רותי שרון - 06/10/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06/10/13


אשר שכטר (דה-מרקר): שוק המשכנתאות המשתולל מנציח פערים ומערער את החברה הישראלית. מחירי הדירות בישראל הם הגבוהים בעולם המערבי, במונחי מספר משכורות הנדרשות לרכישת דירה. עליית מחירי הדירות גבוהה מעליית השכר. התוצאה גידול במשכנתאות וגיידול ברמת הסיכון, שלווים לא יעמדו בהחזר. זה יותר מדיור: המצב בשוק הדיור הוא חלק מהגדלת הפערים בחברה הישראלית בין אלה שיש להם לבין אלה שאין להם. הבעלות או חוסר בעלות על דירה גם משקפת מצב כלכלי וגם משקפת בעיה של אלה שאולי לא יוכלו להחזיר את התשלומים, אם וכאשר תעלה הריבית במשק או יקטנו הכנסותיהם. במאמר מרואיינים מומחים המציגים היבטים שונים של המצב, למשל: התייקרות דירות במרכז גבוהה מאשר התייקרות דירות בפריפריה. זוגות לא יעברו לפריפריה בהיעדר תשתיות, כגון: תשתית תחבורה שתאפשר להם להגיע למקום עבודה במרכז או לקבלת שירותים רפואיים במרכז. דוגמה נוספת: האינדיקטורים לסיכון המשכנתאות מציגים את המצב באור אופטימי מדי. הם אינם כוללים הלוואות, שלוקחים הורים על מנת לעזור למימון רכישת הדירה של ילדיהם.    

ירון דרוקמן (Ynet): הלמ"ס חצי מבני 65 ומעלה בלי הסדר פנסיה. מנתוני הלמ"ס שפורסמו לכבוד יום הקשיש (1.10.13) עולה כי רק ל 46% מבני ה 65% ומעלה שאינם מועסקים, יש הסדר פנסיה. 97% מאלה שאין להם הסדר פנסיה מתקיימים מקצבאות המוסד לביטוח לאומי או מקצבאות של מוסד ממשלתי אחר. ההוצאה הממוצעת של משק בית של קשישים היא 10,353 ש"ח לחודש. הוצאה זו קטנה מההוצאה הממוצעת למשק בית  שהיא  13,967 ש"ח. אבל ההוצאה הממוצעת לנפש של קשיש כמעט כפולה מההוצאה הממוצעת לנפש של משק בית. ככל שגדל הגיל, גדל אחוז הנשים באוכלוסיית הקשישים. אחוז הקשישים באוכלוסייה גדל. עם קום המדינה רק 4% מהאוכלוסייה היו בגיל 65 ומעלה. היום אחוז הקשישים באוכלוסייה מתקרב ל-10%.    

מוטי בסוק (דה מרקר): ברשות המיסים מעריכים: גביית המיסים השנה ב 4.5 מיליארד שקל מעבר ליעד. ההערכה מבוססת על שיעור הגבייה בחודשים האחרונים והערכת גבייה בחודשים הבאים. הגבייה עשויה להגיע ל 239 מיליארד שקל או יותר, בהשוואה ליעד של  234.5 מיליארד שקל. הכוונה היא להעמיק את הגבייה בשנים הקרובות, כשהדגש הוא על מלחמה בהון השחור. לצורך כך רשות המיסים קיבלה תוספת של יותר מ 1,000 עובדים. יעד הגבייה לשנת 2014 הוא 257.6 מיליארד שקלים. .    

מעין מנלה (כלכליסט): אכלתם היום בצהריים בחוץ? זה יכול לעלות לכם 9,000 שקל לשנה. אחד הסעיפים המשפיעים על מאזן כלכלי של משפחה, הוא הוצאת כסף על ארוחות בשעות העבודה. מסתבר שלבחירה לאכול בחוץ במקום להביא אוכל מהבית, יש משמעוות כלכלית: 9,030 ש"ח  לשנה בממוצע, במשפחות המלווות כלכלית על ידי ארגון פעמונים. אם מוסיפים לזה גם קפה ומאפה בבוקר זה עשוי להגיע למעל 13,000 ש"ח לשנה. נתונים דומים נמצאו גם בסקרים במדינות אחרות. בסקר שערכה חברת ןיזה בארה"ב נמצא גם נתון מדאיג: בעלי המשכורות הנמוכות מוציאים יותר מ 20% יותר מאשר בעלי המשכורות הגבוהות. 

עמית טסלר (גלובס): למה כדאי לכם לקנא ביועצי ההשקעות בבנקים? בעוד יועצי ההשקעות שאינם עובדים בבנקים מתקשים למצוא עבודה, ולכן  65% מבעלי רישיון הייעוץ בישראל, החליטו להתלות או לבטל את רישיונם ולחפש תעסוקה אחרת, נהנים יועצי ההשקעות בבנקים מיציבות תעסוקתית. התוצאה היא שמרבית מ  3,836 היועצים המחזיקים ברישיון ייעוץ, מועסקים על ידי הבנקים. חלק גדול מהציבור משתמש בשירותי הייעוץ החינמי של הבנקים. הבעיה היא שקיימים הרבה ניגודי אינטרסים בין פעילות היועץ ופעילויות אחרות של הבנק. כך למשל, אם היועץ ממליץ למכור ולקנות מניות, הבנק מקבל עמלות. ניגודי האינטרסים נקראים סבסוד צולב והם כוללים גם יחסי תן וקח בין בנקים ובתי השקעות.   

ארי פסובסקי ומיקי פלד (כלכליסט): למה הכל צומח חוץ מהמשכורת שלנו. הכתבה עוסקת בפער ההולך וגדל בין צמיחת הכלכלה והשכר הממוצע של העובדים. בישראל  היה הגידול בשכר הריאלי בשנות ה80 כמעט זהה לעליה בתוצר. בשנות ה 90 הגידול בתוצר היה פי 5 מהגידול בשכר ובשנות ה 2000 פי 18. אין מדובר רק בישראל אלא בתופעה כלל עולמית. נתוני ה OECD מראים דשדוש דומה בשכר כמעט בכל המדינות החברות בארגון. נתונים מהמדינות המתפתחות מראים התפתחות חמורה יותר באותו כיוון. ה OECD חושב שהמשך מגמה זו "עשויה לערער את הלכידות החברתית". המשמעות היא שהמעסיקים לוקחים לעצמם נתח גדול יותר מהגידול בתוצר ונותנים לעובדים נתח קטן יותר. קיימים הסברים רבים לתופעה. בין ההסברים עליית הפערים ברמת השכר בין כלל האוכלוסייה לבין בעלי השכר הגבוה במיוחד, שינויים בשווקים הפיננסיים המאפשרים למעסיקים לקבל תשואה על ההון לא באמצעות השקעה בעבודה והיחלשות ארגוני העובדים. המומחים המרואיינים לכתבה חלוקים בדעותיהם ביחס לשאלה: האם יש סיכוי לשינוי במגמה?   

בשורה אחת:
האם הקעקועים שעל גופכם יפגעו לכם בקריירה? 
החיים בסנדוויץ'  - "אני עורכת דין בהכשרתי בעלת תואר שני, אבל מוכרת לחמים בדוכן בקניון" . 
לומדים שקר כלשהו  ומתבכיינים: "הדור האבוד" מפונקים ומאשימים את כולם חוץ מעצמם. 
השוק השחור הגדול ביותר ברשת נסגר: הביטקוין  צנח.  
זו הסיבה שבגללה מחירי המכוניות לא יעלו מהיום.     

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio