רותי שרון - 06/09/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/07/09

 

כלכליסט: ספר התקציב גרסת כלכליסט. בספר התקציב יש יותר מ-1,000 עמודים. הוא מחולק לחוברות. כל חבר כנסת מקבל ארגז שבתוכו כל החוברות. לא פלא שחברי כנסת אינם מסוגלים להבין על מה הם מצביעים. במאמר מנסה העיתון כלכליסט לפשט ולתמצת את התקציב באופן מובן לקוראים. החלוקה הבסיסית במאמר היא לשמונה לשוניות: הכנסות, ביטחון, חינוך, בריאות, רווחה, ארנונה וגרעון. בלחיצה על לשונית אפשר להגיע למידע מפורט יותר בנושא. 

גלובס: בדיקה: איזה בנקים שוחטים אתכם בעמלות ניירות ערך? הבנקים חויבו לאחרונה על ידי בנק ישראל לפרסם את העמלות שהם גובים על ניירות ערך.מדובר בעמלות ביצוע (קניה ומכירה של ניירות ערך) ובדמי ניהול. לגבי כל עמלה יש תעריף רשמי ותעריף הנגבה בפועל אחרי הנחה. המאמר משווה בין העמלות בפועל. מהניתוח עולה תמונה ברורה: הבנקים הגדולים גובים עמלות ביצוע ודמי ניהול גבוהים יחסית לבנקים הקטנים (למעט בנק מסד). הבנקים הגדולים, לאומי והפועלים "לא סופרים" את הבנקים האחרים ומניחים שהלקוחות ימשיכו לעבוד איתם גם אם יגבו עמלות גבוהות יותר. 

 
רון שטיין (גלובס): סלינגר רוצה איחוד חשבונות בפנסיה: בשוק מבקרים: "היא באמוק". במסגרת השינויים במבנה שוק הפנסיה יוזמת המפקחת על הביטוח דורית סלינגר שני צעדים, שמטרתם לאפשר איחוד חסכונות פנסיוניים של אותו חוסך. הצעדים מיועדים לטפל בבעיה של מספר רב של חשבונות חיסכון פנסיוניים מוקפאים. קיימת תמיכה גורפת בצעד הראשון מכונה "רפורמת עקוב אחריי". "עקוב אחריי"  מחייב קרן פנסיה לבדוק האם למצטרף חדש יש קרנות פנסיה נוספות ולדווח לו על כך. אם הוא מעוניין בכך, לאפשר לו לאחד אותם עם החיסכון החדש. הצעד המשלים, המבצע איחוד כמעט אוטומטי זוכה לביקורת חריפה של גורמים בשוק הפנסיוני.

אריק מירובסקי (דה מרקר): אלה לא הזוגות הצעירים  - אלה ההורים. במשך שנים התעלמו הרשויות מהנוהל המוכר והטבעי שבמדינה בה השכר נמוך ומחירי הדירות גבוהים, אי אפשר לרכוש דירה ללא עזרת ההורים. מחקר קטן שערך האוצר, מצא שההון העצמי הראשוני של רבים מהזוגות הצעירים הרוכשים דירות,  מגיע מההורים. בעקבות כך עלה באוצר רעיון לבטל פטורים ממס שבח גם במקרים בהם אנשים מחזיקים בדירה יחידה.  הצדקה לכך היא הפערים החברתיים בין אלה שלהוריהם יש כסף לעזור להם לקנות דירה לבין אלה שלהוריהם אין מספיק כסף על מנת לעזור להם. להורים זה הספיק. הם המריצו את ילדיהם לקנות דירות קטנות, רצוי בתל-אביב, לפני שהאוצר יבטל את הפטור ממס. 

דניאל שמיל (דה מרקר): מי ידפוק מונה לגט טקסי? שוק המוניות עבר מהפיכה כשגט טקסי השתלטה על השוק. לקוחות צעירים מעדיפים להזמין מונית באמצעות האפליקציה של גט טקסי ולא דרך הטלפון. חברות עסקיות זוכות לתעריף מוזל מגט טקסי ולכן גם הן משתמשות בשירותיה. ניסיונות של חברות מוניות מסורתיות להתאגד ביחד ולהשתמש באפליקציה מתחרה נכשלו.  המתחרה העיקרית היא ענקית שיתוף ההסעות אובר. המודל העסקי שלה המבוסס על הסעות על ידי נהגים שאינם נהגי מוניות מקצועיים, אסור על פי חוק בישראל. החברה נאלצת לגייס בישראל נהגי מוניות מקצועיים. 

תומר ורון (כלכליסט): חדווה בר: "נפריד את חברות כרטיסי האשראי משני הבנקים הגדולים בלבד". חדווה בר, המפקחת החדשה על הבנקים בבנק ישראל, חשפה את תוכניתה להגברת התחרותיות בשוק הבנקאי. בכוונתה להפריד את חברות כרטיסי האשראי משני הבנקים הגדולים. מדובר בהפרדת חברת ישראכארט מבנק הפועלים והפרדת חברת לאומי קארד מבנק לאומי. בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי הראשון יורשו להמשיך להחזיק בחברת כ.א.ל. 

 
בשורה אחת:
שר הרווחה חיים כץ הורה למוסד לביטוח לאומי למחוק חובות של אזרחים בהיקף של מיליארד שקל.
כבר לא ניטרלים: השוויצרים נלחמים באפל. השעון החכם של אפל מאים על שוק השעונים היוקרתיים.
כחלון מתכנן להוריד את המע"מ ל-17% כדי להאיץ את הצמיחה.
עוד מתחרה באינטרנט: 019 מציעה ספק ותשתית החל מ-72 שקל לחודש.  
עוזבים מקום עבודה? כך תתכוננו לשינוי בהכנסות

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio