רותי שרון - 05/05/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05/05/13

ראיון: טלי שמיר (כלכליסט) מראיינת את דאגלס ראשקוף: האינטרנט חיסל את העתיד. בעולם הדיגטלי האינטרנטי ועולם הרשתות החברתיות, משתנה תחושת הזמן. ההווה הוא במרכז והעתיד מתכווץ. כך לפחות חושב ד"ר דאגלס ראשקוף, חוקר תרבות נודע. ראשקוף, שתחילת שנות ה-90 היה ממבשרי מהפיכת האינטרנט, רואה היום את הסכנה שבהתמכרות להווה. אנחנו צמודים למכשירים הדיגיטליים שלנו, שלא חדלים לצפצף. את הרעיון הוא מפתח בספרו הלם ההווה (מחווה לאלווין טופלר, שכתב את הספר הלם העתיד). אחד הצעדים האישיים שביצע היה התנתקות מפייסבוק. לטענתו בתרבות היוונית העתיקה היו שני מושגי זמן: כרונוס - זמן שעון וקיירוס זמן אנושי. בעולם הדיגיטלי הממוקד בהווה, אנחנו מאבדים את מושג הזמן האנושי. אחת הנגזרות של מצב זה היא ציפייה לרווחים כלכליים מהירים. כך למשל משקיעים ממהרים למכור ניירות ערך שלא הניבו תשואות מהירות. כתוצאה מכך מתרחשים משברים כלכליים.

דעה: שלומית יהב (Ynet): העלאת גיל הפרישה? שוב הוועדים הגדולים ירוויחו. תקופת החיים לאחר הפרישה לגמלאות הוכפלה מאז שנת 1975. היום תוחלת החיים של גברים בישראל היא 79.5 (16% מחייו) ושל נשים היא 83..2 (25%). בגלל הקטנת תמיכתה של המדינה בפנסיונרים, גברים היוצאים לפנסיה בגיל 67 צריכים לחסוך מספיק עבור 12.5 שנים ונשים היוצאות לפנסיה בגיל 62, צריכות לחסוך מספיק עבור 21.2 שנים. הכותבת רואה בהעלאת גיל הפרישה של נשים פיתרון קל, שלא יפתור את הבעיה האמיתית. לדעתה הבעיה האמיתית היא הוועדים בארגונים ציבוריים גדולים, הדואגים לזכויות יתר לעובדיהם, המתבטאות גם בתחום הפנסיוני. בעיה מרכזית היא חוסר היכולת לפטר עובדים במגזר זה. לעובדים לא יעילים מוצעת פרישה מוקדמת בתנאים טובים במיוחד, לפעמים כולל מימון תקופת הביניים עד לגיל הפנסיה. משמעות העלאת גיל הפרישה, עשויה להיות הגדלת הסכומים המשולמים לאותם פורשים.     

בדיקת גלובס: מחירי הסמארטפונים ברמי לוי משתלמים. הגלובס השווה את מחירי חמישה טלפונים סלולריים ומצא דימיון לעוף: המחירים אצל רמי לוי משאירים את חברות הסלולר ואת היבואנים הרשמיים מאחור. רמי לוי שהכריז בסוף השבוע שעבר על כניסה לשוק הסמארטפונים במחירים מוזלים, אומר: "אפתח את שוק הסלולאר לתחרות כפי שעשיתי בשוק המזון". המחירים אטרקטיביים במיוחד בטלפונים חכמים של סאמסונג. כך למשל רמי לוי מוכר את הגאלקסי  S3 ב 2,140 ש"ח. ב 860 ש"ח פחות מהמחיר הרשמי של היבואן הרשמי חברת סאני. ההפרש במחירים בגאלקסי Note 2 הוא 810 ש"ח והמחיר של גאלקסי S3 מיני נמוך אצל רמי לוי ב 600 ש"ח בהשוואה למחיר היבואן. ההסבר של רמי לוי לפער במחירים הוא הסתפקות ברווח נמוך יותר. הסיבה העיקרית להפרש היא הצפה של מכשירי גאלקסי  במחיר נמוך, על ידי יבואן קפריסאי, המנסה להיפטר מעודפים גדולים.     

הילה וייסברג (דה-מרקר) זינוק של 10,000 במספר המפוטרים ברבעון הראשון של 2013. בניתוח סקר מעסיקים לרבעון הראשון של שנת 2013, שערך משרד הכלכלה, נמצא כי חלה עלייה של יותר מעשרת אלפים במספר המפוטרים (25.6 אלף לעומת 15 אלף). למעסיקים עדיין יש ציפיות שליליות ביחס לפעילותם העסקית העתידית. לעומת זאת מאזן התעסוקה (איושי משרות פחות עזיבת עובדים) עלה בהשוואה לרבעון הקודם. מאזן התעסוקה הוא חיובי: 11.4 אלף  משרות לחודש לעומת 7.3 אלף.בני פפרמן, מנהל  מינהל כלכלה ומחקר במשרד הכלכלה מסביר:"ברבעון האחרון מתקבלת תמונה של שיפור מסוים בשוק העבודה אבל  לא כל האינדיקטורים אחריהם אנו עוקבים מעידים על תמונה  ורודה. בולטים במיוחד העלייה  החדה  בפיטורים ברבעון הנוכחי וציפיות הפעילות השלילית".    

רז סמולסקי (דה-מרקר): ארנונה 2013: הרשויות מתכוננות לבחירות ומחפשות כיסים עמוקים. 91 רשויות מקומיות פנו למשרד האוצר ולמשרד הפנים וביקשו לערוך שינויים בתעריפי הארנונה. בדרך כלל, בקשות כאלה כרוכות בהגדלת הארנונה. השנה, לרגל הבחירות המוניציפליות באוקטובר הקרוב, מדובר בהפחתה ממוצעת של 11% בארנונה למגורים. הבעיה היא שאת ההפחתות מישהו אחר צריך  לשלם. הפיתרון שמצאו הרשויות הוא העלאת הארנונה על בעלי "כיסים עמוקים".  דוגמה מעניינת היא בנקים: ההעלאה הממוצעת המבוקשת בארנונה על סניפים היא 21%. לעומת זאת על משרדי הנהלות בנקים (שאותם אפשר לנייד לרשות אחרת) ביקשו הוזלה ממוצעת של 14%. רשויות בפריפריה ביקשו  הגדלת תעריפים של 84%-113% לחברות תשתית דלק ותקשורת. הבעיה היא שאותן חברות יגלגלו את ההעלאה בארנונה על הצרכן הסופי: תושבי העיר

אסף גילעם (כלכליסט): קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים השיגו תשואה של 3% ברבעון. הרבעון הראשון של שנת 2013 היה מוצלח מבחינת קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים. קרנות הפנסיה רשמו תשואה ממוצעת של 2.96%. פוליסות וביטוחי המנהלים הוותיקות השיגו 3.04% בממוצע ופוליסות ביטוחי המנהלים החדשות (משנת 2004  ואילך) השיגו תשואה ממוצעת של 2.86%. תשואה זו גבוהה מהתשואה הממוצעת של קרנות ההשתלמות וקופות הגמל שהייתה 2.6%. הסיבה העיקרית לתשואות הגבוהות היא העליות בשוקי המניות בעיקר בחו"ל אבל גם בארץ. ההערכה היא, שמדובר ברבעון יוצא דופן ושתשואה של 3% לרבעון לא תימשך לאורך זמן.   

בשורה אחת:
טעות אקסל אכן יכולה לעלות ביוקר.  
מדיניות הרווחה של דנמרק יצאה משליטה .
ארגון ידידותי לאופניים - מגלגלים רווחים
מהפיכה בחינוך האקדמי? האישה שקיבלה אתכם לסטנפורד
ששינסקי: 30 מדינות כבר שינו חוקי מיסוי בדיעבד. התנאים השתנו.   

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio