רותי שרון - 04.09.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04.09.2016


טלי חרותי-סובר (דה-מרקר): האוצר מציע: גיל הפרישה לנשים יעלה בתהליך שיימשך עשרות שנים. בוועדה שהקים משרד האוצר לבחינת העלאת גיל הפרישה לנשים יש מחלוקת: חלק מעונינים להעלות את גיל הפרישה ל-64 ופקידי האוצר מעונינים להעלותו לגיל 67. בשני המקרים מדובר בתהליך הדרגתי שיימשך עשרות שנים ולא ישפיע על נשים שקרובות לגיל פרישה. גם לגבי הצעת משרד האוצר של עדכון  גיל הפרישה בהתאם לעליית תוחלת החיים יש חילוקי דיעות. מוצעים שיפורים לגבי עבודת נשים בגיל מבוגר, אבל חברות הכנסת זהבה גלאון, אורלי לוי-אבוקסיס ושלי יחימוביץ חושבות שמעט מדי משאבים מופנים לטובת עבודת נשים בגילים המבוגרים. בגלל עליית תוחלת החיים אחוז הקשישים באוכלוסייה גדל ותוך 4 שנים צפוי להגיע ל-16.6%. 

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): דעה: המס החדש על בעלי דירות: כל הדרך לגהינום. מירב ארלוזורוב מתנגדת למס החדש על בעלי שלוש דירות או יותר. היא מתנגדת למס הזה משום שהוא לא צודק ולא ישים. הוא לא צודק משום שהוא אינו מתחשב בשווי הדירות: מי שיש לו שתי דירות ששווין גבוה מאד לא צריך לשלם ולעומת זאת מי שמחזיק שלוש דירות זולות בדימונה צריך לשלם, זהו מס שאינו מתחשב ברווחים (מי שלא משכיר את הדירה או משכן בה קרוב משפחה משלם כמו מי שמשכיר אותה), נגבה מראש ובנוסף למיסים שנגבים עם מכירת או רכישת דירה. הוא אינו ישים משום שיש לו מתנגדים רבים שיפנו לבית משפט וכנראה יזכו. מירב ארלוזורוב מציעה במקום זה מס מלא על הכנסות מהשכרת דירה מעל לסכום מסוים במקום מס של 10%. זהו מס צודק יותר וישים בקלות.  

עומר כביר (כלכליסט): אירופה הכריזה מלחמה על החברות החזקות בעולם. פסיקת האיחוד האירופי, שלפיה אפל תשלם רטרואקטיבית מיסים של 14.5 מיליארד דולר, משום שהסדרי המס שלה עם ממשלת אירלנד אינם חוקיים, היא יריית הפתיחה למאבק המס הגדול בהיסטוריה. החלטת האיחוד האירופי אינה סוף פסוק אלא תחילתה של מלחמה ארוכה, שתימשך שנים ועתידה לעצב את חוקי המיסוי בכל העולם ואת ההתנהלות הגלובלית של החברות הגדולות ביותר. אפל צפויה לשכור את עורכי הדין הטובים ביותר והמאבק על ההחלטה הנוכחית עשוי להימשך שנים. חברות גדולות אחרות, כמו גוגל ופייסבוק, צפויות להתייצב לצד אפל משום שהן נהנות מהטבות מיסוי דומות. ממשלת אירלנד מסרבת לגבות את המס וצפויה אף היא לתצוך באפל, משום שהסדרי המס מייצרים משרות לעובדים באירלנד. לא בטוח שממשלת ארה"ב תתמוך באיחוד האירופי משום שמדובר בחברה אמריקאית שפעלה על פי החוק במדינה בה פעלה.

צבי זרחיה ואורה קורן (דה מרקר): יום ראשון חופש: השרים אישרו סוף שבוע ארוך בישראל - 6 פעמים בשנה. הצעת החוק של ח"כ אלי כהן מכולנו אושרה על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה. המשמעות היא שההצעה תעלה לדיון בקריאה טרומית במהלך השבוע הקרוב. לפי ההצעה, כבר בשנת 2017 יצאו העובדים לסוף שבוע ארוך שש פעמים בשנה. ההצעה היא חלק ממהלך של הפחתת שעות העבודה בשבוע כך שיהיה קרוב לממוצע שעות העבודה השבועיות במדינות ה-OECD. עובד ישראלי עובד בממוצע 43 שעות בשבוע בעוד שבמדינות ה-OECD עובדים בממוצע 40 שעות בשבוע ואף פחות. במקביל להקטנת מספר שעות העבודה ינסו להגדיל את הפיריון לשעת עבודה.

אסא ששון (דה מרקר): סוף לביטוחים הכפולים: האוצר משיק את "הר הביטוח". שר האוצר, משה כחלון, והממונה על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, הודיעו כי משרד האוצר ישיק בינואר 2017 את "הר הביטוח". מדובר בממשק אינטרנטי שיציג למבוטחים את כל מוצרי הביטוח שברשותם.  המבוטחים יזדהו באמצעות מספר תעודת זהות ותאריך הנפקת הפוליסה. "הר הביטוח" כולל כ-30 מיליון מוצרי ביטוח שרכש הציבור בתחומי הרכב, הדירה, הבריאות והחיים . הוא יאפשר למבוטחים לדעת כמה כסף הם מוציאים על ביטוח ועל איזה סוגי ביטוח. הוא יסייע להם לזהות כפל ביטוח ולבטל אותו. כ-10% מהתלונות המגיעות לאגף שוק ההון בתחום ביטוח דירה או חיים עבור משכנתה קשורות בכפל ביטוח.

ניצן כהן (גלובס): בעקבות התחרות הכנסות של מיליארד שקל של פזגז בסכנה. חברת פזגז סיימה את המחצית הראשונה של השנה עם הכנסות של 498 מיליון שקל ורווח תפעולי של 111 מיליון שקל. החברה נמצאת בבעלות של חברת פז. הרווח התפעולי של פזגז מהווה כ-25% מהרווח התפעולי של פז.  שוק הגז צפוי להיפתח לתחרות בעקבות פרסום עמדתה של הרשות להגבלים עסקיים. לדעת הרשות, יש כשל שוק בשוק הגז, המציב חסמים גבוהים מדי לכניסת שחקנים חדשים לשוק. כשל השוק מחיב התערבות ממשלתית. הכוונה היא לבצע רפורמה הדומה לרפורמה בשוק הסלולר. במסגרת רפורמה כזו יוכלו צרכנים לעבור בקלות מחברה לחברה. מימושה של הרפורמה הזו, שצעדים ראשונים שלה תוקצבו בחוק ההסדרים מעמיד בסכנה את רווחיה של פזגז ובעקבות כך גם עלול להרע את מצבה של כל קבוצת החברות של פז.

בשורה אחת:
מערכת הבריאות בקריסה: נאלץ להמתין 300 יום לניתוח. אדם שהתבקש להמתין 300 יום להסרת גידול, פנה לביטוח פרטי וגילה שהגידול ממאיר.
חוק עקרות הבית יוביל לעודף בביטוח הלאומי ב-2017 - שיהפוך לגירעון ב-2024. הסדרת תשלומי עקרות הבית תאפשר להן לקבל קצבת זיקנה גודלה יותר.
צ'ינה שוב מתמודדת על כלל ביטוח, הפעם בתחפושת אמריקאית. זוהי קבוצת סריוס האמריקאית הנמצאת בבעלות סינית.
חוזרים ללימודים: למה התקציב הגבוה לא מספיק לשיפור החינוך. מספר התלמידים עולה וההשקעה בכל תלמיד נמוכה ב-40% מהממוצע במדינות ה-OECD.
בזק תשווק פיתרון אינטרנט כשר לציבור החרדי. תציע ללקוחותיה פיתרון סינון תכנים במקום הפיתרון מספקיות האינטרנט.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio