רותי שרון - 07.05.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07.05.2017


אבי בראלי ומיכאל רוכוורגר (דה-מרקר): הקריסה הגדולה בתולדות המדינה: הממשלה בדרך להסדר חוב של 1.2 מיליארד שקל. עשר שנים אחרי שיצאה לדרך התוכנית של חברת מקורות להיכנס לעולם התפלת המים, פרויקט הדגל של החברה הוא כישלון צורב שעלול לעלות למשלם המיסים הישראלי עד 1.6 מיליארד שקל. ההכנסות של מתקן ההתפלה באשדוד אינן מכסות את ההוצאות. חברת הבת של מקורות שהוקמה במיוחד לצורך ביצוע פרויקט זה בשיטת ה-BOT  אינה יכולה להחזיר את ההלוואות שנטלה. חצי מההלוואות ניתנו על ידי בנק ההשקעות של האיחוד האירופי והחצי השני על ידי קונסורציום אותו מוביל בנק הפועלים. מתקן ההתפלה מספק רק 80%-85% מהמיים שתוכנן שיספק בגלל בעיות טכניות. בין חברת הבת של מקורות וקבלני המשנה יש סכסוך שבו כל צד מאשים את הצד האחר באחריות למחדלים הטכניים. החשבת הכללית הקודמת של משרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, הזהירה כבר בשנת 2014 מפני כישלון הפרויקט. שלושה מתקני התפלה אחרים בארץ מנוהלים על ידי חברות פרטיות ומתפקדים כמתוכנן. 

חיים קליר (YNET): ביטוח נגד פריצה? תצטכרו קצת להסתכן. הכתבה עוסקת בפריצה של שודדים לבית עסק של האחים פולק. חברת הביטוח הפניקס דחתה את תביעתם לפיצוי של מיליון שקל משום שהמבוטחים לא נכנסו לבית העסק על מנת לבדוק האם יש שם פורצים, כנדרש בפוליסה. מערכות האזעקה פעלו ועובדי החברה ביצעו בדיקות חיצוניות שלא גילו דבר. האחים פולק טענו בבית המשפט כי חברות הביטוח מעמידות את המבוטחים בפני דילמה אכזרית: להיכנס לנכס ולסכן את חייהם או לא לקבל פיצוי כספי. בית המשפט בשלוש ערכאות, כולל בית המשפט העליון, פסק לטובת חברת הביטוח. 

טל רשף (YNET): דעה: אסיה בדרך לשלוט בכלכלה העולמית - כך תהיו חלק מהמהפיכה. לפני מספר שנים פרסמה חברת מקנזי דוח לפיו בעוד רבע מאה יותר ממחצית הפעילות העסקית בעולם תתרכז במזרח אסיה. הכתבה עוסקת בתכניות הכלכליות של ענקיות הכלכלה במזרח אסיה: סין, הודו ויפן. וגם בפעילות של מדינות אחרות כמו ויטנם. אפילו צפון קוריאה צועדת לכיוון של כלכלת שוק. ישנם גם מיזמי תחבורה ענקיים המשותפים למספר מדינות במזרח אסיה, כמו רכבת מסין לתאילנד והקמת איזור סחר חופשי מהודו ועד ניו זילנד.  הכותב מצטט את וורן באפט שאמר שלו היה בתחילת דרכו העסקית היה עוקר למזרח אסיה ומציע ליזמים ישראלים לנצל את ההזדמנות ולפנות למזרח הרחוק. 

דעה: סמי פרץ (דה מרקר): המנהל הבכיר מפתיע: "תטילו עלי מס ירושה". למה אסור לקבל את הצעתו? סמי פרץ מתיחס להצעה הנדיבה כביכול של מנהלים בכירים להטיל עליהם ועל אחרים מס ירושה ו/או להגדיל את שיעור המס על הכנסותיהם, כשהתמורה לכך היא שלא תוטל עליהם מגבלה בגובה השכר. השורה התחתונה של קבלת הצעה כזו היא: המנהלים ירוויחו יותר מאשר במקרה בו תהיה מגבלת גובה שכר. הכלל על פיו מנהל צריך להיות מתוגמל על הצלחות הנובעות מיכולתו הניהולית נכון אולי בשוק חופשי. הבנקים וחברות הביטוח בישראל הם שוק חצי ממשלתי ולא שוק חופשי משום שהציבור כמעט חייב לתת לחברות הביטוח את החיסכון הפנסיוני שלו וחייב להשתמש בשירותי הבנקים בלי שיש ביניהם תחרות אמיתית. הניסיון בארה"ב ובמדינות אחרות מראה כי עשירים מצליחים להתחמק מתשלום מס ירושה באמצעות העברת נכסים פיננסיים לקרובי משפחה או למדינות זרות. במשרד האוצר בישראל מתנגדים להטלת מס כזה משום שההכנסות הצפויות קטנות והוצאות ההקמה והתפעול גדולות..

אמיתי זיו (דה מרקר): שוד של 850 מיליון דולר: הישראלים שנלחמים במגפת הסייבר בבנקים. ככל שהעולם הבנקאי  משתכלל טכנולוגית קל יותר לבצע פעולות באמצעות ערוצים דיגיטליים וערוצים אינטרנטיים. מצד שני גם קל יותר להתקיף את הבנקים במתקפת סייבר. הכתבה מספרת על שוד סייבר של 850 מיליון דולר מהבנק המרכזי של בנגלדש ועל כמה מקרים אחרים. יש גם מקרים רבים אחרים, שלא נחשפו בפומבי על ידי הבנקים הנשדדים. פחדי הבנקים ממתקפות סייבר באו לידי ביטוי בהתארגנות מעשית של מיזם בשם  CDA. CDA היא יוזמה משותפת של קבוצת בנקים בינלאומיים ביניהם לוידס, סנטנדר, ברקליס ודויטשה בנק. ל-CDA חברה בהתנדבות קבוצת מומחי סייבר ישראלים עם ותק של עשרות שנים באבטחת מידע. קבוצת מומחי הסייבר כוללת שבעה מומחים ובהתאם נקראת Group of Seven.

יונתן כיתאין (גלובס): האם הארץ דה-מרקר עומד בפני מהלך קיצוצים דרמטי? גורמים במערכת עיתון הארץ טוענים כי ההנהלה בוחנת קיצוצים מרחיקי לכת. בין האפשרויות העומדות על הפרק קיצוץ משמעותי בעיתון הכלכלי דה-מרקר. הקיצוץ עלול להתבטא בפיטורי כשליש מעובדי הדה-מרקר והקטנה משמעותית במספר עמודיו. עמוס שוקן, מו"ל העיתון ובעליו מכחיש את הטענות ביחס לקיצוץ דרמטי. לטענתו יהיו מעט פיטורים כחלק מתכנית התיעלות שכבר הוחל בביצועה. במסגרת תכנית זו צומצמו במעט עמודי הארץ, מוסף הארץ והדה-מרקר ופוטרו 15 עיתונאים שכבר עברו את גיל הפנסיה. כמו כן בוטל מערך ההפצה העצמאי ובמקום זה התקשר העיתון עם חברת "בר הפצה" שבשליטת ידיעות אחרונות ועידו ברגמן. הבעיה העיקרית של העיתונים בישראל היא הקטנת פלח שוק המודעות המופנה לעיתונות הכתובה. הארץ סובל גם מכתבות המציגות עמדות שבעיני חלק מהציבור נראות קיצוניות.

בשורה אחת:
הביטקויין לא עוצר: חצה את רף 1,600 דולר לראשונה אי פעם. גל העליות נובע מדרישה של לקוחות ביפן אחרי שהביטקויין הוכר בה כאמצעי תשלום לגטימי.
הלמ"ס: ניתוח העברות בעין של המגזר הממשלתי והמלכ"רים על משקי הבית. זוהי עבודת מחקר של נעמה שטיינברג ולא פרסום רשמי של הלמ"ס.
רכישת ענק שהפכה לפלופ: סיסקו נערכת לפיטורי 150-200 מעובדיה בישראל. הפיטורים בגלל ירידה בביקוש לטלוויזיה בכבלים ובלווין, תחום הפעילות של NDS .
וורן באפט: "שגיתי בקשר לי.ב.מ. נראה אם צדקתי לגבי אפל".  י.ב.מ סגרה רבעון 20 ברציפות של ירידה בהכנסות וברקשייר התוואי מכרה מניות שלה בהפסד גדול.
הוזלות ניכרות במחירי הסמארטפונים. משווקות הסמארטפונים לסוגיהם מורידות את המחירים בהתאם לירידה במס הקניה
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio