רותי שרון - 05.06.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05.06.2016


עמירם ברקת (גלובס): "ישראל מגרדת את המיתון. אנחנו קרובים אליו מאד". בנק הפועלים חתך את תחזית הצמיחה ל-2016 מ-2.8% ל-2.2%. פרופ' ליאו לדרמן, הכלכלן הראשי של הבנק, מעריך שישראל קרובה מאד למיתון. נהוג להוריד מהצמיחה את שיעור גידול האוכלוסייה. בישראל גידול האוכלוסייה השנתי הוא כ-2%, כך שלמעשה ההערכה היא שהצמיחה הצפויה בשנת 2016 היא צמיחה אפסית. בנק הפועלים הוא הגוף הראשון המקטין את תחזית הצמיחה לשנת 2016. ההערכה המוקטנת נובעת מגידול נמוך של 0.8% בצמיחה ברבעון הראשון של שנת 2016 והערכה שגם ברבעון השני יהיה גידול נמוך. למשרד האוצר אין עדיין תכנית לעידוד צמיחה. סימוני המיתון מגיעים בעיתוי גרוע למשרד האוצר, שיצטרך להתמודד עם שני אתגרים תקציביים: קיצוץ עמוק הצפוי בשנת 2017 ותקציב דו-שנתי המחיב הגדלת מקדמי הזהירות בשנה השנייה.

עירית אבישר (גלובס): השוק רותח: הערכות משכנתאות בכ-5 מיליארד שקל במאי. הקצב הגבוה של נטילת משכנתאות נמשך גם בחודש מאי. לפי הערכות במערכת הבנקאית, במהלך החודש נלקחו משכנתאות ביותר מ-4 מיליארד שקל, בדומה לממוצע של 12 החודשים האחרונים. נתון זה, שהיום הוא הנורמה, נחשב לפני שנה לחריג.  בחודשים. האחרונים עלתה רמת המרווחים והעמלות התיקרו. בנק לאומי ובנק הפועלים החליטו למקד את האשראי שלהם בשווקים אחרים ובנק טפחות-מזרחי הגדיל את שליטתו בשוק. בענף אומרים שהציבור לא מתרשם מתכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר. מגמה נוספת היא הקטנת היקף מחזור משכנתאות. אלה שרצו למחזר עשו זאת בחודשים קודמים. 

מיקי פלד (כלכליסט): יצוא הסחורות מתרסק, אבל יצוא השירותים הוא זה שצריך להדאיג. קטר יצוא הסחורות של ישראל - יצוא ההיטק והתרופות - התרסק ב-32% (במונחים שנתיים) בשלושה החודשים האחרונים, כך עולה מחישובים חדשים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ההערכות הן שמדובר בירידה ביצוא של אינטל וטבע, אבל נראה שהירידה היא בגלל מחזור עסקים ולא בעיה מובנית במשק הישראלי. כאשר מסתכלים על נתוני יצוא שירותים מתקבלת תמונה מלאה יותר של הרעה במשק הישראלי.  בשנה שעברה עמד מאזן הסחורות והשירותים של ישראל על עודף של 8.5 מיליארד דולר. מאזן הסחורות היה שלילי. מאזן השירותים עמד על עודף של 12 מיליארד שקל. בחודשים פברואר-מרץ ירד יצוא השירותים (לא כולל סטארטאפס) ב-4.1% במונחים שנתיים. יצוא השירותים העסקיים ירד ב-6.7% במונחים שנתיים. המשך המגמה עלול לגרום להאטה במשק הישראלי. 

אלירן רובין (דה מרקר): בנק חדש בישראל: "בשבועות הקרובים נשיק את פפר". המאמר מציג את תפיסת שירותי הבנקאות העתידיים של של תמר יסעור, ראש החטיבה לחדשנות דיגיטלית בבנק לאומי. יסעור חושבת שהכלכלה השיתופית אינה מהווה איום ממשי לעתידם של הבנקים. לדעתה האיום העיקרי הן חברות ההיי-טק הגדולות גוגל, פייסבוק, אפל ואמזון. חברות אלה שולטות במידע רב על הלקוחות ועשויות להשתמש בו, אם וכאשר תהפוכנה גם למתווכות בטרנזזציות כספיות.יסעור אומרת שבשבועות הקרובים ישיק בנק לאומי את הבנק הדיגיטלי פפר. פפר יהיה בנק שכל שירותיו ניתנים ממכשירם ניידים. הוא מיועד למשתמשים שחווית המשתמש חשובה להם יותר מגובה העמלות. יסעור רואה בפפר כצעד להבטחת קיומו של בנק לאומי לטווח ארוך משום שבנקאות העתיד תהיה דומה לו. 

עדי דברת-מזריץ (דה מרקר):הישראלים רוצים רק מזון בריא: "אפילו מבצע של חומוס ונקניקיות ב-4 שקלים לא עבד". עכשיו זה ברור מגמת מזון בריאות אינה טרנד חולף. לפי נתוני רשתות השיווק, שנאספו על ידי דה מרקר, מתחילת השנה היו עליות חדות במכירות מוצרים הנחשבים בריאים וירידות חדות במכירות מוצרים שהיותם בריאים מוטלת בספק. מכירות החומוס המוכן ירדו ב-14% ומכירות הנקניקיות ב-25%. מכירות בשר מעובד ובשר מיושן ירדו ביותר מ-20%. הרשתות הפסיקו להחזיק בשר מיושן (קפוא) ובמקומו הן מציעות למכירה בשר טרי. מכירות דגים טריים עלו ב-40%. את החומוס והסלטים המוכנים החליפו טחינה גולמית (עלייה של15%) והסלטים המצוננים של ירקות טריים (עליה של 11%). המגמה בישראל היא בעקבות מגמה דומה בארה"ב. המגמה היא קניית מזון טרי מיזמים קטנם מקוריים ואוטנתים, ללא ריבוי מתווכים, במקום מזון מוכן ברשתות שיווק.

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): דעה: ספין הפנסיה של ליברמן וכחלון. 
הכתבה עוסקת בדרישת ישראל ביתנו להעלות את הפנסיה לעולים מיעוטי יכולת. לדעת הכותב, הבעיה היא אמיתית אבל אין רצון אמיתי לפתור אותה. מה שמטריד את כחלון ואת ליברמן הוא החשש מפני בחירות מוקדמות. במקרה כזה מצבן של שתי המפלגות לא טוב. כחלון התמקד במערכת הבחירות שלו בהורדת מחירי הדירות. בתקופת כהונתו כשר אוצר הם עלו ב-8%. למרות שברור לחלוטין שהבעיה אינה פתירה בטווח קצר, יש לה השלכות על מפלגת כולנו, שצפויה להפסיד שלושה מנדטים. כחלון חושש משבירת מסגרת התקציב. נושאים כלכליים לא מעניינים את ליברמן. התוצאה היא פשרה שתיתן לפנסיונרים עניים תוספת נמוכה מכדי להיות משמעותית.

בשורה אחת:
הקבלנים נגד כחלון: "אנחנו לא רוצים שמחירי הדירות ירדו? שכחו שמי שספסר את הקרקעות היא מדינת ישראל". הממשלות האחרונות הן אלו שהעלו את מחירי הדירות.
עובדי גלובס יבקשו לפתוח לדיון פומבי את הליך שיתוף הפעולה עם וואלה. הועד מתנגד לכוונת גלובס לאפשר לוואלה להדפיס עיתון בבית הדפוס של גלובס.
מאמר באנגלית: הדנים לא עובדים שעות נוספות. דנמרק היא המדינה המובילה בעולם באיזון בין עבודה ופנאי. היא גם המדינה השנייה באיחוד האירופי בפרודוקטיביות בעבודה.
הפסדי ענק למגדל: חצי מיליאד שקל ברבעון הראשון. ההפסד הגדול ביותר מבין חברות הביטוח. ההפסד בגלל העברת כספים לעתודות. 
בצרפת רוצים שגוגל תשלם מיסים. משטרת צרפת פשטה על משרדי גוגל בפריז במסגרת חקירה משותפת שלה ושל רשות המיסים. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio