רותי שרון - 07/12/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
07/12/14


ניו-יורק טיימס (דה-מרקר): הנפילה במחירי הסחורות - נורה אדומה לכלכלת העולם. מחירי הסחורות בעולם נפלו ב-15% מסוף יוני, לפי מדד בלומברג לסחורות. הירידה במחירי האנרגיה, המתכות וסחורות אחרות היא איתות אזהרה לכלכלת העולם. הירידה נובעת מהחלשותה של כלכלת סין, הצרכנית העיקרית של הסחורות, ביחד עם חולשה מתמשכת של  כלכלות אחרות כמו כלכלת יפן ואירופה. בסין הואט קצב הצמיחה ויחד איתו הוקטן קצב צריכת הסחורות. המרוויחה היא כלכלת ארצות הברית שהצמיחה בה גדלה והמפסידות הגדולות הן יצואניות הסחורות: ברית המועצות, אירן וברזיל.  

גלובס: בנק ישראל מציג: כך התרחקו זוגות צעירים מרכישת דירה. מחקר חדש של בנק ישראל בדק דפוסי רכישת דירה ראשונה על ידי זוגות צעירים בגיל 25-40 בשנים 2002 עד 2012. מסקנות המחקר הן שלזוגות צעירים קשה יותר לרכוש דירה והם מתפשרים על המיקום, משלמים יותר וקונים את הדירה בגיל מאוחר יותר. הקושי נוצר בגלל עליית מחירי הדירות החל משנת 2008. שיעור הבעלות על דירות של זוגות צעירים ירד מ-66% בשנת 2002 ל-60% בשנת 2012. מחירי הדירות עלו באותה תקופה ב-72%. ממצא מעניין נוסף הוא עליית גודל הדירות שרכשו אותם זוגות, ב-10% במהלך התקופה הנסקרת, כנראה בגלל מחסור בדירות קטנות יחסית.  

אילנית חיות  (גלובס): עליית שכר המינימום: האם הרשתות יעלו את המחירים? מסתמנת עליית שכר המינימום ל-5,000 שקל בשתי פעימות תוך שנתיים. רשתות המזון צפויות להיפגע קשה במיוחד מהמהלך,. הסיבה לכך היא שכמעט כל עובדיהן עובדים בשכר מינימום. גם ללא העלאת שכר המינימום, מתקשות הרשתות להתמודד עם ההאטה הכלכלית. כך למשל, רשת שופרסל דיווחה על הפסדים והכינה תכנית התייעלות. אין תשובה ברורה לשאלה, האם רשתות המזון יעלו את המחירים ויגלגלו את עליית שכר המינימום לצרכנים? גם רשתות קמעוניות בתחומים אחרים, כגון: אופנה, העלה והלבשה, צפויות להיפגע, משום שמרבית עובדיהן מועסקים בשכר מינימום. המצב שונה אצל יצרניות המזון: הן נמצאות ביציבות כלכלית, המאפשרת הגדלת הוצאות ואחוז קטן יותר של עובדיהן מועסק בשכר מינימום.

צבי זרחיה (דה מרקר): המפלגות יקבלו יותר כסף לפני הבחירות. המפלגות יקבלו מימון בחירות גבוה יותר. ברגע האחרון לפני פיזור הכנסת, מחוקקות המפלגות חוק במהירות הבזק.  על פי החוק יגדל המימון של המדינה מ-825 אלף שקל לחבר כנסת ל-1.168 מיליון שקל שקל לחבר כנסת. עוד קובעת ההצעה שהמפלגות יוכלו לקבל הלוואות מקופת המדינה למשך שלוש שנים וההחזר יתבצע מכספי מימון המפלגות בתקופת ההלוואה. להצעה שותפים חברי כנסת ממרבית הסיעות בכנסת.
 
אלה אלקלעי (Ynet): אל תפחדו משינוי: המשפחה המודרנית היא עסק פיננסי. הכתבה פוסלת את המודל של הפרדה בין החיים האישיים ובין ההתנהלות הפיננסית. לדעת הכותבת, המצב השכיח בו הגבר מנהל את המאזן (הנכסים וההתחייבויות) והאישה את דוח רווח והפסד (תקציב ההוצאות השוטפות) אינו בריא. אף חברה עסקית אינה מתנהלת כך. במקום זה היא מציעה לקבל החלטות כלכליות משותפות. מודל כזה מתאים להתנהלות משפחה בעולם המודרני המורכב ובמצב בו במרבית המשפחות שני בני הזוג מביאים הכנסות. 

מתן צורי ואילנה קוריאל (Ynet): המנקות ניצחו: מעובדות קבלן לעובדות מועצה. ההסתדרות מתכננת להשבית את המשק במטרה לשפר את תנאי התעסוקה של עובדי קבלן. 12 עובדות קבלן במועצה האזורית מרחבים כבר ניצחו. לאחר מאבק מתמשך שינו את מצבן מעובדות קבלן לעובדות מועצה. לדברי אחת מהן , עליית השכר לשעה מ-23 שקלים ל-27 שקלים אינה השיפור העיקרי. היא עכשיו הולכת לעבודה בראש מורם. הקבלנים העניקו לעובדות את המינימום המתחייב על פי החוק. עכשיו הן נהנות מתנאים סוציאליים כגון: קרן השתלמות ויותר ימי חופשה .

בשורה אחת:
הדולר שועט  לעבר ה-4 שקלים: עלה ב-0.6% ל-3.914 ש"ח. כנראה שבשנת 2015 הדולר יהיה מעל לשער של 4 שקלים.
שכר מינימום ומקסימום תהיות. שלמה אליהו מעלה את שכר המינימום במגדל. בחברה אין אפילו עובד אחד בשכר המינימום .
החוק שישים קץ לשיחות הכי מטרידות שאתם מקבלים בסלולר. על כל שיחת ספאם תוכלו לקבל פיצוי של 1,000 ש"ח.
הכניסה לעשירון העליון  בלבד: איך מגייסים העשירים כסף מהעשירים? היתרון הגדול של אדם עשיר הם הקשרים ולא הכסף.
ילד בן 7 מצא דרך פשוטה לעקוף את סורק טביעות האצבע של האייפון. נקודות התורפה של זיהוי ביומטרי.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio