רותי שרון - 07.01.2018
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07.01.2018

רון שטיין (גלובס): סלינגר: מכירת ביטוח  - רק לאחר בירור אם אין כפל ביטוחי. טיוטת חוזר שהוציאה דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון והביטוח, מסמנת את סוף התופעה של כפל ביטוחי בביטוחי פרט המעניקים פיצוי. על פי הטיוטה תהליך מקדים לביטוח יכלול בדיקה ב"הר הביטוח" האם יש לאותו מבוטח ביטוח באותו תחום? ברשות שוק ההון הודיעו שהם אוסרים על סוכני ביטוח למכור מוצר ביטוח לאדם המחזיק ברשותו מוצר זהה, אלא אם כן  הודיע על רצונו בכפל ביטוח. כיום יש מקרים רבים בהם סוכני ביטוח מוכרים למבוטחים מוצרים זהים למוצרים שברשותם ויוצרים כפל ביטוח. עוד נקבע בטיוטה, שחברות הביטוח ישלחו מידע למבוטחים באמצעים דיגיטליים (דואר אלקטרוני או SMS). מידע בדואר ישלח רק למבוטחים שיבקשו זאת. כמן כן, גופים המנהלים קופות גמל יצטרכו לשלוח צ'ק לבעל הקופה בגובה הסכום בקופת גמל שהצבירה בה היא עד 1,350 ש"ח.

אליצפן רוזנברג (Ynet): טסים לחופשת חורף? תראו כמה אתם משלמים על הביטוח. על פי הערכות בענף התיירות, כ-45 אלף ישראלים צפויים לצאת במהלך החורף לחופשת סקי באירופה. מספר היוצאים עלה עקב מדיניות "השמיים הפותחים" ובגלל טיסות הלואו קוסט. היעדים הפופולאריים ביותר הם האלפים הצרפתים (50%), איטליה ואוסטריה. יש כאלה הטסים גם למזרח אירופה. עלות החופשה במזרח אירופה נמוכה הרבה יותר. עלות שבועית של חופשת סקי בבולגריה היא 719 יורו לאדם. עלות שבועית של חופשה מוזלת בצרפת או איטליה היא כ-1,100 דולר לשבוע. הכתבה מתמקדת בביטוח. הפער בהצעות ביטוח עלול להגיע ל-400%.. מחיר ביטוח לחופשת סקי של שבעה ימים, הכולל גם איתור וחילוץ, ספורט חורף, ביטול וקיצור  נסיעה וביטוח כבודה נע בין 25 דולר בחברת AIG ל-85.8 דולר בחברת הראל. גורמים נוספים כמו גיל המבוטח ומצב בריאותו משפיעים על גובה פרמית הביטוח. הפער עשוי להיות גדול יותר במקרה של ביטוח חינמי באמצעות כרטיס האשראי, אליו מוסיפים ביטוח בתשלום של הכיסויים הנדרשים, הפער הוא גדול עוד יותר.

אלכס זבז'ינסקי (כלכליסט): שוק האג"ח מה שהיה הוא לא שיהיה. המשקיעים ממשיכים להתנהג כאילו שום דבר לא השתנה. בעוד שמשקיעים במניות עשויים למצוא שהמניות מתנהגות כפי שהתנהגו בעבר, משקיעים באג"ח עלולים לגלות שהעתיד שונה מאד מהעבר. התחילה מגמה של צמיחה בכלכלה העולמית ועליה בריביות. יתכן שמשקיעים במניות ירוויחו מהמגמה. האיומים בשוק האג"ח גדלים.בנוסף לאיום של עליית ריבית קיים גם איום הנובע מהרפורמה במס בארה"ב. השילוב של הגידול הצפוי בהנפקות אג"ח של הממשל האמריקאי, התחזקות סימני האינפלציה והעלאת הריבית על ידי הפד האמריקאי, אליה מתחילים להצטרף בנקים מרכזיים אחרים, מבשרים על עולם שונה ממה שהכרנו בשנים האחרונות. 

שגיא אגמון (דה מרקר): דעה: ישראל מעודדת את העוני החרדי. דוח העוני של ארגון ה-OECD לשנת 2016 מציג את ישראל כשיאנית העוני של העולם המערבי. שלוש שנים אחרי החלטת הממשלה לקדם את ישראל לשיעורי העוני הממוצע במדינות ה-OECD, המצב רק הורע. אחד הגורמים להרעת המצב הוא שיעור הגידול באוכלוסיה חרדית ענייה. לדעת הכותב, הגידול בשיעור העוני במגזר החרדי נובע מהשקעות גדולות של הממשלה בחרדים הסותרות זו את זו. השקעה אחת היא בעידוד חרדים לעבודה באמצעות הכשרה מקצועית ובאמצעים נוספים. ההשקעה הסותרת היא הגדלת התמיכות בתלמידי ישיבה. תמיכות אלה הגיעו לשיא של כל הזמנים בסך של 1.22 מיליארד שקל. לחרדים משתלם יותר להמשיך ללמוד בישיבה מאשר לצאת לעבודה וכתוצאה מכך להשאיר את משפחתם במעגל העוני.

עדי דברת-מרזיץ (דה מרקר): ראיון: רמי לוי: "קופיקס לא הייתה צריכה להעלות את המחיר לשישה שקלים. רמי לוי עומד להיכנס כשותף בקופיקס, הנמצאת בקשיים. בשלב הראשון הוא ירכוש 20% מהמניות. הוא יוכל לרכוש עד 50% מקופיקס. בראיון הוא נשאל מדוע  הוא רוכש רשת בקשיים? לוי לא מכחיש שהמטרה העיקרית ברכישה היא רכישת סופר קופיקס. חנויות סופר קופיקס עשויות להשתלב ברשת החנויות החדשות של רמי לוי "רמי לוי בשכונה" שמתפתחת בעצלתיים. לוי אומר שהכניסה לערים היא  מטרה אסטרטגית של החברה שלו. הוא מעונין להגיע לקהל השבוי, בעיקר אנשים מבוגרים, שלא מוכנים לקנות רחוק מביתם ומשלמים מחיר יקר למרכולים הקרובים למקום מגוריהם. 

ילנה לבייב (דה מרקר): להיות מובטל בלי לפגוע בפנסיה. צעירים רבים, במיוחד משכילים ואנשי היי-טק, מתפטרים מעבודה, שאינה מוצאת חן בעיניהם, גם אם אין להם עבודה אחרת. הכתבה עוסקת בשאלה כיצד להימנע מפגיעה בחיסכון הפנסיוני בתקופת אבטלה. המלצות עיקריות הן: להימנע ממשיכת הפיצויים,  להמשיך לשלם את הריסק בחיסכון הפנסיוני במקום המעביד ואם לא מוצאים עבודה תוך זמן קצר, להמשיך לבד בחיסכון הפנסיוני. אם לא משתלם להמשיך להפקיד לחיסכון הפנסיוני, אז הכותבת מציעה לחסוך באפיקי השקעה אחרים.

בשורה אחת:
ראיון עם קאי סטינצ'קוב: "אחרי שנים של מאמצים  והשקעה של מיליארדים אף אחד לא הצליח למצוא שום שימוש לבלוקצ'יין". הוא מסיר את ההגנות שמספקים הבנקים ומסוכן במיוחד לקשישים ולאנשים עם צרכים מיוחדים. 
22 הימים הקריטיים לגיל 40: לאשתו של המבוטח חסרו 22 ימים לגיל 40. הביטוח היה לנהגים צעל גיל 40. חברת הביטוח סרבה לשלם. השופט פסק תשלום חלקי..
קרנות הנאמנות הטובות והגרועות ב-2017. המובילים בגיוסים הם בתי השקעות קטנים השמים דגש על ביצועים איכותיים. 
הזהב האדום: הנתון הכלכלי המרתק המסביר בפשטות את ההפגנות באירן. השנה יצטרפו לשוק העבודה באירן 800 מיליון צעירים, שיתווספו ל-6 מיליון מובטלים, רובם בוגרי אוניברסיטאות. 
מחקר של בנק ישראל: פתיחת חינוך מקצועי במגזר הערבי הפחיתה את שיעורי הנשירה בבתי ספר תיכוניים ב-3-5 אחוזים. ההפחתה בשיעור הנשירה של בנות גבוהה מההפחתה בשיעור הנשירה של בנים.
 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio