רותי שרון - 06/01/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06/01/13


מיכל רז חיימוביץ: חוקי הצרכנות שייקלו עליכם ב 2013. ביטול דרישה ל"החזר הטבה" מלקוחות שביקשו להתנתק מהחברה הסלולרית. מחירון ההטבה כפי שקבעה החברה הוא מן הסתם גבוה בעשרות אחוזים ממחיר מכשיר הטלפון בשוק. בכך, יוסר החסם האחרון למעבר בין חברות סלולר. דוח חשבוניות שנתי מרוכז אודות חיובים של עסקאות מתמשכות (המשולמות בהוראת קבע או בכרטיס אשראי). הפירוט יישלח לצרכנים בחודש מרץ בכל שנה ויכלול תשלומים ששולמו ומועד פירעונם הוא עד 31 בדצמבר של שנת הכספים שחלפה. קץ לסחבת בהחזרת כספים, בית עסק צריך להחזיר טעויות גביה תוך 4 ימים בלבד. עבור סכומים נמוכים מ 50 ש"ח יועבר זיכוי בחשבון החודשי. ייאסר מהיום יבוא או שיווק מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי חיים. התוצרת האורגנית תסומן בתו שיאפשר לצרכנים לוודא שאכן רכשו מוצר אורגני. עוד ייכנסו לתוקף תקנות של משרד החקלאות המסדירות ביקורת משלב הייצור ועד שלב המכירה של התוצרת האורגנית מן החי (ביצים, בשר, עופות ועוד). התו הרשמי יאשר כי התוצרת עומדת בתקנים.

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג: איפה באינטרנט תשיגו תחפושת במחיר שפוי. 10 אתרים. פורים בסוף פברואר. הורים מנוסים יודעים שהחיפוש אחר התחפושת המושלמת צריך להתחיל כבר עכשיו. מחירי התחפושות עולים מדי שנה, למרות מחאות צרכניות. אתרי מכירות רבים בעולם פותחים צוהר לעולם של אפשרויות לתחפושות יקרות וזולות, לילדים ולמבוגרים כאחד. "במקום ללכת לחנות, להסתובב עם עוד עשרות ילדים והורים ולקנות תחפושת שיש לעוד שלוש בנות בכיתה לפחות, החלטנו לשבת ביחד ולחפש באינטרנט תחפושת מקורית". גילת שבתאי, מנהלת קבוצת הפייסבוק e-ma-bey, המונה כ-3,000 חברים, מנסה להנהיג תרבות קנייה חכמה וזולה יותר בקרב הורים: "הקבוצה נוצרה כדי לעזור להורים שאין להם זמן לעשות סקר מחירים". מומלץ לחפש את התחפושת שרוצים באתרים המתמחים, ולאחר מכן לחפש אותה באתרים זולים יותר. באתר כמו eBay מומלץ לקנות ממוכרים שמדורגים כ-Top Seller. חשוב מאוד לקרוא את ביקורות הגולשים על התחפושת.

סמי פרץ: הסודות של בנקאים מצליחים. או, איך בנק יהב הוא הזול ביותר בעמלות (אין עמלות). הנה שלושה כללים שיהפכו אתכם לבנקאים מצליחים: לעולם אל תתנו אשראי לטייקונים, העסיקו עובדים צעירים, והתמקדו בלקוחות שכירים שעובדים במקומות מסודרים, רצוי עם קביעות עד הפנסיה. מכאן - השמים הם הגבול. לא רק שתהיו בנקאים מצליחים, אלא גם תוכלו להיות תחרותיים ולהציע ללקוחות שלכם תנאים הוגנים, ריביות סבירות ועמלות לא גבוהות. במילה אחת: בנק יהב (אופס, שתי מילים). המפקח על הבנקים דוד זקן, קובע כי בנק יהב הוא הבנק הזול בישראל בתעריפי העמלות שלו. כמעט בכל השוואה שהיא, יהב יצא אטרקטיבי יותר. האם מדובר בבנק משוכלל במיוחד? לא. גדול במיוחד? ממש לא. דיגיטלי וממוחשב לעילא? בכלל לא. אז מה בכל זאת יש לו? מיקוד בכ-200 אלף לקוחות פרטיים, שכירים ומשקי בית.

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג: להתלבש לעבודה בחצי מחיר: זה הזמן להעשיר את המלתחה בלי לפשוט את הרגל. מבצעי סוף העונה ברשתות האופנה יצאו לדרך בימים האחרונים. אמנם עדיין לא הגיע "הפיינל סייל", אבל בכמה מהרשתות כבר מציעים מבחר פריטים בהנחות משמעותיות, של יותר מ-50%. "אנחנו מתחילים את סוף העונה הרבה לפני שאר העולם, וכך יוצא שבמדינה חמה כמו שלנו מחצית הפריטים נמכרים במחירי סוף עונה לפני השיא שלה". אחת הרשתות הראשונות שפותחות את מבצעי סוף העונה היא קסטרו, שמציעה ללקוחותיה הנחות סוף עונה כבר בתחילת דצמבר. ברשתות קסטרו, זארה וסליו, המחירים בסוף העונה צונחים באופן חד עוד יותר, ושם באותם סכומים תוכלו לרכוש כמה פריטים שיגוונו את המלתחה העסקית שלכם.

שאול אמסטרדמסקי: הטרנד החדש והמסוכן: המכורים לאשראי: שעבדו את הפנסיה, קבלו מטבח חדש. כשההוצאות גבוהות מההכנסות באופן כרוני, יש שתי דרכים להתמודד: הראשונה היא לקצץ בהוצאות. הדרך השנייה היא לחיות מאשראי, ולהפסיד את העתיד. כמו סמים אחרים, גם האשראי מגיע בהתחלה בזול, והשימוש בו עושה לך טוב. אבל - וזה אבל משמעותי בדיוק בשביל מי שלא מצליח לסגור את החודש - לאשראי יש מחיר. המחיר הזה אינו נמוך כלל וכלל, אלא שמרבית האנשים שמשתמשים באשראי אינם מודעים לו. הציבור הישראלי חי על אשראי, ואין לו מושג כמה הוא משלם עליו, ומה המשמעות של זה. ההלוואות שגופי הפנסיה מחלקים לחוסכים שלהן גדלות בקצב מואץ. ההסבר המיידי לכך הוא שלהלוואות הללו יש יתרון צרכני משמעותי ומפתה עם ריבת אטרקטיבית. אין בישראל מעקב ברזולוציה גבוהה אחר חובות משקי הבית. הרגולטורים שרויים בעלטה. ובעיקר כי הרגולטורים המפקח על הבנקים והמפקח על הביטוח מתמדקים ביציבות הבנקים וחברות הביטוח, ולא בחוסנן הפיננסי של בתי האב.

אליצפן רוזנברג: מה יקרה למחירי הדיור ב- 2013 ? המאמצים שנעשו בשנתיים האחרונות, למתן את הזינוק במחירי הנדל"ן, צפויים להשפיע כנראה רק בעוד שנה ואולי אף יותר. איילת ניר, פסגות: "המחירים צפויים להמשיך ולעלות גם ב-2013". מינהל מקרקעי ישראל עושה מאמצים גדולים לשחרר קרקעות, ברם אולם, את השינוי הזה אנחנו לא נרגיש ב-2013. איילת מעריכה כי בשנה הקרובה לא יהיה מספיק היצע לשוק. לוי יצחק מפנה אצבע מאשימה לראשי הרשויות המקומיות:  "הם לא מוכנים לתת אישור למספר חדרים קטן". "אם לא יהיה איזשהו מצב של מיתון, המחירים יישארו אותו דבר. אם כן יהיה מיתון - תהיה לנו ירידה של 2%-5%".

דניאל שמיל: המחירים יירדו? אלפי מכוניות יד שנייה עומדות ללא דורש. 2012 היתה שנה קשה לכל מי שניסה למכור מכונית משומשת. חברות הליסינג שיחררו לשוק המשומשות את המכוניות שרכשו ב-2010, שהיתה שנת שיא בענף הרכב. אלא שאז התברר להן כי אין מספיק ביקוש למכוניות משפחתיות. כולם רוצים מכוניות קומפקטיות וחסכוניות בדלק. כדי למכור את המכוניות, ערכו חברות הליסינג מבצעים רבים, שלוו באחוזי הנחה נדיבים, ופתחו סניפים רבים למכירת המכוניות האלה. זמן המכירה של מכוניות בשוק הישראלי עולה בהדרגה. למשפחתיות לוקח חמישה שבועות להימכר. מחירי המשומשות ירדו השנה בשיעור מתון יחסית של 9.5%-12%. המכירות בשוק עדיין חלשות, ונראה כי ב 2013 הוא יוצף. זאת, משום שבשנה הקרובה אמורות להשתחרר לשוק מכוניות רבות מדגמי 2011. "הביקוש יעלה בעיקר למכוניות חסכוניות, כמו קטנות והיברידיות". השחיקה לא תתחיל בחודש הבא, וזאת בשל עליית המחירים של המכוניות החדשות.

בשורה אחת:
מתארגנת קבוצת רכישה: המטרה: דמי ניהול של 0.5% בילין לפידות. עד עכשיו נאספו 7,284,000 ש"ח.
וועדת המשנה: להגדיל את שיעורי הפנסיה בקיבוצים ל 40%. לייסד כלי פנסיוני שיאפשר להפקיד כספים.
עונת הציד ברשות השידור: דפיקה בדלת, שיערוך שרירותי של חובות, התחזות, איומים, שכ"ט וצווי עיקול.
למה אין בישראל בנק שפועל ללא מטרות רווח? היכן הם איגודי האשראי

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio