רותי שרון - 07/09/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07/09/14

אליצפן רוזנברג (Ynet): זהירות ביטוח המשכנתא שלכם בתוקף? האינטרס של הבנקים הוא ששני ביטוחי  המשכנתא של הלווים (ביטוח חיים וביטוח מבנה הדירה) יהיו בתוקף בכל תקופת התשלום. ביטוח כזה מונע מצב בו הלווים אינם מסוגלים להחזיר את התשלומים ואין אפשרות לקבל את החוב מגורם אחר. המציאות היא שלא תמיד יש ביטוח בכל משך תקופת התשלום. בנוסף, הרגולטור אינו מחייב את הבנקים  לוודא שאכן יש כיסוי ביטחי לכל אורך תקופת התשלום. בדוגמה מובאת בכתבה ביטוח החיים מסתיים בהגיע הלווה לגיל 60. הלווה שלקח משכנתא המסתיימת בהגיעו לגיל 70 נפטר בגיל 62.

דעה: רונית לפידור-בלו (דה מרקר): תלמידים גרועים יהיו מנהלים גרועים. תלמידי ישראל מדורגים במקום ה-15 מתוך 18 מדינות OECD במבחנים בחינוך פיננסי. לדעת הכותבת, יש קשר בין בורות במבחנים פיננסיים לבין התנהלות כלכלת משפחות. על פי ניסיונה, קיים גם קשר בין  החלטות מנהלים, המבוססות על אינטואיציה במקום על ניתוח נתונים פיננסיים, לבין התנהלות אישית כושלת בניהול כלכלת משפחתם.   

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): האוצר דורש קיצוץ דרסטי בפנסיות של מערכת הביטחון. תשלומי הפנסיה התקצבית של מערכת הביטחון צפויים להגיע השנה לשיא של 6.8 מיליארד שקלים. בשנה הבאה צפויים תשלומים אלה לגדול ל-7.9 מיליארד שקלים. סכומים אלה מהווים כ-10% מתקציב הביטחון המורחב, כולל השב"כ והמוסד. משרד האוצר מתנה את הגדלת תקציב הביטחון בביצוע שתי רפורמות בפנסיה של אנשי הביטחון, שיקטינו באופן משמעותי את ההוצאות.. בממוצע פורשים אנשי שירות הביטחון לפנסיה בגיל הצעיר בכ-20 שנה מגיל הפרישה הרשמי במשק. הרפורמה הראשונה מתייחסת לאלה שפרשו משירות הביטחון וטרם הגיעו לגיל הפרישה. מוצע לקצץ בקצבאות באופן דיפרנציאלי: לא יקוצצו קצבאות של עד 5,000 ש"ח לחודש. קצבאות מעל 5,000 ש"ח יקוצצו, כאשר אחוז הקיצוץ עולה כאשר גובה הקצבה גבוה יותר.הרפורמה השנייה צפויה לקצץ בפנסיית גישור עד להגעה לגיל הפנסיה, אצל כל עובדי המגזר הציבורי המועסקים החל משנת 2004 ולהם פנסיה צוברת. במקרה של פרישה לפני גיל הפרישה הרשמי, הם מקבלים פנסיה תקציבית עד הגיעם לגיל פרישה. מוצע לבטל פנסיה זו.

אריק מירובסקי (דה מרקר): בית לבן כסף שחור: כך משקיעים בדירה עם פחות מ-7,000 ש"ח לחודש. חלק גדול משוק הנדל"ן להשקעה בישראל מבוסס על הון שחור המושקע ברכישת דירות, כך עולה מבדיקה שערך מינהל הכנסות המדינה, לבקשת דה מרקר. כך למשל, נמצא כי 18% מרוכשי הדירות להשקעה, מרויחים עד 7,000 ש"ח לחודש. היות שמשכר כזה לא ניתן לרכוש דירה להשקעה, ההערכה היא שמדובר במעלימי הכנסות או מאנשי קש הרוכשים דירה עבור אחרים. ממצאים נוספים מעלים חשד כי גם חלק ממשקיעי חו"ל בשוק הדירות, הם מלביני הון. 

דעה: מירב מורן (גלובס): אני לא אהיה ענייה לעולם. הכותבת טוענת שהיא לא תהיה ענייה לעולם, על אף נקודת מוצא לא מוצלחת: קיבוצניקית לשעבר העוסקת בעיתונות. לטענתה, הסיבה לכך היא מגורים בתל-אביב, המקנים לה מגוון רחב של אפשרויות חברתיות, כלכליות ותרבותיות במרחק קצר ממקום מגוריה. לדעתה, השקעות המדינה במשפחות, שיעברו לגור בעוטף עזה ובאזורי פריפריה נוספים היא שגויה. התושבים לא ייהנו ממגוןן אפשרויות תעסוקה, חברה, תרבות ורפואה וייאלצו לרכוש שתי מכוניות למשפחה, על מנת להגיע למקומות בהם זמינות אפשרויות אלה. במקום זאת היא מציעה להשקיע בחיזוק העיר באר-שבע והפיכתה לעיר גדולה המציעה אפשרויות אלה. צעד כזה יסייע גם ליישובים הקטנים הקרובים אליה.

דעה: צבי סטפק ואלכס ז'בז'ינסקי (כלכליסט): האם מנהלי ההשקעות  באמת שווים את המחיר?  כותבי המאמר דוחים את הטענה שעלות התשלום למנהלי ההשקעות אינה מוצדקת בגלל ביצועיהם הבינוניים. לטענתם, השוואת הביצועים של מנהלי התיקים לתשואה הממוצעת באותו אפיק השקעה, שגויה באופן יסודי. הממוצע משקף את ביצועיהם של כלל מנהלי התיקים ולכן סביר שביצועי חלק גדול מהם יהיו מתחתיו. לשיטתם, המדד הנכון.הוא שוואה בין ביצועי קרנות הנאמנות לביו ביצועי קופות הגמל. ביצועי מנהלי קרנות הנאמנות תלויים במשיכות כספים מהקרנות על ידי הציבור, כך שהתשואה לא בהכרח משקפת את יכולתם. המשיכות מקופות הגמל, הן בדרך כלל לא משמעותיות ולכן תשואתן תלויה בכישורי המנהלים אותן. הפער בין תשואות קופות הגמל לבין תשואות קרנות הנאמנות משקף את תרומתם המקצועית של מנהלי ההשקעות. בבדיקה נמצא כי בחמש השנים האחרונות הניבו קופות הגמל תשואה עודפת של כ-3% לשנה בהשוואה לקרנות הנאמנות.

בשורה אחת:
מריו דראגי מסמן את הדרך לפלוג. המהלך של הפחתת ריבית נוספת בשוק האירופי, עשוי לבשר את מה שיקרה אצלנו אם מצב המשק ימשיך להידרדר.
כמה קרקע צריך ל-850 אלף דירות? וההכרעה בוויכוח בין מינהל התכנון במשרד השיכון לבין מנכ"ל המשרד, עשויה להשפיע על מחירי הדירות בעתיד.
למ"ס: השכר הממוצע למשרת שכיר עלה ל-9,809 ש"ח לחודש. עלייה של 2.2% בחודשים אפריל-יוני.
ההחלטה להוריד את הריבית בספטמבר התקבלה ברוב של חמישה מול אחד. בנק ישראל הוריד את הריבית ברבע אחוז.
היכונו לשליטת הפאבלטים: ינצחו את הטאבלטים. ישאירו אבק למחשבים.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio