רותי שרון - 04.12.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04.12.2016


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): הדיל הגדול של השריפה. הכתבת מנסה להסביר מדוע מיהרה המדינה לפצות את נפגעי השריפות לפני שהוכח שהן נגרמו על ידי הצתות ומדוע התנדבו חברות הביטוח להשלים את הפיצוי לנפגעים גם במקרה של הצתות שאינן מכוסות בפוליסה. התשובה היא, שהם עושים את זה משום שזה משתלם להם. ההסבר הוא על שלושה מישורים: הדיל התקציבי, הדיל הפוליטי והדיל האנושי. ברמה התקציבית תשלום לנפגעים אינו הוצאה תקציבית משום שקרן מס רכוש היא קרן יייעודית חוץ תקציבית. ריקון חלק מהקרן מחייב הזרמת כספים אליה. כספים שאחרת היו מבוזבזים על גחמות פוליטיות. ברמה הפוליטית הסבר אפשרי הוא רצון של שר האוצר להראות שהוא מטיב עם הנפגעים. ברמה האנושית יש רצון לסייע לנפגעים אבל גם להראות להם שמי שמבוטח מקבל יותר ממי שאינו מבוטח. זהו אינטרס של חברות הביטוח: להגדיל את מספר והיקף הביטוחים.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): רק היום (ולא בזול): קנו במבצע ושלמו יותר מהרגיל. היקף הקניות המקוונות במבצעי סוף השנה האזרחית, כמו בלק פריידי, גדל אבל מחירי המוצרים לאו דווקא יורדים. מנתוני חברת פידביסור הישראלית עולה כי מחירי יותר משליש מהמוצרים שנמכרו בבלאק פריידיי ובסייבר מאנדי היו גבוהים בהשוואה למחיריהם בחודש שקדם למבצעים .לעומת זאת מחירם של כ-30% מהמוצרים ירד בהשוואה למחיריהם בחודש שקדם למבצעים. המסקנה היא שהמוכרים מנסים למכור מוצרים שמחירם עלה באמצעות מכירת מוצרים שמחירם ירד. הקונים צריכים להיזהר ולבדוק מחירו של כל מוצר על מנת להימנע מרכישת מוצרים שלא הוזלו במבצעי המכירות.

גולן חזני (כלכליסט): ראיון: אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, מרגיע: "הלקוחות לא צריכים לחשוש - הם רק ירוויחו מהרכישה". בכתבה מרואין אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, בעקבות חתימת הסכם לרכישת החברה על ידי קרן XIO. קרן XIO היא בבעלות אירפאית-סינית ומטבע הדברים עסקאות רכישת חברות פיננסיות ישראליות על ידי משקיעים סיניים, מעוררת חששות. המסר העיקרי שמעביר רביב בראיון הוא, שללקוחות החברה אין ממה לחשוש. הרוכשים הם מקצוענים ושדירת הניהול והרגולציה ישארו ישראלים. רביב מדבר גם על הפרמיה הגבוהה בעיסקה שהיא 10%-60% מעל מחיר השוק. הוא מתייחס גם למודל הייחודי בו העובדים יקבלו אופציות. מודל כזה שכיח בהיי-טק, אבל זו הפעם הראשונה שהוא מיושם ברכישת גוף פיננסי בישראל.

מוטי בסוק (דה מרקר):  השאלה ששווה מאות מיליונים: מי יקבע האם כל השריפות הן אירוע טירור? המאמר הוא אוסף שאלות ותשובות ביחס לשריפות ונזקיהן הכלכליים לאזרחים. הנזקים לאזרחים נאמדים במאות מיליוני שקלים.  מי ,אם בכלל, יפצה אזרחים שניזוקו? שאלת מפתח ביחס לפיצוי היא: האם מדובר באירוע טירור? במקרה כזה מס רכוש יפצה את נפגעי הטירור.מי שקובע האם מדובר באירוע טירור משפיע גם על אופן וסכומי הפיצוי. לרוב קובעים זאת גורמי ביטחון: משרד הביטחון, השב"כ, לוחמי האש והמשטרה. גם הממשלה מומסמכת לקבוע באופן גורף שההצתות כולן הן תוצאה של פעילות טירור. ההערכה היא שיקבע כי רק חלק מההצתות הן מעשי טירור. נפגעים שלא כתוצאה ממה שיקבע כטירור יוכלו להפעיל את הביטוח הפרטי שלהם, אם יש להם ביטוח כזה.

וולפגנג מונשאו (פיננסיאל טיימס, כלכליסט): תעודת הפטירה של גוש היורו ממתינה לחתימה באיטליה. משאל העם באיטליה עלול להביא להתפטרותו של ראש הממשלה ובעקבותיו לפרישת איטליה מגוש היורו. שלוש מפלגות האופוזיציה הגדולות תומכות בפרישה. הכישלון של האיחוד האירופי ליצור איחוד כלכלי ובנקאי מספק במשבר של 2010-2012 הביא להתחזקות מפלגות פופוליסטיות באירופה, הדוגלות בפרישה מגוש היורו. שתי המועמדות הבולטות לפרישה הן איטליה וצרפת. גורם עומק בהקשר של איטליה הוא השינויים במדד הפיריון הכולל (TPF). איטליה ירדה במדד זה ב-5% מאז 1999. גרמניה וצרפת עלו במדד זה ב-10%. יציאה של איטליה או צרפת מגוש היורו תביא לחדלות הפירעון הגדולה בהיסטוריה. מי שמחזיק באיגרות חוב של אותן מדינות יקבל את תמורתן בלירטות או פרנקים, ששערם צפוי לרדת משמעותית, במקום ביורו. בנקים שמחזיקים אג"ח כאלה עלולים לפשוט רגל. בין הבנקים הנמצאים בסיכון כזה גם בנקים גרמניים. להערכת הכותב, מרקל תעשה הכל על מנת למנוע את פרישתה של צרפת מגוש היורו. איטליה עשויה לפרוש. 

ניצה (קלינר) קסיר (כנס שדרות): האם העבודה מצאה את רווחתה? ניצה (קלינר) קסיר, עמיתה בכירה במכון החרדי למחקרי מדיניות, הציגה את הנושא בכנס שדרות ב-29 בנובמבר את הנושא. משרד העבודה עבר שינויים במהלך השנים. בתחילה היה משרד עצמאי  אחרי זה אוחד עם משרד הרווחה  ואחרי זה עבר להיות חלק ממשרד התמ"ת, שהפך מאוחר יותר למשרד הכלכלה. לאחרונה חזר להיות חלק ממשרד הרווחה והשירותים החברתיים. השאלה לאן לשייך את תחום העבודה? אינה רק שאלה ארגונית היא שאלה נורמטיבית משום שתעסוקה משליכה גם על כלכלה וגם על רווחה. תמצית ההרצאה מתארת מחקרים הקושרים בין תעסוקה לבין רווחה. בין השאר יש התייחסות להעברה בין דורית של עוני (כלומר: מתאם סטטיסטי בין מצב כלכלי של הורים לבין מצב כלכלי של ילדיהם) ולהשלכות אפשריות של קצבאות רווחה על תמרוץ עבודה או הימנעות מעבודה.

בשורה אחת:
דנמרק: סופרמרקט שמוכר מזון פג תוקף ובאריזה פגומה יפתח סניף שני בחצי שנה. המחירים נמוכים ב-30%-50%. בחסות חוק חדש למניעת בזבוז מזון.
איזו גבינה צהובה הכי זולה -תנובה, רמי לוי או שופרסל? שוק הגבינות הצהובות נפתח ליבוא. התחרות גדלה והמחירים צפויים לרדת.
בלי טיולים לחו"ל: סוכני הביטוח יתוגמלו בכסף בלבד. טיוטת תקנות חדשה מונעת הטבות לא כספיות מסוכני ביטוח. הבנקים יקבלו עמלה בגין ייעוץ על פוליסות ביטוח מנהלים. 
ראיון עם חבר הכנסת אלי כהן: "הבנקים מרכזים 92% מהאשראי בישראל. 73% בידי שלושת הבנקים הגדולים. אין מדינה אחרת בעולם עם משק חופשי ומספרים כאלה". 
בנק הפועלים מיישם איסטרטגיה חדשה בפיתוח שירותים דיגיטליים ללקוחותיו. המטרה היא חדשנות. bit הוא המוצר הראשון ששוחרר ומאפשר ללקוחות כל הבנקים העברת כספים דיגיטלית.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio