רותי שרון - 07/06/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2015 >> 06/15 >> 07/06/15

חדשות כלכלת המשפחה
07/06/15


דפנה מאור וליאור דטל (דה-מרקר): ראיון עם פאסי סאלברג: בעוד עשר שנים לא יהיה לילדים מה לחפש בבית הספר. פאסי סאלברג הוא מומחה עולמי לחינוך מפינלנד.המשתתף בארץ בכנס. סאלברג מייעץ לממשלות, לארגון ה-OECD ולבנק העולמי. הוא חוקר ומרצה באוניברסיטת הרווארד. בביקורו הקודם נפגש עם שר החינוך הקודם, שי פירון, שהושפע מאד מדיעותיו. נקודות המוצא שלו היא שמערכת החינוך אינה צריכה רק לסייע להשיג ציונים טובים, היא בראש ובראשונה צריכה לדאוג לאושרם ויצירתיותם של הילדים. בעתיד מסתמן, שגם רבים מאלה שיסיימו אוניברסיטה יהיו מובטלים. זוהי עוד סיבה לא להתייחס לציונים כחזות הכל. בעיה נוספת היא גידול הפער באי-שיוויון. אי-השיוויון מתבטא גם בתלמידים מבתים מבוססים כלכלית, הלומדים במסגרות טובות יותר ונהנים מהוצאה כספית של הוריהם להעשרת החינוך שלהם. במצב זה טוען סאלברג, שהדילמה העיקרית של שר החינוך הנכנס היא: האם לנסות לשפר את מערכת החינוך או לבנות אותה מחדש בתפיסה אחרת לגמרי? הבנייה מחדש צריכה לדעתו להיות בתפיסה שיוויונית שאינה שמה את הציונים במרכז.

אליצפן רוזנברג (Ynet): טלטלה באגרות החוב: המשכנתא תתייקר? הבנקים מגייסים כסף על מנת לתת משכנתאות. הירידות החדות במחירי אגרות החוב מייקרות את גיוס הכסף וכתוצאה מכך מעלות את גובה הריבית על משכנתאות. לא כל המשכנתאות מתייקרות. בטווח הקצר מתייקרות רק משכנתאות חדשות לא צמודות בריבית קבועה או בריבית משתנה. הכתבה היא מדריך למשלמי או רוכשי משכנתאות, המסביר להם את השלכות הירידה במחירי האג"ח, באמצעות מענה לשאלות נפוצות. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): עוד רבעון של ריבית אפסית, הפנסיה בדרך לרבע משכורת. "בתנאי ריבית אפסיים החוסך יקבל בפנסיה רבע מהשכר אותו הרוויח" - כך אמר בני שיזף סמנכ"ל הפניקס, האחראי על חיסכון לטווח ארוך, בכנס מעסיקים. שיזף העביר לכלכיסט נתונים המראים כי חוסך שהתחיל בשכר של 10,000 ש"ח לחודש, וחסך במשך 37 שנים, עם משיכת 50% מהפיצויים ועם עליית שכר ריאלית של 1.5% בשנה, יקבל 27% משכרו בפנסיה, בהנחה של תשואה ריאלית של 0%. בהנחה של תשואה ריאלית של 4% יקבל בפנסיה 58% משכרו. הנחה של תשואה ריאלית של  0% אינה סבירה לאורך זמן, אבל גם ההנחה המקובלת של 4% אינה סבירה בתנאי ריבית אפסית. ההחלטה להשאיר ריבית נמוכה לאורך זמן, טובה אולי בהיבט של צמיחה ושערי מטבע, אבל היא הרסנית  לחיסכון בטווח ארוך.האוצר יצטרך כנראה לשנות את הנחות חישוב קצבת הפנסיה.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר): "הבעיה שלנו אינה אי-השיוויון בין רעננה לדימונה - אלא הפער בין רעננה לברלין". כך טוען ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי של משרד האוצר והיום ראש תחום כלכלה בפורום קוהלת. לדבריו, תנועות המחאה החברתית טעו משום שהבעיה האמיתית בישראל היא הפיריון הנמוך בעבודה ולא הפערים בהכנסות. הנתונים מראים כי ישראל ממוקמת במקום הרביעי מבין מדינות ה-OECD במדד האי-שיוויון. שראל אומר שהמגמה בישראל היא צמצום הפערים בגלל עליה בשיעור המועסקים בארץ מבין הנשים החרדיות והגברים הערבים. לטענתו מדד האי-שיוויון אינו משקלל את מספר הילדים הממוצע במשפחה שבישראל הוא גדול יותר. ניתוח נתונים מראה כי התקדמות בדירוג האי-שיוויון תגדיל את ההכנסה של פרט בחמישון התחתון, פחות מאשר עליית פריון העבודה .

שרון שפורר (דה מרקר): איציק רוצה לעבוד במגזר הציבורי עם תואר שני במינהל עסקים. זו התשובה המדהימה שקיבל. יש גידול במספר הניגשים למכרזים ממשלתיים. לעומת זאת מספר המשרות המוצעות הולך וקטן. על פי נתוני נציבות שירות המדינה, בשנת 2014 התמודדו יותר מ-135 אלף מועמדים על 5,282 משרות. בשנת 2013 התמודדו פחות מ-83  אלף מועמדים על כ-4,700 משרות. בשנת 2012 התמודדו רק 42.5 אלף מועמדים על 4,261 משרות.הבעיה היא שחלק מהמכרזים הם לכאורה תפורים. השיטה היא איוש המשרה באופן זמני ואחרי זה בחירת העובד הזמני במכרז. מעבר לחוסר ההגינות, מדובר בהוצאה כספית גבוהה לביצוע הליך המכרז: ראיונות, בחינות הערכת המועמדים וכיו"ב. גם המועמדים מבזבזים זמן וכסף והמשק מפסיד ימי עבודה שלהם.

חנה כרפס (Ynet) : דעה: אין כסף לחינוך פיננסי תלמדו מארצות הברית. משרד האוצר, משרד החינוך והרשות לניירות ערך מצהירים על כוונתם לקדם את החינוך הפיננסי בישראל. המימוש רחוק מההצהרות: במשרד האוצר הוקמה מחלקה מיוחדת העוסקת בנושא, אך עושה מעט. הפיילוט של משרד החינוך בבתי הספר לא הצליח. התירוץ לחוסר העשייה הוא מחסור בכסף. לאחרונה העלה יו"ר הרשות לניירות ערך פרופ' שמואל האוזר, רעיון מעניין לפתרון המחסור בכסף: להפנות חלק מכספי הקנסות, שמטילה הרשות לחינוך פיננסי, בדומה לקרן FINRA בארה"ב. כותבת המאמר חושבת שחינוך פיננסי בכלל וחינוך פיננסי לילדים בפרט, חיוני. לדעתה הרעיון של חיקוי קרן FINRA הוא מבורך. קרן FINRA הוקמה בארצות הברית לפני עשר שנים במטרה לקדם את החינוך הפיננסי. היא מתקצבת גופים ללא כוונת רווח העוסקים בנושא.

בשורה אחת:
אזהרה ממשרד האוצר: ישראל בדרך לפשיטת רגל. בדיקה של אגף הכלכלן הראשי באוצר, מראה קיטון לטווח ארוך בהכנסות ממיסי עבודה.
אל תשלחו אותם לעזאזאל. מי שרוצה לשמור על החיוניות של אומת סטארט-אפ  צריך לדאוג לא להבריח את החברות מישראל .
הדבר החם הבא בשוק ההון: הלוואות בין אנשים פרטיים. אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, מדבר על רכישת eloan.
הכל ב-5 שקלים: סיור מדפים בסופר-קופיקס הראשון בארץ.
עובדים בהיי-טק וב-IT? כדאי שתדעו את הזכויות שלכם!  כל זכות מגיש אוגדן זכויות לאנשי היי-טק.
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio