רותי שרון - 05.02.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05.02.2017

עירית אבישר ואלי ציפורי (גלובס): כך התייקרה המשכנתא ומדוע היא עלולה לעלות. על פי חישובים שערך בית ההשקעות אקסלנס עבור גלובס, הסיכון שלוקחים נוטלי המשכתנתא הולך ועולה. גם משך החזר המשכנתא עולה. עליית אורך החיים של המשכנתא מגדילה את הסיכון. בדוח היציבות הפיננסית החצי שנתי של בנק ישראל, שפורסם לאחרונה, מזהיר הבנק המרכזי, שהסיכון המרכזי ליציבות המערכת הפיננסית עלול להגיע משוק הנדל"ן. העלייה המתמשכת במחירי הדירות בעשור האחרון גרמה לעלייה במשכנתאות. בשנה האחרונה גדלה המשכנתא הממוצעת ב-8% והגיעה לסך של 680 אלף שקל. מגבלת החזר משכנתא של בנק ישראל מעמידות את שיעור ההחזר המירבי על עד 40% ובמקרים מסויימים עד 50% מההכנסה החודשית. מגבלה זו גרמה לפריסת ההלוואה לזמן ארוך יותר. באוקטובר 2015 עמד זמן ההחזר הממוצע על 20.5 שנים. בספטמבר 2016 הוא עלה ל-21.8 שנים. עלייה תלולה בריבית המשכנתאות בשנה וחצי האחרונות ייקרה את המשכנתא.כך למשל, הריבית על משכנתא לא צמודה עלתה תוך שנה ב-8% והגיעה ל-4.3%. השורה התחתונה היא ההחזרים החודשיים של משכנתאות הם בעליה תלולה של מאות שקלים.
 
סופי שולמן (כלכליסט): טבע מודיעה על מותה בטרם עת של הקופקסון. החלטת בית משפט בדלוור, ששללה מטבע את הפטנט הרביעי שלה על תרופת הדגל שלה הקופקסון, מציבה את טבע במצב בעיתי. הבעיתיות נובעת גם מגורמים נוספים:היחסים הבעייתיים שלה עם שוק ההון וההצהרות של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שיש להוריד את מחירי התרופות וולהעדיף מוצרים המיוצרים בארה"ב. הקופקסון אחראית על כ-20% מההכנסות של טבע והיא הניבה רווחים של 40 מיליארד דולר ורווח תפעולי של 25 מיליארד דולר. המרוויחה הגדולה היא המתחרה העיקרית של טבע, חברת מיילן האמריקאית, אותה ניסתה טבע לרכוש ללא הצלחה. בשונה מטבע, שמרבית הייצור שלה הוא מחוץ לארה"ב , מיילן מייצרת תרופות בארה"ב. מיילן גם מוכנה כבר עם תרופה מתחרה לקופקסון אותה היא מתכוונת להשיק באופן מידי למרות הערעור הצפוי של טבע החלטת בית המשפט. 
 
אביב גוטר (כלכליסט): שוק השכירות נכנס להאטה. על פי נתוני הלמ"ס לשנת 2016, מחירי דירות להשכרה עלו רק ב-0.6% בשנת 2016. המחירים הגבוהים מקשים על השוכרים והגידול בהתחלות בניה השפיע באופן עקיף גם על שוק הדירות להשכרה. ההאטה בעליית מחירי הדירות אינה אחידה. היא תלויה במיקום הדירה ובגודלה. בגלל מחסור בדירות קטנות של 2-3 חדרים מחירי דירות כאלה המשיכו לעלות בחלק מהישובים. בתל-אביב, ירושלים, בבאר שבע, ברמת גן ובגבעתיים המשיכו לעלות מחירי השכרת דירות קטנות. בבאר שבע עלו מחירי כל הדירות. יש מגמה של שכירת דירות בשכונות זולות או בישובים סמוכים, למשל שכירת דירות בדרום תל אביב או בבית שמש במקום בירושלים.
 
אסא ששון (דה מרקר): שערוריית קרנות ברירת המחדל: למה יש עובדים שמשלמים פי 50 דמי ניהול יותר מאחרים? לאחר קביעת קרנות הפנסיה ברירת מחדל בהן משלמים החוסכים דמי ניהול נמוכים, ביקשו מעסיקים לבצע מכרזים שלהם שישקללו שני פרמטרים: דמי ניהול ושירות. המכרזים היו אמורים להתבצע על ידי סוכן הביטוח המטפל בחברה. דורית סלינגר, הממונה על הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, נענתה לבקשתם. היא הניחה שהמעבידים לא מעונינים לפגוע בעובדים, ושתוצאות המכרזים יהיו דמי ניהול גבוהים במעט מברירת המחדל עם שירות טוב יותר. התוצאה הייתה שב-50% מאותם מכרזים נקבעו דמי ניהול מקסימליים של 6% מההפקדות ו-0.5% מהצבירה. מהתוצאות התברר שחלק גדול מהמעסיקים אינם דואגים לעובדים החלשים שלהם. דורית סלינגר ביטלה את כל מכרזי קרנות פנסיה ברירת המחדל של המעסיקים ודרשה מהם לבצע מכרזים חדשים על פי התנאים שהיא קבעה.
 
איתן אבריאל (דה מרקר): דעה: טראמפ מצטרף למלחמת המטבעות: האם הוא יטלטל גם את השקל? במשך כמעט עשר שנים נקט בנק ישראל במדיניות של החלשת השקל באמצעות רכישת דולרים. איתן אבריאל חושב שהגיע הזמן לשקול את המדיניות הזו מחדש. לדעת אבריאל, למדיניות הזו יש גם נזקים שלהם מודעים בבנק ישראל. אחד הנזקים הוא ייקור היבוא לישראל. שני אירועים שקרו לאחרונה צריכים להביא לבדיקת המדיניות של רכישת דולרים. האירוע הראשון הוא הבעת דעה כזו על ידי בכיר לשעבר בבנק ישראל. מדובר בבארי טאף שעיצב את מדיניות רכישת הדולרים בשנת 2008 ביחד עם הנגיד סטנלי פישר. טאף הוא הבכיר לשעבר הראשון המתבטא בנושא על אף שברור שיש מתנגדים נוספים להמשך המדיניות. הגורם השני הוא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. טראמפ טוען שמדינות אחרות החלישו את המטבע שלהן במתכוון וניצלו את ארה"ב, שלא הרשתה לעצמה להפחית את המטבע שלה. במילים אחרות טראמפ מצטרף ל"מלחמת המטבעות" ורומז על האפשרות של הפחתת שער הדולר. הפחתת שער הדולר עשויה להשפיע על השקל וגם על מדיניות רכישת הדולרים.
 
נורית יוחנן (Ynet): "חרדיות עובדות עם חילונים - סיפר הצלחה". מחקר ייחודי בדק את מידת השתלבותן של נשים חרדיות במקומות עבודה בהם הן עובדות עם גברים חילוניים. המחקר התבצע על ידי עובדת המכון החרדי למחקרי מדיניות יהודית מיליצקי. המחקר התבסס על עשרות ראיונות עם נשים חרדיות העובדות במקומות עבודה מעורבים בהם עובדים גם גברים שאינם חרדים. רוב הנשים החרדיות דיווחו שהן מרוצות ממקום עבודתן. הן הופתעו לטובה מנכונות המעסיקים להתאים עבורן את התנאים ואת אווירת העבודה. ממצא זה תקף הן לגבי נשים חרדיות העובדות בקבוצה במקום עבודה מעורב והן לגבי נשים חרדיות העובדות כיחידות במקום עבודה מעורב. הנשים צינו כי הבעיות איתן הן מתמודדות הן: כשרות, צניעות ואווירה המותאמת לאורח חייהן. הן אמרו שהעבודה במקום מעבודה מעורב חיזקה את הזהות הדתית שלהן.

בשורה אחת:
בתי ההשקעות החלו לפרסם את מדיניות ההשקעה בקופות הגמל בתכנית חיסכון לכל ילד. במסלול בסיכון גבוה עד 80% מניות.
מפולת ביצוא הסחורות. נתוני הלמ"ס לשנת 2016 מראים על נסיגה חמורה ביצוא סחורות. יצוא הסחורות (ברוטו) הוא הנמוך ביותר מאז שנת 2011.
שיא של כל הזמנים: 45 אלף מכוניות עלו על הכבישים. עליה של 24% במסירת מכוניות בינואר 2017 לעומת ינואר 2016.
רבעון רביעי בדויטשה בנק: הפסד של 1.9 מיליארד יורו. קנסות ב-1.6 מיליארד יורו. ההפסד הגבוה מהצפוי והקנסות הם תוצאה של התנהלות לא נאותה בעבר.
פרופסורים גמלאים ממוסדות אקדמיים אחרים עם שכר של מיליון שקל - והעסקת בני משפחה: מה קורה במכללת במכללת נתניה?   
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio