רותי שרון - 05/04/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05/04/15


מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): בריחת המוחות: כך מותרת המדינה בכל שנה על מאות רופאים ומייצאת אותם לחו"ל. במדינת ישראל קיים מחסור ברופאים. שיעור הרופאים ביחס למטופלים יורד בעקביות וצפוי להגיע בשנת 2020 ל-2.83 רופאים ל-1,000 איש. מתחת לסף המינימלי הנדרש. תופעת המחסור ברופאים היא עולמית, אבל קצב הכשרת הרופאים בישראל נמוך מקצב הכשרת הרופאים בכל מדינה מערבית. מרבית הרופאים הישראליים למדו בחו"ל. למרות המחסור במקומות לימוד בארץ, המדינה אינה נותנת תמריצים לרופאים הרבים, שנאלצים ללמוד בחו"ל. כתוצאה מכך כמחציתם אינם חוזרים לארץ.

רון שטיין (גלובס): מרס השחור: היקף הקרנות הכספיות צנח ב-11.3 מיליארד שקל. לכאורה, לא חל שינוי מהותי בהיקף השקעות הציבור בקרנות הנאמנות הכספיות. הירידה מתחילת השנה היא בכ-0.004% בלבד. כשבוחנים את השינוי בחודש מרס, רואים ירידה של 11.3 מיליארד שקלים בחודש אחד. הבריחה של הציבור מהשקעה בקרנות הכספיות נובעת מהתשואות השליליות הריאליות הצפויות בהן. התשואות מושפעות מירידת הריבית לריבית אפסית. תוסיפו לזה את דמי הניהול הגבוהים ותגיעו לצפי לתשואה שלילית. אין בריחה מקרנות הנאמנות באפיקים אחרים. הבריחה היא בעיקר לקרנות המתמחות באג"ח חו"ל שצמחו ברבעון הראשון של שנת 2015 ב-11.1 מיליארד שקל.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): דעה: אנשי קרן המטבע העולמית ראו כיצד עובדת ממשלת ישראל ונכנסו להלם. הכתבת מתארת ביקור בארץ של נציגי קרן המטבע העולמית. הנציגים הופתעו מתהליכי קבלת ההחלטות בנושאי תקציב בארץ. דיונים שבועיים בנושאי תוספת תקציב, נראו להם תמוהים . בארצות אחרות מקובל לערוך שינויים בתקציב שנתי רק במקרי חירום. מתברר כי הממשלה קובעת לעצמה יעדים תקציביים ואינה טורחת לעמוד בהם. לדעת הכתבת, דפוס ניהול התקציב בישראל, הוא אחד הגורמים לגידול העקבי בגרעון התקציבי. 

גבריאלה דוידוביץ-ויסברג (דה מרקר): הישראלים משלמים כפול מהאמריקאים והאירופאים על אסם, ויסוצקי ושטראוס. הבדיקה של העיתון יותר יסודית מהבדיקות שבוצעו לפני כמה שנים ועוררו את מחאת הצרכנים. היום מרוכזים נתונים של כל החנויות במדינה מסוימת באירופה או בארצות הברית באתרי אינטרנט. בעבר, הבדיקה נעשתה על חנויות ספציפיות בהן ביקרו הבודקים. הממצאים זהים: המחירים של מוצרי מזון ישראלים בחנויות בישראל גבוהים בעשרות אחוזים ממחירי אותם מוצרים ברשתות מזון בארצות הברית או באירופה. יצרני המזון הישראליים מסבירים את ההפרשים בתוספת המע"מ בישראל. אחרים מסבירים את הפערים באמצעות קשר רופף בין מחיר ייצור המזון לבין מחירו ובאמצעות חוסר התחרות בשוק הקמעונאי בישראל. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): מדצמבר: יבוטלו חבילות ביטוחי הבריאות. אחרי פרסום טיוטות, מפרסם משרד האוצר חוזר סופי. החל מחודש דצמבר יחול שינוי מהותי בפוליסות ביטוח הבריאות. המחירים יעודכנו כל שנתיים ובמקום חבילות ביטוח יבוטח כל מרכיב בנפרד. לטענת משרד האוצר, כיום גובות חברות הביטוח מחירים גבוהים, בגלל מקדם ביטחון, שהן לוקחות עבור פוליסות במחירים קבועים. החברות יחויבו להציג מחיר נפרד לכל מרכיב. סוגיה המצפה להכרעת שר הבריאות החדש היא ההצעה לפוליסות ניתוחים אחידות והשתתפות עצמית זהה וגבוהה יותר של המבוטחים בעלות ניתוחים.

עירן בלומברג (כלכליסט): מדריך: כך תפחיתו את דמי הניהול שאתם משלמים על הפנסיה שלכם. עירן בלומברג מנהל הפעילות של פיקס. עירן מסביר כיצד מפחיתים את דמי הניהול על פנסיה. מדובר בתהליך, המחייב הכנה מראש. התהליך כולל לימוד של דמי הניהול הקיימים והכנת תסריטים של התמודדות עם טענות נציגי השירות של החברה המנהלת את כספי הפנסיה. התסריט כולל גם פעילויות נוספות, כמו פניה לחברות אחרות המנהלות כספי פנסיה, פניה למעביד ולסוכן הביטוח.  

בשורה אחת:
מותו של הבלוג בתשלום. אנדרו סאליבן מראשוני הבלוגרים הפוליטיים והראשון שבנה מודל של תשלום עבור קריאת פוסטים. המודל העסקי כשל.
דעה: מה טוב יותר למשכורת שלכם - ציון 80 בבגרות 5 יחידות במתמטיקה או ציון 95 ב-4 יחידות?
פסטורלי במחיר מינימאלי: בית קסום במושב.
חשש מפגיעה בצמיחה: ייצוא היהלומים מתכווץ.התכווץ מתחילת השנה ב-29.6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.
חודש מרס בסלולר: גולן מנצח את הוט מוביל בנקודות. רמי לוי חוזר למשחק בגזרת המפעילים הוירטואליים. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio