רותי שרון - 06.11.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06.11.2016


גיל קליאן ודרור רייך (כלכיסט): חקירה בארה"ב נגד טבע וחברות תרופות אחרות בחשד לתיאום מחירים. לפי פרסומים בארה"ב מתקימת חקירה בארה"ב של 12 חברות תרופות, ביניהן חברת טבע, בחשד לתיאום מחירים. החקירה עשויה להסתיים בכתב תביעה עד סוף שנה זו. יש סיכוי גבוה לכתבי אישום נגד בכירים בחברות. מדובר בתיאום מחירים של תרופות גנריות לאחר סיום הפטנט הבלעדי של יצרנית התרופה המקורית. לאחר מועד זה, אמורות חברות התרופות הגנריות להתחרות עם יצרן התרופה המקורית ולגרום להורדת המחירים. מהמחיר הגבוה לאחר תיאום מחירים נהנים יצרנית התרופה המקורית ויצרניות התרופות  הגנריות. 

יובל אזולאי (גלובס): לשכת העצמאים לכחלון: מס דירה שלישית - פגיעה אנושה. בפניה לשר האוצר משה כחלון מזהיר רועי כהן, נשיא להב (לשכת העסקים והעצמאים) כי תזכיר החוק המוצע מתעלם ממגזר העובדים העצמאיים. לעצמאיים אין בכלל פנסיה או יש פנסיה נמוכה והדירות שרכשו מהוות לגביהם מקור הכנסה בהגיעם לזיקנה. כהן מביא את נתוני הלמ"ס משנת 2012 על פיהם ל-42.3% מהעצמאיים אין הסדר פנסיוני בהשוואה ל-18% מהשכירים. סקר הלמ"ס מראה גם כי 36.4% מהעצמאים השתכרו פחות משכר המינימום. נתוני סקר למ"ס משנת 2015 מראים כי שיעור העצמאיים המחזיקים דירה שניה (31.2%) גבוה כמעט פי 2 משיעור השכירים (18.3%). שיעור העצמאים גילאי 60-64 המחזיקים דירה נוספת הוא 41% לעומת 19% מהשכירים באתה קבוצת גיל. 

עו"ד שירה נוחומוביץ (כלכליסט): דעה: האם צריך לדווח על נישול מירושה? כשיש צוואה אפשר לפנות לרשם הירושות ולבקש צו קיום צוואה.ברגע שהרשם מוציא צו כזה הצוואה ממומשת. עד עכשיו לא חייב החוק להודיע ליורשים פוטנציאלים, שהם מנושלים על פי הצוואה. כך למשל, אדם שיש לו מאהבת יכול להכין צוואה שבה הוא מוריש למאהבת את כל רכושו ואינו מותיר דבר לאשתו וילדיו. רשם הצוואות מפרסם בעיתון רשימה של בקשות לצו ירושה. אם האישה והילדים לא ראו את המודעה בעיתון, הם לא יספיקו להתנגד לקיום הצוואה בזמן. בחודש אוגוסט נעשה שינוי דרמטי בסעיף 14 לתקנות הירושה. מעתה יורשים מחויבים להודיע ליורשים פוטנציאליים על קיומה של צוואה. לדעת הכותבת, אין די בשינוי זה, משום שהוא פותר רק מקרי קיצון כמו דוגמת המאהבת לעיל. המקרים השכיחים יותר הם נישול חלק מבני המשפחה, למשל: נישול אחד הילדים. במקרים אלה אין חובה להודיע למנושלים.

אסא ששון (דה מרקר): תביעה של מיליארד שקל: אבי המשפחה מת - פסגות שמרו את הכסף לעצמם. שני אחים הגישו תביעה יצוגית נגד פסגות. עשר שנים אחרי שאביהם נפטר התגלה להם כי אביהם היה מבוטח בפוליסת ביטוח חים קבוצתית בכלל ביטוח, שנרכשה על ידי פסגות. התובעים טוענים כי חברת הביטוח לא הודיעה להם על הכספים המגיעים להם ושמרה לעצמה את הכסף. לאחר שגילו שמגיע להם כסף פנו לחברה, שהודיעה להם שהתביעה התישנה אחרי שלוש שנים. התביעה היא בהמשך לתביעה יצוגית שהוגשה נגד פסגות בשנת 2012 ובה הושגה פשרה. בתביעה בשנת 2012 מתח בית המשפט ביקורת על מנהגה של פסגות לשלוח מכתב אחד לכתובת הנפטר. השופט טען, שלא בהכרח מי שמתגורר בדירה אחרי הפטירה הוא היורש ועל החברה היה להודיע ליורשים.

ז'אנן בסול (דה מרקר): זה אמנם קשה, אבל אפשר להגיע לפנסיה בהיי-טק. עובדי היי-טק מובגרים רבים מוצאים את עצמם ללא עבודה או מחוץ לתחום. למרות זאת יש אנשים השורדים בעבודה בהיי-טק גם בגיל מבוגר. על פי נתוני משרד הכלכלה עולה כי בשנת 2011 היו 38% מעובדי ההיי-טק בגיל 25-34 לעומת 28% מהעובדים במקצועות אחרים בני אותה קבוצת גיל. רק 11.4% מעובדי ההיי-טק היו בגיל 55-64 לעומת 18% במקצועות אחרים. למרות זאת גם ענף היי-טק מתבגר, אם כי בקצב איטי יחסית לענפים אחרים. משנת 2007 ועד שנת 2012 הייתה ירידה בשיעור הצעירים ועליה בשיעור העובדים גילאי 35-44. המכשולים העיקריים בפני עובדים בגיל מבוגר בהייי-טק הם: קצב שינוי מהיר של הידע, שעות עבודה רבות ולא שגרתיות, פירמידת ניהול צרה, שינויים גלובליים ושיטת גיוס "חבר מביא חבר". קושי מהותי של עובדים בגיל מבוגר הוא מציאת מקום עבודה חדש.

אורי חודי (גלובס): אושרה הצעת חוק לפיצול בתים צמודי קרקע ליחידות דיור. ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה הצעת חוק פרטית של ח"כ אלי כהן מכולנו. על פי ההצעה הראת שעה התקפה לחמש שנים תתיר פיצול נכס צמוד קרקע למספר יחידות דיור. הפיצול לא ידרוש היתר מהוועדה המקומית ובעל הנכס יהיה פטור מהיטל השבחה. להצעת החוק שלושה סייגים: גודל הנכס המקורי הוא מעל ל-120 מ"ר, יחידת דיור חדשה היא בגודל של 60 מ"ר לפחות, בעלת כניסה נפרדת ותכלול שירותים, ומטבח והדירה תושכר בשוק החופשי ולא לבן משפחה.

בשורה אחת:
הבחירות בארצות הברית: אפל מחכה לטראמפ סיסקו לקלינטון. אילו חברות ירוויחו מבחירת קלינטון ואילו מבחירת טראמפ.
רעידת האדמה של הפינטק. משלוח כותנה היסטורי שנשלח מארה"ב לסין.
מחקר: להיות אושיית רשת -סגולה לאריכות ימים. חוקרים מצאו מתאם בין פעילות ברשתות חברתיות לבין אורך חיים, בדומה לפעילות חברתית בעולם הממשי.
ירושלים ענייה יותר: ירדה לאשכול השלישי בדירוג הרשויות של הלמ"ס. סביון וכפר שמריהו בראש. באשכול התחתון רשויות בידואיות וביתר עילית ומודיעין עילית.
"בלי שירותים בלי מטבח ובקור" - רופא שמתגורר בחניה באשקלון. 
 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio