רותי שרון - 07.02.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 02/16 >> 07.02.2016

חדשות כלכלת המשפחה
07.02.2016


נירית כהן (גלובס):מחקר: אלה הדברים הכי חשובים לעובדים במקום עבודה. לפי מחקר של אתר Glassdoor, אתר שבו עובדים מדרגים את החברות, הדברים החשובים ביותר לעובדים במקום עבודה הם התרבות והערכים בארגון. כסף נמצא רק במקום החמישי. המסקנה היא שזה לא הכסף אלא המשמעות. כשאין יעוד פחות מרוצים. עובדים ותיקים לרוב פחות מרוצים בארגון מאשר עובדים שאינם ותיקים. הסיבה לכך שהם ממשיכים לעבוד בארגון למרות שאינם מרוצים היא, במקרים רבים, הביטחון הכלכלי. הם אינם מרוצים משום שהם מאבדים את הייעוד. ההצלחה של הארגון במישור הכלכלי אינה ייעוד, לפחות לא לגבי מי שאינו הבעלים של החברה. איבוד הייעוד זו גם הסיבה לכך שלפעמים עובדים ותיקים עוזבים את הארגון ומוותרים על תנאים טובים. מצבם הכלכלי מספיק טוב על מנת לוותר על כסף ולחפש ייעוד חדש.

מיכאל רוכוורגר (דה מרקר): בוטל הצורך להפקיד צ'קים בבנק - מספיק לסרוק ולשלוח באי-מייל. הכנסת אישרה את חוק הסליקה האלקטרונית. על פי החוק, ניתן להפקיד צ'קים באמצעות סריקתם ושליחתם בדוא"ל או באמצעות צילומם בטלפון חכם ושליחתם באמצעות אפליקציה או דוא"ל. כך נחסך מהמפקידים הצורך להגיע פיזית לבנק או למכשיר בנקאי אוטומטי ולהפקיד את הצ'ק פיזית. גם מהבנקים נחסך הצורך להעביר את הצ'ק המקורי לבנק ממנו הוצא הצ'ק והם יכולים להעביר העתק סרוק באופן אלקטרוני. בבנק ישראל אומרים שהפקדת צ'ק אלקטרונית תאפשר הוזלת עמלת הפקדת צ'ק בשיעור של עד 75%.  

מעין מנלה (כלכליסט): נקלעתם לבור? כך תצאו ממנו עם "דיאטת הכסף". בדומה לדיאטת הרזיה, דיאטת הכסף היא מאתגרת ולא מהנה אבל התוצאות עשויות להצדיק את המאמץ. דיאטת הכסף הוא מונח משנות ה-80. המונח מתייחס לתקופה קצרה של חודש חודשיים בה מהדקים את החגורה ומוציאים רק הוצאות הכרחיות. משתמשים בה כאשר החובות נערמים או האוברדרפט גדל באופן פתאומי. בכתבה מרואינים על דיאטה זו ד"ר אורלי רדליך, בעלת מכון רדליך וחברת האיגוד ואוריאל לדברג, מנכ"ל פעמונים. בין ההמלצות המוצגות בכתבה: בחינת ההוצאות ההכרחיות, בקרת הוצאות, "שופינג" בתוך הבית, ניהול החובות ושימוש במזומן במקום בכרטיסי אשראי.

סמי פרץ (דה מרקר): מציעים לכם מיליון שקל בשביל לפרוש. תקחו? זה לא תרגיל מחשבתי, אלא מציאות מוכרת בארגונים בסקטור הציבורי ובבנקים בישראל. על מנת לפתות עובדים לפרוש, מציעים להם חבילת פרישה בשווי בסדר גודל של מיליון שקל. בקרוב יעמדו בפני הדילמה הזאת כמה אלפי עובדי בנקים בישראל. המפקחת על הבנקים, ד"ר חדווה בר, הציבה דרישה כזו לבנקים משום שהם לא יעילים בהשוואה לבנקים באירופה ובמדינות ה-OECD. חוסר היעילות נובע מחוסר הסתגלות לדפוסי הפעילות הבנקאיים החדשים: יותר פעילויות בערוצים ישירים - פחות פעילויות בסניפים. הבעיה היא שבגלל התאגדותם של עובדי הבנקים אי אפשר לפטר אותם ללא הסכמת הועדים. הועדים מסכימים לפרישה מרצון עם מענקים של כמיליון שקל במקום פיטורים. העובדים לא ממהרים לפרוש משום שלא התחרו על מקום עבודה בשוק החופשי. בחלק מהבנקים מוערך מספר העובדים המיותרים בכ-2,000 ובאחרים מעט פחות.

ענבל אורפז (דה מרקר): מרוויחים טוב, אבל מתביישים לספק בבית: כך עובדת מכונת ההימורים הישראלית. הכתבה עוסקת בתעשיית ההימורים המקוונים בישראל. ישראל הפכה למרכז ידע עולמי בתחום הימורים המקוונים. בהימורים מקוונים אפשר להמר על מגוון רחב של אירועים, ברובם שוליים. כך למשל, ניתן להמר על מספר הפעמים ששחקני כדורגל, בחמש דקות במשחק מסוים, יאבדו כדור. ישראלים ממלאים תפקידים בכירים גם בתעשיית ההימורים המקוונים בחו"ל. הפעילות מתחלקת לשני סוגים: אתרי הימורים, למשל: חברת 888 וחברות טכנולוגיות המספקות תשתית מיחשובית לאתרים, למשל: חברת פלייטק. השכר גבוה ודמה לשכר בהיי-טק. פרופיל המועסקים מעט שונה מפרופיל המועסקים בהיי-טק: יותר בוגרי כלכלה ופחות בוגרי מדעי המחשב. לא כל מומחי ההיי-טק מוכנים לעבוד בחברות הימורים בגלל העמימות המוסרית: הרווחים באים מהפסדים של הלקוחות. לפי דברי אחד המרואיינים לכתבה: "האופי הישראלי הוא לזהות הזדמנות ולטרוף אותה באופן אגרסיבי יותר מאחרים". זה מתייחס למועסקים בתחום אבל גם למהמרים.

יעל דראל (וואלה): דיור מוגן: המשקיעים חוגגים - הציבור נשאר בחוץ. שוק הנדל"ן לדיור מוגן הפך לאחרונה לשוק לוהט להשקעה. גם חברות ענק, כמו עזריאלי, מתעניינות בו. אלא שבהיעדר קרקעות ובהיעדר תכנון מצד המדינה, השוק נגיש רק לעשירונים הגבוהים, על אף פוטנציאל הביקוש הגבוה שלו גם בקרב עשירונים אחרים. יש כ-15 אלף יחידות דיור מוגן בישראל, בהן מתגוררים  כ-2% מאוכלוסיית הקשישים לעומת 40% מהקשישים באירופה. הסיבה לתנופה של השוק בישראל היא שינוי חשבונאי של הרשות לניירות ערך, שסיווג  אותו כנדל"ן להשקעה. אלא שהיעדר תכנון ממשלתי והיעדר מוטיבציה של רשויות מקומיות לתמוך בו, הפך אותו להשקעה גדולה ולהקמת מגורי יוקרה מסוג זה. כך למשל, בחלק מבתי הדיור המוגן בתל-אביב מתבקשים הדיירם להפקיד בין 1.5 מיליון ש"ח ל-4 מיליון ש"ח. במקומות פחות מרכזיים נדרשים להפקיד בין 750 אלף ש"ח ל-2.5 מיליון ש"ח. דמי הפיקדון נשחקים ב-3% לשנה ומוחזרים למשפחה לאחר הפטירה. לכך יש להוסיף הוצאות שוטפות של 5,000-15,000 ש"ח. ההוצאות השוטפות כוללות חוגים ופעילויות ובחלק מהמקומות גם ארנונה, הוצאות ניקיון, מיים וחשמל.

בשורה אחת:
נסטלה מבקשת להשתלט על אסם - ולמחוק אותה מהבורסה. ענקית המזון הפתיעה עם הודעה דרמטית על כוונתה לרכוש את מניות הציבור בחברת הבת אסם.
ועדת השרים לחקיקה אישרה: הממשלה תהיה חייבת לשלם לספקים שוטף+30. הצעת החוק של אלי כהן ורועי פולקמן נועדה לעגן את זכותם של ספקים לקבל תשלום תוך זמן סביר.
סקר OECD: הישראלים עניים יותר אך מרוצים יותר. למרות הכנסה נמוכה ומקום גבוה במדד העוני ובמדד השחיתות השלטונית, הישראלים יותר שבעי רצון ממצבם.
הצצה למוחו של צעיר חרדי שמעוניין להגיע להיי-טק. פערי תרבות, השקפת עולם, ערכים ושפה.
מגמה חדשה - רכישת כלי רכב באינטרנט. חברה ישראלית ו-eBAY מפשטות את הייבוא האישי של רכב לישראל.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio