רותי שרון - 04/10/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 10/15 >> 04/10/15

חדשות כלכלת המשפחה
04.10.15

ענבל אורפז (דה-מרקר): הכירו: הסטארטאפ הישראלי שמפחיד את הבנקים. הסטארטאפ הישראלי בילגארד נמכר לחברה האמריקאית פרוספר מרקטפלייס בסכום של 30 מיליון דולר. מה שמייחד את העסקה זה לא הסכום הצנוע יחסית של הרכישה, אלא תחום העיסוק של שתי החברות. שתי החברות עוסקות בתחום של P2P של שירותים פיננסיים. תחום ה-P2P של שירותים פיננסיים הוא חלק מהכלכלה השיתופית. בתחום הספציפי של שירותים פיננסיים, ניתנים שירותים דומים לשירותי הבנקים באמצעות אתר אינטרנט או אפליקציה בטלפון חכם. כך למשל, פרוספר האמריקאית מאפשרת לאדם אחד לתת הלוואה ישירות לאדם אחר, בתיווך אתר האינטרנט. המרווח שלה נמוך בהרבה מהמרווח של הבנקים. החברה וחברות דומות לה, מהוות איום על הבנקים משום שלקוחות יכולים לקבל הלוואות בתנאים טובים יותר ולקבל ריבית גבוהה יותר על כספים שהם מלווים לאחרים. הצלחת מיזמים כאלה עשויה ליתר בטווח זמן ארוך את שירותי התיווך של הבנקים. בילגארד נקנתה על ידי פרוספר על מנת לתת שירותים משלימים באמצעות האפליקציה הסלורית שלה. בין השירותים של בילגארד: חיבור בין חשבון הבנק וכרטיס האשראי של הלקוח, ניטור חיובים והשוואתם למשתמשים אחרים והתראות על פעולות חריגות.

קרן יעקובי (Ynet): העובדים בחופשה - ומדפי הסופרים התרוקנו. בתקופת החגים יש בסופרמרקטים מחסור במוצרי מזון בסיסיים. המחסור, שהתחיל כבר בראש השנה, נמשך גם בסוכות. בין המוצרים אותם כמעט לא ניתן להשיג: ביצים, עופות טריים, בשר טרי וירקות. בימים האחרונים הוגבלה מכירת העגבניות. כך למשל, ברשת רמי לוי לא ניתן לקנות יותר מ-2 קילו עגבניות. המחסור הוסבר בחופשות עובדים בגלל החגים היהודיים והחג המוסלמי. ברשתות השיווק מעריכים שהבעיה תיפתר אחרי החגים. 

רוני זינגר (כלכליסט): תוכנית לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה -בהיקף של 500 מיליון שקל. משרד ראש הממשלה הודיע על  תכנית לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה בהיקף של חצי מיליארד שקל. בראש התכנית עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו. התכנית שגובשה היא בתחומי הבריאות, הרווחה, השירותים החברתיים והחינוך. תקציב התכנית הוא לארבע שנים. בתחם החינוך יינתן דגש על תכניות משלבות ויבוטלו תכניות מבדלות. בתי ספר שבהם אחוז גבוה של  יוצאי אתיופיה יקבלו תוספת תקציב.

רון שטיין (גלובס): דעה: סלינגר לא מאמינה בחברות הביטוח ומשנה כללים גם לבנקים. הוראות ה"עקוב אחרי הפנסיוני" אושרו בוועדת הכספים של הכנסת. ההוראות החדשות צפויות לחסוך לציבור עמלות מקסימום על חסבונות פנסיונים קטנים מסולקים. סלינגר ממשיכה במקביל לקדם את טיוטת החוזר ליישוב ולבירור תביעות של הציבור מחברות הביטוח. לדעת הכותב, הממונה על הביטוח והחיסכון הפנסיוני במשרד האוצר מנסה לדאוג לטובת הצרכנים ואינה מאמינה לחברות הביטוח. במקביל מנסה סלינגר למנוע מתן שירותי ברוקראג' ושירותי תפעול חסכונות פנסיוניים על ידי אותו גורם. המשמעות היא שהבנקים יצטרכו לבחור בין שירותי ברוקראז' לבין תפעול החיסכון הפנסיוני של בתי ההשקעות. הבנקים המשיכו לתת שירותי תפעול חסכונות פנסיוניים כפיתרון ביניים, עד שבתי ההשקעות יערכו לעשות את זה בעצמם. בפועל העדיפו בתי השקעות לתת לבנקים להמשיך לתפעל את החסכונות הפנסיונים.

סופט ניוז: בזק הולכת לנצח במאבקה לביטול ההפרדה בין חברותיה. בזק הולכת לנצח במאבק לביטול ההפרדה בין חברותיה. לאחרונה נחשפת העיסקה שמגבש משרד התקשורת עם בזק. על פי העסקה, תבוטל ההפרדה בין בזק לבין לברת הבת שלה בזק בינלאומי ובתמורה בזק תאפשר למתחרותיה שימוש בתשתית הטלפוניה הקווית שלה. חברת בזק מרוויחה רווחים עצומים מתשתית זו. בעקבות עתירה של בזק לבג"ץ עוכב ביצוע רפורמה של משרד התקשורת בטלפוניה הקווית. בג"ץ שלח את המתדיינים לנסות לגבש פשרה. עצם שליחת המתדיינים לחפש פשרה, נתפסת בבזק  כניצחון של החברה.

אופיר דור (כלכליסט): אחרי הקריירה פורשים לעבודה. יפן היא המדינה בעלת האוכלוסייה המתבגרת ביותר בעולם. 26% מאזרחי יפן הם מעל לגיל 65.  מחקרים מראים כי המשק הישראלי מפסיד מיליארדי שקלים בשנה כתוצאה משיעור העסקה נמוך של גילאי 65% ומעלה. למרות זאת לא נוקטת ממשלת ישראל בצעדים המעודדים העסקת אזרחים קשישים. הממשלה היפנית הבינה כבר בשנות ה-60 שיש להתמודד עם המגמה הדמוגרפית ולעודד העסקת מבוגרים גילאי 65 ומעלה. הממשלה היפנית מפעילה החל משנת 1974 תוכנית להעסקת מבוגרים. התכנית מבוססת על מרכזי השמה והעסקה לגילאי 60 פלוס.  מרכזי ההעסקה דואגים לעבודות לקשישים, כולל עבודות לטווח זמן קצר, גובים את התשלום ומעבירים אותו לקשישים. יפן מדורגת שישית מבין מדינות ה-OECD בתחום של העסקת מבוגרים. 68.6% מבני ה-55 עד 65 מועסקים. היא מדורגת אחרי שוייץ, נורווגיה, שבדיה, ניו-זילנד ואוסטריה.

בשורה אחת:
בנק ישראל: ריבית חודש ספטמבר ללא שינוי. הועדה המוניטרית סבורה שגברו הסיכונים להשגת יעדי האינפלציה והצמיחה.
"לא רחוק היום  שגם בשביל לזרוק שק שינה באמצע הדרך יקחו ממך אלפייה". המחירים  הגבוהים של נופש בישראל.
מחיר העגבנייה בשיא: נמכרת לצרכן בעד 16 שקל לקילו. בחודש האחרון זינקו מחיריה הסיטונאיים ב-167$.
פרשת פולקסווגן מגיעה לארץ: רשות המיסים תבדוק את ההטבות לרכבי הדיזל של החברה. במסגרת החקירה ייבדקו גם הטבות לרכבי דיזל של חברות אחרות.
בנק לאומי חויב לפצות לקוחות ב-4 מיליון שקל. במסגרת הסכם בתביעה ייצוגית בגין גביית עמלות וריביות חריגות בניגוד לחוק. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio