רותי שרון - 07.08.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07.08.2016


ערן אזרן (דה-מרקר): קרנות הפנסיה החדשות של האוצר יוצאות לדרך: "עוד מאות שקלים לחוסכים", דמי ניהול נמוכים. שר האוצר, משה כחלון, והממונה על שוק ההון, החיסכון והביטוח, דורית סלינגר, הכריזו על בחירת קרנות ברירת המחדל לשנתיים הקרובות. הקרנות שנבחרו הן מיטב דש והלמן אלדובי. דמי הניהול שתגבה מיטב-דש הם בשיעור של 1.13% מההפקדות ו-0.01% מהצבירה בקרן. דמי הניהול של הלמן אלדובי יהיו בשיעור של 1.49% מההפקדות החודשיות ו-0.001% מהצבירה. מעסיקים שירצו לבחור קרן פנסיה אחרת יצטרכו לערוך מכרז בין קרנות פנסיה. לקרנות ברירות המחדל יצורפו עובדים, שלא בחרו קרן פנסיה. המרוויחים הם 750 אלף העובדים החלשים המשלמים דמי ניהול מקסימליים, העשויים להגיע עד לשליש מהחיסכון. שכיר בעל שכר ממוצע המשלם דמי ניהול מקסימליים צפוי להגדיל את קצבת הגמלההחודשית שלו ביותר מ-900 שקל.

עירית אבישר (גלובס): "פעם איש חכם אמר שקשה לנבא, במיוחד את העתיד". הכתבה עוסקת באירוע "כלכלה על הבר" שנערך על ידי בנק לאומי וגלובס. האירוע עסק בהשקעות בעידן אי-וודאות. המרצה המרכזי היה ד"ר חיים שפירא, מומחה לאסטרטגיה ולתורת המשחקים. המסר העיקרי שלו היה, שלא ניתן לנבא את העתיד לקרות בשוק ההון. גם פול קליין, ראש אגף השקעות ופנסיה בבנק לאומי הביע דעה דומה. ד"ר שפירא התייחס להטיות ספציפיות. כך למשל, ככל שאנשים יודעים פחות הם בטוחים יותר בנכונותה של דעתם. לדבריו, גם מומחים לשוק ההון חשופים להטיות אלו. הנטיה היא להתעלם או להמעיט בערכן של השקפות השונות משלנו. 

כרמית עירון-פלר (כלכליסט): טובעים בניר? מה כדאי לשמור ומה כדאי לזרוק. הכתבה דנה בשאלה אילו מסמכים יש לשמור? ובשאלה לכמה זמן לשמור אותם? בכתבה מרואינים שרון בירקמן, בעלת חברה העוסקת בהיפטרות מניירת מיותרת ויניב הירש, חבר האיגוד, הדברים המייחדים את הכתבה מכתבות דומות  שפורסמו בעבר הם ההתייחסות לשמירת מסמכים רפואיים והאפשרות לשמירה דיגיטלית של מסמכים במקום שמירת ניירת. אחת ההמלצות היא לא לשמור הוראות הפעלה של מכשירים ביחד עם תעודות האחריות, משום שהמידע זמין תמיד באינטרנט. 

אליצפן רוזנברג (YNET): כשחתונה גרנדיוזית הופכת לחוב אומלל. על פי נתוני דן אנד ברדסטריט, בישראל מתקימות כ-50,000 חתונות. בענף פועלים כ-700 אולמות וגני אירועים המגלגלים כ-13 מיליארד שקל בשנה. על פי הנתונים, עלות אירוע ממוצע היא בין 100,000 שקל ל-140,000 שקל. מספר המוזמנים הממוצע הוא 300. מחיר מנה הוא 200-300 שקל והוא תלוי במספר גורמים כגון: מיקום האירוע, עונת השנה והאם האוכל מוכן במקום או מוזמן מקיטרינג. השאלה היא: מדוע שזוג צעיר יתחיל את דרכו עם חוב?. אולי עדיף לקיים אירוע צנוע יותר וזול יותר. מחקרים בארה"ב לא מצאו מתאם חיובי בין עלות החתונה והצלחת הקשר הזוגי. חלק מהממצאים דווקא מצביעים על סיכוי גבוה יותר לגירושים כשההוצאה לחתונה או לטבעת חתונה גבוהה יותר. 

ד"ר גדעון בן נון (גלובס): יולי בתיקים המנוהלים: אופטימיות בשווקים ותיאבון גדול לסיכונים. משקיעים בתיקים מנוהלים נהנו מתשואות גבוהות בחודש יולי, עקב עלייה חזקה בשוקי ההון בכל האפיקים. התשואות בחודש יולי הן הגבוהות שהושגו בחודש ב-18 החודשים האחרונים. תיקי אג"ח לפי הרכבם במדדים עלו ב-0.62%. תיקי מניות עלו בשיעור מרשים של 3.69%. אין ספק כי שוקי המניות מתומחרים במחירים גבוהים. העליה ביולי מחדדת את השאלה הגדולה והרחבה יותר במונחים גלובליים: עד מתי שוקי ההון יוכלו לעלות באופן שאינו משקף את הסיכונים ואת מחיריהם הריאליים של הנכסים הנסחרים בהם?.

אור פסובסקי (כלכליסט): רק אסון יביא שיוויון. ראיון: עם פרופ' וולטר שיידל 
פרופ' וולטר שיידל הוא היסטוריון המתמחה בחקר אי השיוויון. פרופ' שיידל רואיין לקראת הוצאת ספר חדש שכתב. התזה המרכזית של פרופ' שיידל היא, שבתקופות של אסון ובתקופות אחריהן יש יותר שיוויון כלכלי. לאחר אסון קטן ההון שבידי העשירים ויש צורך גדול יותר בעובדים. התוצאה היא שכר גבוה יותר לעובדים ופחות נכסים לעשירים ולכן יש יותר שיוויון כלכלי. בראיון מביא פרופ' שיידל דוגמאות לאסונות היסטוריים (מגיפת המוות השחור במאה ה-14, מלחמת העולם הראשונה) שאכן גרמו לדפוס של יותר שיוויון כלכלי ודוגמאות לתקופות שקטות (יון העתיקה, רומא העתיקה וכיו"ב) בהן היו מלכים ומליארדרים לעומת עניים. מחקריו של הפרופסור תומכים בטענה שאי השיוויון בין משקי בית מועבר מדור לדור.השפעת מלחמה היא בשינוי אופן המימון ובצורך לגייס את הכלכלה הלאומית כולה לתמיכה בה. כמות ההרס שנגרמת במלחמה אינה הגורם המשפיע בכיוון של צמצום פערים כלכליים. 

בשורה אחת:
כיצד יקבע שווי הדירה? והאם המס הוא חד פעמי? כל מה שרציתם לדעת על המס החדש שיוטל על בעלי שלוש דירות או יותר.
טריפ רע: האמת הלא מחמיאה מאחורי אתר התיירות  הגדול בעולם. Trip Advisor חשוף למניפולציות של בעלי עסקים.
מה קורה כששאול אמסטרדמסקי מקבל מסרון מחברת הביטוח המציע לו שלא לאחד את חסכונות הפנסיה שלו.
עסקים קטנים ובינוניים יזכו להעדפה במכרזי המדינה. ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק.
כך התגיסה דנמרק למען חקלאיה בדרך להפוך ל-100% אורגנית. הממשלה הדנית פרסמה תכנית חומש שמטרתה להפוך את המדינה למעצמת חקלאות אורגנית. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio