופה וביפן.
 
דנה ירקצי (וואלה): דוח שיעור העוני: ישראל אחרונה ב-OECD בהכנסה הפנויה לנפש. מרכז טאוב לחקר מדיניות חברתית פרסם את דוח תמונת מצב המדינה לשנת 2017. על פי הדוח, רמת אי-השיוויון והעוני בישראל נותרו בין הגבוהות במדינות ה-OECD.  זאת למרות הגדלת הוצאות המדינה בתחומים חברתיים כמו בריאות וחינוך. שיעור עבודת נשים במגזר היהודי הוא בין הגבוהים במדינות ה-OECD. ישראל חולקת עם מקסיקו את המקום האחרון בשיעור ההכנסה הפנויה לנפש.

בשורה אחת:
פורסמה תוכנית להוזלה נוספת של הצהרונים: תקרת התשלום תעמוד על 650 שקל בלבד. על פי תוכניתו של חיים ביבס, גם אם יהיו תוספות, כמו חוגים תקרת התשלום לא תעלה על 785 שקלים בחודש.
דעה: אבי בר-אלי (דה מרקר): מיליארדים על רכבת שעומדת: למה? בגלל טמטום (או אולי בגלל אינטרסים פוליטיים).  
כל זכות: מעסיקים עובדים מהפריפריה? ייתכן ומגיע לכם כסף מהמדינה
שכיר בסטארטאפ או יזם - מי מרוויח יותר? המדריך המלא להצלחה בסטארטאפ.
ענקית הסחר המקוון עליבאבא  נכנסת לתחום ייצור המזון. תחום אספקת המזון לאוכלוסייה המתרבה מעסיק את ממשלת סין ואת יזמיה  הפיתרונות כוללים ייצור מזון על משטחי צמיחה בים.
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio