רותי שרון - 06/12/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06.12.15


מיקי פלד (כלכליסט): המוח ועני. מחקרים קוגניטיביים רבים מראים, שעניים מקבלים החלטות כלכליות טובות פחות מאלה שמצבם הכלכלי טוב יותר. ההחלטות הטובות פחות מרעות עוד יותר את מצבם היחסי. לאחרונה מתרבים המחקרים הטוענים כי יש גם הבדלים במבנה ובגודל המוח בין עניים למבוססים. בשנת 2016 צפוי להתחיל מחקר שאפתני שינסה לבחון את הקשר בין התפתחות המוח של ילדים לבין מצבה הכלכלי של משפחתם. קבוצת פסיכולוגים, סוציולוגים וחוקרי מוח תבחר 1,000 אמהות טריות עניות מכל רחבי ארצות הברית. ל-500 מהן ינתנו 333 דולר לחודש במשך שלוש שנים. 500 האחרות יקבלו 20 דולר לחודש. תמורת התשלום תבאנה האמהות את ילדיהן לבדיקות תקופתיות וסריקות מוחיות תקופתיות. הבדיקות צפויות לבחון את הקשר בין התפתחות המוח לבין המצב הכלכלי. למסקנות הניסוי עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על מדיניות הרווחה. מובילת המחקר, הד"ר קימברלי נובל מאוניברסיטת קולומביה, חושבת שהמחקר הנוכחי עשוי לגלות קשר סיבתי. כל המחקרים הקודמים לא הגיעו למסקנה ביחס לגורם להבדלים: האם העוני פוגע בהתפתחות המוח או אולי מי שמוחו התפתח פחות נותר עני בגלל זה? 

בנק ישראל: משרד הבינוי בשיתוף המפקח על הבנקים מקדם מהלך לעידוד מיחזור הלוואות משכנתה לזכאים. משרד הבינוי, בשיתוף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, מקדם מהלך של עידוד פרעון מוקדם או מיחזור של משכנתאות לזכאים. עד שנת 2012 עמד שיעור הריבית לזכאים על 4% צמוד למדד. היות שמאז 2012 ירדה הריבית באופן משמעותי והיות שפרעון מוקדם של הלוואות המדינה, אינו כרוך בעמלת פרעון מוקדם, גדלה באופן ניכר כדאיות הפרעון המוקדם של אותן הלוואות. על מנת לחסוך ללווים את ההוצאות הגבוהות, נבנה מסלול מיוחד לפרעון מוקדם של אותן הלוואות. המסלול נבנה בשיתוף שישה בנקים: לאומי, הפועלים, מזרחי-טפחות, דיסקונט, הבינלאומי ואיגוד. הבנקים יתנו את ההלוואות החדשות בתנאים טובים יותר מהמשכנתאות הקודמות כמפורט במאמר. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): מסתמן: עצמאיים יחויבו להפריש לפנסיה ויזכו להקלות. לכלכליסט נודע שועדת הכספים צפויה לאשר בקרוב הצעת חוק של חבר הכנסת אלי כהן מכולנו. על פי הצעת החוק, יחויבו עצמאיים להפריש לפנסיה. היום מחויבים רק שכירים להפריש לפנסיה. חובת ההפרשה לפנסיה תחול רק שנתיים לאחר פתיחת העסק. בנוסף לכך יחויבו עצמאיים להפריש לפנסיה רק אם ההכנסה החודשית שלהם היא מעל 4,500 ש"ח. החובה להפריש לפנסיה תחול עד להכנסה בסך 9,500 ש"ח. עצמאי המרוויח 5,130 ש"ח יחויב להפקיד 100 ש"ח והפנסיה החודשית שלו צפויה להיות 224 ש"ח בחודש. על הכנסה של 6,630 ש"ח יחויב להפקיד 400 ש"ח לחודש. הפנסיה החודשית שלו צפויה להיות 1,503 ש"ח. עצמאי שהכנסותיו 9,260 ש"ח יחויב להפקיד 926 ש"ח והפנסיה החודשית שלו צפויה להיות בסך של 3,732 ש"ח.עצמאיים יזכו להטבות מס בהתאם לגובה ההפקדה הפנסיונית שלהם. כך למשל, עצמאי המכניס 9,360 ש"ח יזכה להטבת מס בסך של 311 שקל.

אושי שוהם-קראוס (Ynet): קואו-קפיטליזם: קפיטליזם עם שיתוף פעולה. בעידן של הרשתות החברתיות וכלכלת השיתוף בני האדם לא מפסיקים להיות אגואיסטים, אבל הם הרבה יותר אמפטיים לצרכים של אחרים. בעידן הזה קשה יותר להסתיר מידע ואנשים מוכנים פחות לקבל תופעות שהיו בעבר. היחיד כבר אינו נמצא לבדו מול חברה גדולה, אלא יכול להשתמש בשיתוף עם אנשים אחרים מולה. כותב המאמר מגדיר את המצב החדש בשם קואו-קפיטליזם. המושג קואו-קפיטליזם נהגה  על ידי החוקר נועם מנלה. זוהי וריאציה חדשה של קפיטליזם. בכל זאת לא חל שינוי מהותי במצבם של פרטים. החוקר דירק הלבינג, שואל: אם הפרטים הפכו ליותר אמפטיים מדוע החיים לא הוגנים יותר? תשובתו של הלבינג היא שעל מנת לקדם שוק חופשי מוצלח יותר יש צורך במודלים חברתיים חדשים, המתאימים לרשתות חברתיות וכלכלה שיתופית. המודלים החברתיים הקיימים מתאימים למשחקי סכום אפס ולתחרות בין אגואיסטים מושלמים. בהמשך המאמר מוצג מודל תיאורטי כזה: הולוקרטיה והולורכיה.

רוני לינדר-גנץ (דה מרקר): שני משרדי ממשלה בורחים מאחריות והאזרח מפסיד. אחת ההמלצות הפשוטות והזולות של ועדת גרמן הייתה הקמת אתר אינטרנט, שיאפשר למבוטחים לדעת אילו ביטוחים בריאותיים יש להם.  מאגר הנתונים של אתר כזה היה צריך להכיל את כל ביטוחי הבריאות של כל האזרחים, כולל ביטוחי בריאות פרטיים וביטוחי שב"ן של קופות חולים. אזרחים שהיו ניגשים למידע הנוגע להם היו יכולים לאתר בקלות ביטוחים כפולים וביטוחים מיותרים ולחסוך בהוצאות. בינתיים התחלפה ממשלה ויעל גרמן כבר אינה שרת הבריאות. בינתיים בורחים משרד הבריאות ומשרד האוצר מאחריות בנושא. נראה כי הדרך להקמת אתר אינטרנט כזה תארך עוד כמה שנים.

אלדד אברהם (כלכליסט): דעה: מה צריך להטריד אותנו במיזוג גולן טלקום וסלקום? לדעת כותב המאמר, אנחנו צריכים להיות מוטרדים מניגוד הענינים של שר האוצר כחלון, ללא קשר לדעתנו על המיזוג עצמו. ההישגים הפוליטיים של מפלגתו של כחלון הושגו בזכות רפורמת הסלולר של כחלון בתפקידו כשר התקשורת. ברור שכחלון מעוניין לשמר את הרפורמה.מיזוג סלקום וגולן טלקום מחסל למעשה את הרפורמה ומחזיר אותנו לשוק בשליטת שלוש חברות סלולריות: סלקום, פרטנר ופלאפון. כפי שכחלון נמנע מלהתייחס לנושא מתווה הגז, היה עליו להימנע מהתייחסות למיזוג החברות הסלולריות, בגלל ניגוד אינטרסים. נושא מיזוג החברות הוא בסמכותם של משרד התקשורת ושל הממונה על ההיגבלים העסקיים. גורמים אלה צריכים לקבל את ההחלטה. יש הסבורים שהרפורמה שגויה ונכשלה והמיזוג הינו רק הודאה בכשלונה. הדבר הנוסף שצריך להטריד את כולנו הוא שחברת גולן טלקום לא עמדה בהתחייבות לפריסת אנטנות ואפילו העלימו עין מפירוק אנטנות, על מנת לשמר את התחרות. בשנת 2013 גולן עמדה בדרישה של אנטנות המכסות 20% משטח המדינה.במקום לעמוד ביעד של 40% משטח המדינה בשנת 2015, החברה פירקה אנטנות בכ-600 אתרים וחסכה עלויות תפעול של כ-90 מיליון שקל בשנה. ירידת המחירים היא רק צד אחד של המשוואה. הצד השני הוא פיגור בתשתיות תקשורת עליו ישלם הציבור כלו בעתיד.

בשורה אחת:
משתכרי שכר מינימום זכאים לדמי ניהול מינימליים בחיסכון הפנסיוני. על פי הצעת חוק של ח"כ מיכל בירן ועומר בר לב. 
הונאות שצריך להיזהר מהן לקראת גל קניות בחגים. לא רק אתם מחכים לימי ה-Sale באינטרנט . גם ההאקרים.
התמריצים החדשים בגוש היורו. חמשת הצעדים שעליהם הודיע הבנק המרכזי של אירופה.
פגיעה קשה בשוק האשראי: חוק חדלות הפרעון החדש מבטל את המבחן החשוב ביותר לקביעת חדלות פירעון.
למרות התנודתיות: בנק לאומי ממליץ למשקיעים לקנות מט"ח. חשיפה לא מבוטלת דווקא מקטינה את הסיכון לאורך זמן.

 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio