רותי שרון - 05/07/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 07/15 >> 05/07/15

חדשות כלכלת המשפחה
05/07/15

 

לילך ויסמן, הדי כהן (גלובס): אתם תשפטו: זה מתווה הגז שמטלטל את הפוליטיקה בישראל. המאמר מסכם את עיקרי טיוטת המתווה של הסכם הגז. מוצגות הנקודות העיקריות, כשלגבי כל אחת מהן מוצגים הרציונל והביקורת. השינויים המבניים הם מכירת חלקה של דלק במאגר תמר, תוך שש שנים, דילול אחזקתה של נובל במאגר תמר ומכירת המאגרים כריש ותנין. בתחום הפיתוח והיצוא יוקדם יצוא הגז ממאגר תמר למצרים, השותפות בתמר לא יקבלו הטבות מס על הקמת צנרת ליצוא למצרים והמדינה תאפשר לנובל אנרג'י לדחות את פיתוח מאגר ליוויתן בכשנה וחצי. חברות הגז יוכלו לבחור בשתי אופציות למחיר הגז. שתי האופציות מתבססות על מחירים עתידיים. האופציה הראשונה היא "אופצית האב הישראלי" המבוססת על מחיר בסיס (כ-5.3 דולר ליחידת אנרגיה) עם שלושה מסלולי הצמדה אפשריים. האופציה השנייה היא חוזה ברנט הטוב ביותר הקיים היום במשק עם מחיר רצפה ומחיר תקרה. 

ליאורה הירשהורן (כלכליסט): לפח או למגירה? מדריך הניירת המלא. הכתבה עוסקת בשמירת מסמכים כלכליים. לגבי כל סוג של מסמך מפורטים המסמכים הנכללים בו ומוצע זמן שמירה שלו. הייחוד של המאמר הוא בכך, שמוסבר גם לצורך מה נשמרים המסמכים. דוגמה: מסמכי עבודה כוללים: תלושי שכר, טפסי 106, טפסי 191, מכתבי פיטורין  מכתבי קידום, מכתבי הכשרה וחוזים. סיבות לשמירה: תלושי שכר עשויים להידרש להוכחה שהשתכרתם. עשויים להידרש בהקשרים של  משכנתה, ביטוח לאומי וקבלת הלוואות. מכתבי קידום עשויים לסייע בקבלת מקום עבודה חדש. יש לשמור חוזים עד לפיטורים. תלושי שכר במשך שנתיים וטפסי 106 לתמיד.

שושנה חן (Ynet): כמה עולה לטפל בבן משפחה סיעודי? הכתבה עוסקת בהתמודדות משפחה עם מצב בו אחד מבני המשפחה, לרוב אחד ההורים, הופך לסיעודי. להתמודדות אספקטים כלכליים ואספקטים אחרים, למשל: כיצד לדאוג לרווחת החולה? מדינת ישראל מפגרת יחסית למדינות אחרות בהתייחסות למי שמטפל בבן משפחה סיעודי.הדבר בא לידי ביטוי במתן פחות זכויות למטפל. בישראל הוא מקבל שישה ימי מחלה לשימוש במקרה של בן משפחה חולה. הדילמה המרכזית היא: האם להשאיר חולה סיעודי בבית או להכניסו למוסד סיעודי? בעיה מרכזית נוספת היא מיצוי זכויות החולה הסיעודי מול הגורמים המבטחים. קיימים שלושה רבדים של ביטוח: המוסד לביטוח לאומי, שירותי שב"ן של קופות חולים וחברות הביטוח. הקריטריונים שלהם אינם אחידים.

אקונומיסט (דה מרקר): העולם לא ערוך להתמודדות עם המיתון הגדול הבא. הכתבה מציגה את המצב הנוכחי של כלכלות המדינות העשירות בעולם, שרובן נמצאות במצב רחוק מאופטימלי. למרות זאת לדעת מחבר המאמר, הכלכלות העשירות ניצחו את הדפלציה והכאוס, שהתחילו במשבר בשנת 2008. עם זאת הכלכלה העולמית מתמודדת עם איומים רבים, מסאגת הכלכלה היוונית ועד לשווקים התנודתיים בסין. הכלכלה בארה"ב נמצאת בצמיחה החל משנת 2009 גם בכלכלות אחרות יש מקום לאופטימיות, כך למשל, בגוש היורו האבטלה יורדת ויפן צמחה ב-3.9% ברבעון הראשון של השנה. הבעיה העיקרית היא שמשבר עלול להתרחש והבנקים המרכזיים כבר השתמשו כמעט בכל הכלים שיש להם להתמודדות עם משבר 2008. אם וכאשר יתרחש משבר, לא יהיו להם כלים להתמודד איתו.

מיכל רז-חיימוביץ ודפנה הראל-כפיר (גלובס): טסים לחו"ל? גלובס בדק איזו חבילת סלולר הכי משתלמת. מחירי שיחות מחו"ל לארץ ומהארץ לחו"ל עדיין יקרים בהשוואה למחירי השיחות בארץ ובהשוואה פרופורציונאלית למחיר הטיול בחו"ל. גלובס בדק והשווה בין ההצעות של החברות השונות. בלטה לטובה גולן טלקום  שמאפשרת ללקוחותיה לשלם בלי צורך להגדיר מראש חבילה, עליה משלמים גם כשלא מתקשרים. בחלק מההצעות יש להחליף את כרטיס הסים לכרטיס סים של חברה מחו"ל. השורה התחתונה היא, שההצעות של החברות הקטנות, כמו גולן טלקום, רמי לוי והום סלולר, זולות משמעותית מההצעות של החברות הגדולות. ללא מעורבות ולחצים של הצרכנים, המחירים ימשיכו להיות גבוהים.

סוכנויות הידיעות (דה מרקר): הזהב החדש: המשבר ביוון גרם למשקיעים לחפש מקלט במטבע הדיגיטאלי ביטקויין. על רקע של החרפת משבר הפיננסי בין יוון ונושיה, היה זינוק של 300% בהיקף הרכישות של ביטקויין באירופה. מחיר הביטקויין קפץ תוך חמישה ימים  ב-7% והתקרב לשער של 260 דולר. זהו השער הגבוה ביותר מאז חודש מרץ. על פי העיתון פיננסיאל טיימס, העליה נבעה מביקוש מוגבר של משקיעים המחפשים מפלט לכספם. מחיר הזהב דווקא ירד במעט. האם המשבר הפיננסי ביוון מאותת, שבעתיד הביטקויין יהווה חלופה לזהב עבור משקיעים בעיתות משבר?


בשורה אחת:
להעלות את גיל הפרישה, אבל בשכל. נדרשת תכנית ויסקונסין משופרת לאנשים מבוגרים.
חוק דמי האבטלה לעצמאים אושר פה אחד בקריאה טרומית.
כסף לא ממריץ עובדים, משמעות במקום העבודה כן! זו דעתו של טים קלי, מנטור ויועץ אסטרטגי מארה"ב.
כמה מרוויחים בהיי-טק  בישראל? הנתונים נחשפים. צפו בטבלת שכר כוללת.
חבית בלי תחתית: בתל-אביב משלמים על בירה יותר מברוב הערים בעולם.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio