רותי שרון - 06.08.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06.08.2017


סופי שולמן (כלכליסט): הקריסה של טבע: כך נראית אוניה שדולפת מכל הכיוונים. הדוח הגרוע במיוחד של טבע לרבעון השני הוא תמונת ראי של הדוח הטוב של חברת אלרגן האירית. מה שמעיק על טבע הוא בדיוק מה שמאפשר לאלרגן לפרוץ קדימה. זוהי המשקולת של חברת אקטביס, שאלרגן מכרה לחברות טבע. החולשה בשוק התרופות הגנרי והתגברות התחרות מעידים שרכישת אקטביס הייתה מהלך שגוי. מנית טבע נפלה ב-20% אחרי התוצאות הרעות ברבעון השני.בנוסף לחברת אקטביס, טבע נפגעת מהתחרות המתגברת בשוק הגנרי וזאת עוד לפני תחילת התחרות עם תרופת הדגל של טבע קופקסון. טבע תפטר 2,000 עובדים יותר מהמתוכנן ובניגוד למה שהיה בעבר במשך שנים ארוכות: הפחתת דיווידנד ויציאה ממדינות במקום המשך התרחבות למדינות נוספות.

נירית כהן (גלובס):גיוון מגדרי טוב גם לשורת הרווח. הכתבה עוסקת בגיוון מגדרי בעבודה, כלומר: העסקת נשים בתנאים דומים לגברים ושילובן בתפקידי ניהול. הטענה המרכזית במאמר היא שזה לא רק יותר צודק אלא גם מביא לתוצאות עסקיות טובות יותר. במאמר שפורסם ב-Scientific American נטען שהמפתח להבנת ההשפעה החיובית בהיבט העסקי הוא גיוון דיעות וגישות. גיוון כזה מביא לפתרונות טובים יותר כאשר אנשים מתכנסים בקבוצות על מנת לפתור בעיות. במאמר מצוטטים מחקרים נוספים התומכים באותה טענה. עולם העבודה המודרני התומך באיזון בין החיים  הפרטיים והמשפחתיים לבין הקריירה, מקל על עבודת נשים.

אסא ששון (דה מרקר): הלהיט של האוצר מאכזב: כמה גייסה קופת הגמל להשקעה? האוצר השיק את קופות הגמל להשקעה על מנת להסיט כספים משוק הנדל"ן הרותח לחיסכון. התוצאה מאכזבת: קופות הגמל להשקעה גייסו רק 1.5 מיליארד שקל שבלאו הכי לא היו מיועדים להשקעה בשוק הנדל"ן. הכתבה עוסקת במגרעות של קופות הגמל להשקעה ההופכות אותן למוצר השקעה לא אטרקטיבי. אחת מהן היא הצורך בנזילות מידית, משום שניתן לפדות את הכספים בכל רגע ולכן רוב המשקיעים אינם חוסכים לפנסיה. כתוצאה מכך אין השקעה בנכסים לא נזילים מחוץ לשוק ההון. מוצר מתחרה, פוליסת חיסכון, של חברות הביטוח, משקיע גם בנכסים לא נזילים.

שוקי שדה (דה מרקר):  שחיקת שכר וחוסר יציבות: ענף ראיית החשבון על פרשת דרכים. צעדי התארגנות של עובדים במשרדי ראיית החשבון הגדולים לא הצליחו, למעט המשרד הגדול ביותר, ארנסט אנד יאנג. ההצלחה הביאה לחתימת הסכם קיבוצי בענף ראיית החשבון לראשונה בתולדות הענף. ניסיונות ההתארגנות של העובדים הם סימפטום למצב החמור של ענף ראיית החשבון. מספר בעלי הרישיונות הוכפל בעשר השנים האחרונות אבל היקף העבודה נשאר דומה להיקף שהיה. הבעיות העיקריות בתחום הן: בחינות הסמכה קשות במיוחד, עבודה של מתמחים כמעט בתנאי עבדות ושכר נמוך הממשיך לרדת. לעומת זאת יש ותיקים המרוויחים שכר גבוה במיוחד. חלקם כמו רקפת רוסק-עמינח.עברו לתחום הניהול.

מיכאל רוכוורגר (דה מרקר): שאול אלוביץ בדרך להסדר חוב עם הבנקים: ימכור מחצית מהשליטה בבזק. קבוצת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ (90%) חייבת לבנקים 1.2 מיליארד שקל. הבנקים מנהלים מגעים אינטנסיביים עם קבוצת יורוקום ביחס להסדר חוב. הצורך בהסדר חוב נוצר בגלל חקירת הרשות לניירות ערך ביחס לעסקאות בעלי עניין יורוקום-בזק-YES ו YES-חלל תקשורת. בעקבות העסקאות ירדה מנית יורוקום ב-50% ושוויה של החברה הוא אפס או שלילי. יורוקום מחזיקה בשרשור 10% ממניות בזק. העסקה המסתמנת להסדר חוב כוללת מכירת 50% ממניות בזק על ידי שאול אלוביץ. בנוסף לכך צפויה מכירת בית יורוקום ומימוש חברות תפעוליות של יורוקום.

טלי חירותי-סובר (דה מרקר): בניגוד לתחזיות האימה: זה מה שקרה לאלפי העובדים שפוטרו מחברות הסלולאר. תחזיות האימה בעקבות הרפורמה בשוק הסלולאר דיברו על אלפי מובטלים שיעלו,את שיעור האבטלה בארץ. בסקירה השבועית של הכלכלן הראשי במשרד האוצר הוא התמקד בנושא זה. המסקנה שלו היא, שמרבית המפוטרים מחברות הסלולאר מצאו עבודה והשכר החציוני שלהם בעבודה החדשה היה נמוך רק ב-3% משכרם החציוני לפני הפיטורים. הרפורמה הורידה את החשבון החודשי הממוצע מ-145 שקל בשנת 2009 ל-64 שקל בשנת 2016. החיסכון המצטבר למשקי הבית בשש השנים האחרונות כתוצאה מהרפורמה נאמד ב-13 מיליארד שקל.
 
בשורה אחת:
הטבות מס לרכב עם מערכת בטיחות אוטונומית: 2,500 ש"ח. ההטבה תיכנס לתוקפה בשנת 2018. הטבות המס נותנות העדפה למערכות אוטונומיות על פני מערכות שרק מתריעות. 
השליטה בבנק איגוד על המדף, מזרחי טפחות מתעניין - והמניה קופצת. עסקה כזו תבסס את מעמדו  של מזרחי טפחות כבנק השלישי בגודלו במדינה..
הרשות לפיתוח התיישבות הבידואים מעבירה 450 מתושבי אום אל חירן לחורה:בניגוד לרצונם וללא תוכנית בניין עיר מסודרת. .
ביטוח אובדן כושר עבודה - נקודות למחשבה..על ההבדלים בין ביטוח א.כ.ע עיסוקי לאובדן כושר עבודה בקרנות פנסיה..
העסקה הגדולה בהיסטוריה של הספורט: ניימאר הודיע לברצלונה - אני עוזב. הברזילאי עובר לפריס סן ז'רמן בסכום של 222 מיליון יורו.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio